Jump to content

problema volan sau directie


Jargal
 Share

Postare recomandată

Salut! Verifica si planetarele, mai exact capetele de la cutie, sa nu aiba joc prea mare. Bafta!! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bady

    4

  • Andrei18

    4

  • Aditu

    3

  • EFlavius

    3

Am fost cu masina la un prieten la vulcanizare si mi-a rotile f amanuntit si el a zis k e exclus ca la 15-20 de grame de plumb sa fuleze. Interesant e ca face la fel si cu cele de vara si cu cele de iarna, de aia ceream sfaturi despre ce as putea verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca face cu doua seturi diferite de roti nu ele sunt de vina... geometrie? Ai scimbat bucsa, amortizor, arc ceva la articulatiile fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut geometria prin septembrie si nu am schimbat nimic la suspensie. Tot ce e pe masina e din fabrica. Am primit o explicatie ca s-ar putea sa fie un cauciuc mai greu decat celalalt sau sa fie descentrat si sa nu iese la aparat, din cauza ca iarna le tin in garaj si nu sunt pe jante. Sau poate sa fie din cauza asfaltului pt ca nu face peste tot la fel. Nu stiu, o sa verific si caseta de directie desi nu am nici un joc pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am patit-o cand aveam pe fata cauciucuri diferite (facusem pana si am schimbat). pe fata cauciucurile trebuie sa fie identice. iti face figuri si atunci cand unul e mai ros decat celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Incearca sa reglezi unghiul. S-ar putea ca asta sa fie problema. Oricum trebuie sa-o faci, si nici nu costa mult ( aprox 60-70 ron intr-un service decent, nu reprezentanta )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred,pentru inceput,ca unghiul de convergenta n-are nici o treaba in toata povestea.Pentru tras intr-o parte este de vina foarte bine unghiul de cadere al rotilor.Si eu am avut acel tremurat la masinii la 30km/h de ziceam ca sint la salon de masaj.La mine a fost de la jante,datorita stringerii neuniforme a prezoanelor.Le-am inlocuit...de tot cu altele din aliaj.Astea le-am pus cu cauciucuri noi pe ele,nu le-am echilibrat niciodata,nici la montaj nici dupa,am 1 an cu ele fara nici o echilibrare si nu se simte nici o bataie,nici un tremur in coloana de directie.Cum zice colegul cu 2 perechi de roti diferite ca se comporta la fel,cred ca ar putea fi foarte bine ceva de la transmisie si nu de la suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor!

La mn nu stiu daca e ste o problema sau piesele sunt proaste, asa ca...anul trecut prin septembrie, am schimbat flansele de la amortizoare pt ca faceau un zgomot ciudat si zdranganeau cand viram. Prin urmare am fost in service unde mi-a luat aprox. 130 lei manopera, iar flansele le-am cumparat eu (70 lei/buc). Recent am observat ca au aparut cam aceleasi simptome. Dati-va cu parerea! Tre` sa le schimb iarasi sau e altceva? (are vreo 160.000km masina :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa schimbi din nou rulmentii lagarelor de amortizoare. Posibil ca s-au deteriorat din cauza mizeriei care se acumuleaza acolo iarna, umezeala dar si gropi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceasi problema , ... dar asta e , 3 pistoane .... pe unul l-au uitat :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Same here, mai ales in treapta R :biggrin: cred ca nu prea avem ce face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, eu am schimbat ambreiaj, placa de presiune, rulment, volant acum ~1500 km. Vibratiile sunt exact la fel ca inainte sa-l schimb. Deci n-are legatura cu ambreiajul. Cred ca e pur si simplu un motor mic, dezechilibrat, si cu putere insuficienta la turatii mici. Trebuie sa ne obisnuim sa plecam mai turat (desi e al dracului de enervant) :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volant este single mass deci clar nu are dc sa fie de vina zic eu , oricum am 54000 km , ambreiajul moale moale, asa sunt ele , am fost la un prieten la reprezentanta seat si mi-au zis clar ca asta e nu ai ce sa ii faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O problema asemanatoare am si eu da nu la viteze mari, la viteza mai miza

de ex cand franez la denivelarile alea pt limitare de viteza de la 50-60km\h la 30-40 km\h vibreaza volanul in rest nu am pb.

Aveti vreo rezolvare?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai rezolvare...mai intai spune-ne cum stai cu alte subansambluri...

Mai ai si alte zgomote...jocuri, batai? Ai verificat trenul de rualre la bucse, planetare, rulmenti? Daca da si sunt ok...vezi si discurile de frana.

Si iarasi fii atent si la echilibrarea rotilor. Daca sunt ok...atunci poate anvelopele sunt deformate...

Astea sunt doar niste posibilitati.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei, vibratia in volan la franare e generata de discurile ovalizate. Singura obiectie e legata doar de faptul ca acest fenomen ar trebui sa apara la viteze mai mari.

Pana una alta, mergi la o vulcanizare sa iti verifice anvelopele, sa nu fie deformate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt ok masina are 45.000 la bord asta e singurul defect daca franez un pik mai tare la viteza de 50-60 tremura la frane lungi nu e pb si daca nu erau echlibrate rotile nu trebuia sa vibreze volanul la viteze mari?

Sa nu fie si din cauza ca am fost mai zgarcit si am luat placute dalea mai ieftine:D ca le-as schimba acu daca ar fi ele:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e o regula cu vibratul la viteze mai mari. cum a zis si Florin, mergi la o vulcanizare, fa o echilibrare ca nu costa o avere iar daca vibratia persista, ai de schimbat discurile. nu e panica mare, discurile se ovalizeaza in general de la baltile pe care le iei cand ploua, apa care sare fix pe discul incins.

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK mersi mult de ajutor, o sa merg la o vulcanizare sa mi le echilibreze sa vad daca mai tremura:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit sa fie anvelopele deformate. Nu faceau figuri la franare, dar la viteze de oras (30-60 km/h) imi facea volanul sa miste usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am bataia asta in volan la franare tot la viteze mari la viteze mici nu se simte si sunt de aceeasi parere ca e de la discuri.Problema e ca daca nu sunt toate celelalte subansambluri bune din cauza bataii asteia mai prinde joc si o bieleta si o caseta de directie si asa mai departe ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezovat la o vulcanizare buna cu un echilibrat, la vulcanizarile astea de cartier... stau cam prost cu aparatele alea invechite.

Arata 0 la aparatul ala de la vulcanizarea de cartier si la o vulcanizare buna cu toate aparatele noi era diferenta de cateva grame.

Deci mare atentie pe unde schimbati si echilibrati, mai bine dati cu 10-20 lei in plus da stiti ca nu aveti probleme:)

Modificat de Andrei18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu tremuratul volanului o am la stationare, cand motorul nu este turat.

Este normal asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am uitat sa mentionez: discurile ovalizate sau geometria proasta a rotilor nu sunt singurele motive pentru care apar aceste simptome. Spun acest lucru fiindca si eu ma confrunt cu aceasta problema si in incercarea de a o rezolva am intrebat pe mai multe persoane. Blocarea unui etrier si uzura inegala a discurilor duce la exact aceleasi simptome.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!