Jump to content

Problema lumini interioare


Sergiu.B.
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

trebuie cautata la cablajul confortului - se rezolva si nu trebuie sa coste o gramada de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta, care o am eu, poate cumva sa fie de la leduri? E vreu coleg forumist in Dambovita-Targoviste care sa se ocupe si de problema mea? Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, nu este de la leduri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

acum am o alta problema :( .. stiti ca in momentul in care scoate-ti cheia din contact se aprindeau luminile se stingea casetofonu etc ... nu mai actioneaza nimic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o scanare cu vag-com si au rezultat urmatoarele erori:

01336 - Data Bus for Comfort System: Single-Wire Operation 00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220): Implausible Signal

Acum nu mai functioneaza nici lampa din torpedou!!! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie cautata la cablajul confortului - se rezolva si nu trebuie sa coste o gramada de bani.

 

ai verificat ce ti-am zis ? daca nu.... normal ca nu are cum sa mearga mai bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Azi am reusit sa ii dau de cap! Impreuna cu un electrician am desfacut toata captuseala de pe podea si in partea stanga zona mediana am gasit un manunchi de fire care erau umede. Unul era intrerupt si avea mult oxid pe el. L-am curatat si lipit. Totodata am inteles ca era alimentarea modulului de comfort. Umezeala se explica de la timpul ploios, s-a imbibat cu apa captuseala si a patruns prin izolatia firelor. Acum am reusit si trebuie sa imi fac timp sa scot toata captuseala sa o las la aer sa se usuce si nu o sa mai am probleme - inca e usor umeda . Multumesc pt. sfat F l o r i n ! Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Am si eu o problema cand deschid usa soferului nu mi se mai aprind luminile interioare,tin sa mentionez ca switch-ul din usa este schimbat si nu cred sa fie de la el pt ca daca las farurile aprinse fara cheie in contact si deschid usa ma avertizeaza buzzerul.Vreo idee? Si inca ceva, cu un creion de tensiune am verificat mufa care intra in lampa din portiera si am observat ca am plus pe amandoi pini,atat la usa din stanga cat si la cea din dreapta e normal?,daca deschid usa din dreapta totul functioneaza normal,luminile interioare se aprind.

Salut colegu, cum ai rezolvat-o?

 

aceeasi problema o am si eu - toata instalatia electrica functioneaza cu exceptia luminilor interioare (plafoniere, parasolare si portbagaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai erori pe modulul comfort ?

ar fi mai simplu de aflat dupa erori in ce directie sa te indrepti.

fire sau lipituri reci in modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipiturile reci apar ca eroare la diagnoza?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele da, altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si modulul de inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
adrian.silviu27

Salut baieti,nici la masina mea (vw bora) nu merg luminile interioare,as vrea sa verific modulul confort,din cate am inteles este sub volan,dar as vrea sa stiu ce trebuie facut inainte sa-l scot!trebuie deconectata bateria sau ceva sigurante?intreb ca sa nu fac alte prostii,va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de deconectat nimic.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian.silviu27

Am revenit..problema se pare ca este din cele doua mufe ce intra in modulul confort,cand misti de ele merg luminile,dar am impresia ca dupa prima groapa ce o prind sa nu mai mearga.. :bom: :bom: asa ca o sa las cateva zile toata plasticaraia ce am desfacuto deoparte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ai lipituri reci pe placa sau un releu defect in modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian.silviu27

Da,intradevar aveam cateva lipituri reci..doar ca prima oara cand m-am uitat nu le-am observat,trebuie sa te uiti foarte atent..acum vad ca merge totul ok,ms Al Bundy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu o problema cu luminile interioare si cele din usi! M-am trezit aseara ca nu mai merge nicio lumina din interior! Am verificat siguranta 14 si nu este arsa! Cand scot si bag siguranta se aude modulul de comfort cand țăcăne dar luminile nu se aprind! Am verificat toate sigurantele, sunt bune toate, am desfacut plasticele de sub bord sa ma uit pe acolo dar totul pare in regula! Modulul de comfort e responsabil si de aprinderea becurilor interioare? Nu stiu daca e ars ceva in el sau nu pentru ca imi arata cand sunt deschise usile si portbagajul! Mai departe nu stiu ce sa-i mai fac!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEsfa modulul si verifica daca nu ai lipituri reci in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEsfa modulul si verifica daca nu ai lipituri reci in el.

Am verificat modulul si pare in regula! Ce am uitat sa mentionez e ca luminile nu mai merg deloc, nici cand vreau sa aprind plafoniera de exemplu! Imi arata in bord ca usa e deschisa dar nu mai amorseaza pompa si nici nu se aude vreun releu in modul! In modul se aud relele doar cand pun siguranta la loc si atat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica alimentarile din modul.... vezi daca iti vine plus ori nu. Daca da, verifica cele doua fire care pleaca din modul, pt iluminare. Daca nu, trebuie sa vezi unde ai probleme pe cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta 14 de la lumini duce in pinul 22 din modul si e curent pe el!Mai sunt si alte plusuri in modul responsabile cu luminile? Imi poti spune te rog ce numere au pinii pentru iluminare? Acum am auzit ca merge si pompa cand deschid usa! Cel mai probabil e o problema pe undeva prin cablaj, nu in modul! Daca nu ii dau de cap cred ca o sa trebuiasca sa merg la un electrician!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,unde e tutorialul cu inlocuirea switch-ului de la usa sofer ca nu il mai gasesc si sunt cu fata desfacuta la usa si nush sa dau jos tabla aceea si broasca. Ma ajuta cineva? Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!