Jump to content

Furat sigla VW fata


dany
 Share

Postare recomandată

Salut,

In ultima luna si jumatate, este a doua oara cand imi dispare sigla fata de pe grila de radiator. S-a mai lovit careva de problema asta? In afara de a o lega cu sarma, asa cum se cuvine pentru o astfel de tara si banii dati pe masina, ar mai fi si alte solutii? Normal ca nu vreau sa imi rascumpar sigla din vitan sau de la baieti...cu superglue nu cred ca tine, baga surubelnita si desface imediat inelul cu sigla de pe grila...sau poate un lipici care sa lipeasca plastic-plastic ff bine...

O parere, un sfat...sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dany, si eu m-am lovit de aceeasi problema ca si tine. La mine nu au ajuns decat la partea cu ruptul inelului de plastic. De nervi, am trecut la artileria grea, am scos sigla, am luat Poxipol si am pus cu indulgenta. Pana scoate sigla acuma de acolo mai bine se apuca hotu' si fabrica el alta. :vaidecapulmeu:

Btw, iti e clar ca sigla ta a ajuns probabil pe vreo caruta/logan sau basculanta, nu?

Modificat de animalutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta am zis si eu...si-au pus taranii pe dacii sau cine stie ce rapandule de "masini"...:vaidecapulmeu: deci poxipol este raspunsul....poti sa imi spui ce fel de poxipol?ca sunt mai multe feluri....sa stiu ce sa pun...daca se sparge cand trage de ea nu ma supar...stiu ca nu o mai foloseste...tie ti-au luat-o cu tot cu acel inel adaptor pe care se pune sigla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca lipitul e o solutie....

-poate sa bage surubelnita si/sau cutit pe margine si risti sa iti strice si masca, acuma daca el este "finut" si vede ca nu merge din prima posibil sa nu mai incerce cu celelate unelte.

PS : ma refer la toata emblema nu numai la partea cromata.

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la faza cu surubelnita m-am gandit si eu ca face parghie cu masca si nu stiu cat de tare este lipiciul sa suporte forta asta...emblema se fixeaza pe un inel(adaptor) cromat care acesta se prinde prin rasucire de grila....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai putin cu hartie abraziva suprafetele de contact se va sparge grila/sigla inainte sa se desprinda poxipolul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine n-au apucat sa ajunga la a lua sigla. Sfatul meu e urmatorul: Scoate sigla, smirgheluieste si pe ea si baza unde intra, ia poxipol dinacela care se face amestec (ala e bun ca e si putin elastic), e un tub mare transparent cu 2 mustiuce ( ceva gen seringa dubla), dai cu incredere cu dinala, pune sigla la loc si lasa-i sa se chinuie pana a 2-a zi dimineata ca n-o mai scoate nici dracu. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Poti sa cumperi o grila fara semn si ai rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e si asta o varianta dar ii strica design-ul...merg pe varianta cu poxipol....

multam pt optiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dany, ai grija cum intinzi pe acolo poxipol-ul sa nu ramana urme pe afara. N-ar fi frumos. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iti rupe grila si tot o fura... Solutia este sa parchezi masina intr-un loc mai luminat si sa montezi pe alarma senzor exterior (cand sa fataie mult pe langa masina incepe sa urle). Ar mai fi o solutie care se aplica pe la tara - patrulele cetatenesti... Il prinzi pe nenorocit si pana vin vajnicii aparatori ai legii platiti de la buget ii aplici grila pe fata (cu Poxipol bineinteles).. :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
catalinpopa1982

Salut,

Mi s-a furat si mie sigla din fata, iar dupa o saptamana de cautari, timp in care n-am gasit decat sigla pe original (150 RON cel mai ieftin), azi am gasit sigla la un magazin de piese din Arad. Nu este cea originala, dar se potriveste perfect si a costat doar 50 RON.

Codul piesei aftermarket este: 1K5853600MQH

Sigla este pentru modelele highline (poze atasate) si are diametrul de 150 mm.

post-116208-0-30185100-1403631698_thumb.

post-116208-0-21139600-1403631707_thumb.

post-116208-0-70322800-1403631719_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Inevitabilul s-a produs si din pacat am ramas si eu fara sigla VW prezenta pe grila din fata. 

In urma furtului, am ramas cu o gaura in grila similara cu cea din aceasta imagine:

post-105426-0-14964400-1411301162_thumb.

 

Aveti idee daca pot cumpara doar sigla, sau daca mai imi trebuie si alt element de fixare in afara de clemele prezente pe sigla.

Si daca stie cineva codul OEM pentru aceasta sigla, il rog sa posteze aici.

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si separat. Cand ajung in tara-si daca nu e prea tarziu ma uit pe ea ce cod are ca am una in balcon- cu tot cu grila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru grila Highline (cu linii orizontale crom 3C0 853 651 AD) diametru 150mm - 3C0 853 600 A

Pentru grila normala (fara linii orizontale crom 3C0 853 651 AH ) diametru 130mm - 3C0 853 601 C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!