Jump to content

problema volan sau directie


Jargal
 Share

Postare recomandată

va salut ! am un prieten cu o mare problema la un polo 1.4 tdi .incepind cu 80 km/h incepe sa i trepideze volanul si toata masina . ideea este ca a scimbat asolut totul incepind cu discuri frina, bucsaraie ,pivoti amortizoare ,pneurinechilibrate si aliniate cam tot ce se putea face ptr a indeparta un trepidat la o masina insa la el problama persista inca tot vibreaza dupa 80 in sus. Iar eu am un polo 1.4 16v benzina de multe ori in mers cind calc ambreiajul sa schim viteza moare motorul se opreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bady

    4

  • Andrei18

    4

  • Aditu

    3

  • EFlavius

    3

Sa puna roata de rezerva in locul cate unei roti, pe rand.

am avut la o Vectra A chestia asta, era o anvelopa, si singura explicatie a fost ca erau ceva rupturi in interiorul uneia dintre anvelope, pentru ca se deforma la viteza mare, peste 100 km/h, desi la echilibrare iesea perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am schimbat rotile de pe fata(cauciuc+janta) si vreau sa spun ca a disparut trepidatul volanului...poate de la janta sau cauciuc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut si eu aceleasi schimbari ca si prietenul colegului passatrline numai ca eu am schimbat vreo 4 perechi de cauciucuri plus jantele de pe fata pe spate si tot asa face. Precizez ca am schimbat discuri+ placute, bucse si pivot stanga. V-as fi recunoscator pentru un raspuns cat de cat ajutatori.... Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sa nu mai deschid alt topic, incerc sa scriu aici despre problema mea.

Asadar, se da un Polo 1,9 Tdi, 101 cai, AXR, cu urmatoarea problema. In momentul in care accelerez, indiferent de treapta de viteza, turatie, masina incepe si tremura toata.

Tremuratul vine de la roata dreapta fata. totul este schimbat, incepand de la bucse si terminand cu discurile de frana.

Problema a aparut in mers. Si inca ceva, in momentul in care schimb viteza, se aude un troncanit. Ca si cum agata undeva si dupa aceea scapa.

Are cineva idee sau s-a mai lovit de asa ceva ?

Mari "succesuri" si drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu un polo happy si am probleme cu vibratul volanului si un zgomot de vibrare in toata masina la viteze de peste 70-80 KM, iar la viteze mici masina merge leganat (in hopuri)............oare care ar fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucuri deformate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am avut aceeasi problema cu tremuratul masinii se pare. E vorba de un Polo 9N din 2005, 1.4TDI. Trepida toata masina de pe la a3-a incepand, cand acceleram. Era un burduf fisurat la capul de planetara(tripoda) dinspre cutie, iesise vaselina, si s-a uzat. Ca remediere, am schimbat tripodele de pe o parte pe alta. Merge brici. Dar acum am ramas cu niste virbatii la relanti, se pare si cu variatii de turatie, ca si cum ar da sa se opreasca motorul. Se presupune a fi volant de vina, si un tampon. mai verific.

Modificat de sprinten
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sal, aceesi problema cu trem in vol o am si eu

dar la mine incepe sa se simnta o vibratie in volan incepand cu  115 km/h ceva de genu si cand franez de la viteze de 115-110-90 km/h

ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

ai trecut de:

verificare cauciucuri

echilibrat roti

presiune

geometrie

verificat placute/discuri/etc

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placute si discuri nu am verificat in rest am verificat tot si este k , chiar am fost in 2-3 locuri si la a iesit la fel, geometria, cauciucurile, presiune, echilibrarea

iar verificarea discurilor si a placutelor se poate face in in orice service auto sau ....................................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aveam o trepidatie la franare intre 80-100km/h. Am schimbat placutele de frana si s/a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!