Jump to content

suspensia fata scartaie


dita
 Share

Postare recomandată

salut, in primul rand felicitrari pt forum este cuprinzator si bine organizat...

am un seat leon si sunt complet indragostit de aceasta masina dar, cum nu se poate ca toate lucrurile sa fie perfecte trebuia sa apara o problema... suspensia fata scartaie ingrozitor de urat la trecerea peste denivelari, ce este de facut? cum fac sa dispara aceste sunete? tks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema la Octavia, dar nu scoate sunete prea zgomotoase. Cam cati km ai cu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca localizezi locul baga degripant la greu...la cat a plouat in ultima vreme e normal ,au mai ruginit piesele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, in primul rand felicitrari pt forum este cuprinzator si bine organizat...

am un seat leon si sunt complet indragostit de aceasta masina dar, cum nu se poate ca toate lucrurile sa fie perfecte trebuia sa apara  o problema... suspensia fata scartaie ingrozitor de urat la trecerea peste denivelari, ce este de facut? cum fac sa dispara aceste sunete? tks!

<{POST_SNAPBACK}>

Si la mine aparuse acest scartait cam dupa 20.000 de km, m-am dus in service, au scos bucsele de la bara stabilizatoare , le-au curatat si uns si nu a mai aparut pana acum (avand aproape 28.000 de km).

Acum sincer depinde de scartait... vezi de unde este si in prima faza incearca cu ceva degripant... dar nu uita ca este o solutie temporara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 125 mii km problema a aparut dupa 20-25mii km facuti in tara am cumparat masina de afara la 70mii km. thx pt informatii sper sa o rezolv problema curand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

bucsele de la bara stabilizatoare.....am avut si eu problema asta la leonul meu ...am schimbat vreo 2 perechi....cica ar exista alte bucse speciale pt drumurile noastre sau alta alternativa :- unse din belshug cu vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inteles ca vaselina ar cam strica piesele din cauciuc. Nu prea se impaca cauciucul cu vaselina. Oricum eu am vaselina data pe bucse si sper sa nu am probleme prea curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Scartaiala suspensiei este efectul secundar al drumurilor noastre "foarte bine ingrijite".

Zgomotul sigur vine din bucse.

Solutia cu vaselina nu e de durata, iar sfatul meu e sa schimbi bucsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija pt ca seaturile au suspensiile destul de sensibile

vrei sa-ti spun ce se intampla daca urci borfuri cu masina?la 160 pe ora o sa faci slalom cu masina fara sa vrei.uite asa am patit io

si cand m-am dus sa calibrez rotile,spre usurarea mea,basculele erau intregi,iar o reglare costa 500.000.sa stii ca si la mine troncane putin puntea fata......du-te pe la service sa faca aia putina "curatenie" si nu o sa mai ai nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartzaiala provine de la bucsele de bara stabilizatoare. Acestea se schimba, nu se ung, nu se reconditioneaza. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!