Jump to content

Soft ABT pentru 1,9 TDI, 105cp, 2007


bobi11
 Share

Postare recomandată

ma intereseaza daca are cineva asa ceva pe masina.costa destul cam 1100 euro se da si garantie dar inca nu stiu in ce consta garantia.puterea dupa resoftare se duce la 130 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul mi se pare mult prea piperat pentru doar 25 cp si garantie. La un pret mult mai rezonabil, poti avea performante mult mai mari daca apelezi la Superchips de ex, sau la un alt oricare tuner mai cunoscut. Nu cred ca merita ca pentru o simpla garantie sa platesti dublu fata de alt tuner, plus de asta...pana la urma tot tu o sa pici vinovat, niciodata nu o sa ti se repare pe garantie.

Nu vreau sa am intelegi gresit, incerc sa iti arat ca nu merita sa dai atatia bani pentru a obtine o putere nesemnificativa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De oriunde o fi soft-ul, dar nu recomand 40HP la motorul acesta. Cresterea de 25HP este rezonabila. Firma ti-o alegi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand dai banii aia la ABT dai atata pe renume, cat si pe cercetare...ABT e o firma intreaga.

(vorbesc de firma din DE, nu de vreun dealer de prin RO)

mai nou modernizeaza DYNO-ul lor si investesc zeci de mii de euro in el. adica rezultatele lor nu se vad "la liniutze", dar se vad pe piata. se vad cand scrie mare pe masina de DTM, sau cand Christian ABT e soferul uneia dintre ele care concura la DTM...

ok, poate nu dau xxx cai sau Nm castig, dar aia pe care ii dau, ii dau corecti si safe. ceea ce conteaza mai mult pt unii.

cand spui EXTREM DE SCUMP, spui poate pt masina asta..sau pt RO, sau poate pentru buzunarul nostru..dar pt ce in spatele softului, nu mai e scump deloc.

cand MTM scoate recorduri pe nardo, si castiga premii de TUNER OF THE YEAR..nu le castiga degeaba.

la fel si ABT.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Noi santem reprezentantii ABT in Romania, pretul softului este in conditii normale de 1060 euro, toata luna noiembrie oferim un discount de 20 %, deci pretul devine 848 euro - TVA si montaj incluse !

Atasat gasesti fisa Dyno pt motorul tau !

In legatura cu garantia, citez din topicul dedicat din sectiunea Oferte si servicii pt membrii :

In legatura cu resoftarea :

- deoarece legislatia in Romanica in materie de tuning, "e sublima dar lipseste cu desavarsire", iar majoritatea dealerilor de la noi, din motive pe care prefer sa nu le comentez, nu agreeaza modificarea masinilor in perioada de garantie, ABT a preluat garantia masinilor modificate, pt RO si pentru alte cateva tari estice, in tarile vestice existand posibilitatea logica de omologare TUF a noului soft.

- cum se traduce asta : in urma resoftarii efectuate la sediul nostru, se elibereaza un certificat de instalare, prin care ABT preia garantia acelor elemente care se pot defecta in urma resoftarii.

In concluzie, garantie nu putem oferi decat pt VW si Audi !

In privinta raportului pret / calitate, consider ca Bogdan_wrc a spus cam tot ce se putea spune, mai departe alegerea e a ta !

Numai bine !

Octavia_2___105_cp.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice renume ar avea o firma de tuning, 1100 de euro exclusiv pentru soft e enorm in orice tara te-ai afla si nu se justifica pentru o masina normala.

In fine... orice produs are o piata a sa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superchips: 105cp -> 145cp. 250Nm ->305Nm.

Eu recomand softul Superchips pentru acest model, am deja 60.000km dupa resoftare si masina se comporta exemplar ( Golf5 1.9TDI 105cp )

Modificat de vlad_pvs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Noi santem reprezentantii ABT in Romania, pretul softului este in conditii normale de 1060 euro, toata luna noiembrie oferim un discount de 20 %, deci pretul devine 848 euro - TVA si montaj incluse !

Atasat gasesti fisa Dyno pt motorul tau !

In legatura cu garantia, citez din topicul dedicat din sectiunea Oferte si servicii pt membrii :

In legatura cu resoftarea :

- deoarece legislatia in Romanica in materie de tuning, "e sublima dar lipseste cu desavarsire", iar majoritatea dealerilor de la noi, din motive pe care prefer sa nu le comentez, nu agreeaza modificarea masinilor in perioada de garantie, ABT a preluat garantia masinilor modificate, pt RO si pentru alte cateva tari estice, in tarile vestice existand posibilitatea logica de omologare TUF a noului soft.

- cum se traduce asta : in urma resoftarii efectuate la sediul nostru, se elibereaza un certificat de instalare, prin care ABT preia garantia acelor elemente care se pot defecta in urma resoftarii.

In concluzie, garantie nu putem oferi decat pt VW si Audi !

In privinta raportului pret / calitate, consider ca Bogdan_wrc a spus cam tot ce se putea spune, mai departe alegerea e a ta !

Numai bine !

poate daca ar sacdea la 700 euro as face o......ma mai gandesc.alta chestie ce ma intereseaza.masina e fabricatie 09.2007(jetta), deci a iesit din garantie.mai primesc vreo garantie si daca da pt ce anume? multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ABT preia garantia acelor elemente care se pot defecta in urma resoftarii.

Treaba asta din pacate e cu dus si intors. ABT preia garantia elementelor care considera ei ca se pot defecta, dar daca ai ghinionul sa se strice altceva o sa te trezesti ca tunerul nu acopera iar dealer-ul auto da vina pe tuner.

@bobi11 Din ce-am inteles eu, tunerul preia garantia, deci nu ti-o prelungeste. Daca masina ta nu mai e in garantie, nu cred ca mai primesti nici de la ei vreo garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate daca ar sacdea la 700 euro as face o......ma mai gandesc.alta chestie ce ma intereseaza.masina e fabricatie 09.2007(jetta), deci a iesit din garantie.mai primesc vreo garantie si daca da pt ce anume? multumesc...

Salut

Si scuze de raspunsul intarziat !

Sa acorzi garantie pe parte mecanica la o masina care nu mai are, prin simpla resoftare a ECU, cred ca iti dai seama ca nu se poate !

Garantie se acorda pt ECU - 3 ani, soft si manopera montaj - nelimitata, garantie pt functionarea perfecta a masinii si respectarea in continuare a normelor initiale de poluare, cu conditia ca masina sa nu fi suferit alte interventii din partea altor tuneri !

In privinta pretului, din pacate nu se mai poate face nimic in plus, fata de discountul de 20% !

"Treaba asta din pacate e cu dus si intors. ABT preia garantia elementelor care considera ei ca se pot defecta, dar daca ai ghinionul sa se strice altceva o sa te trezesti ca tunerul nu acopera iar dealer-ul auto da vina pe tuner"

Asa este in Romanica din pacate, dealerii de abia astepta un motiv sa paseze responsabilitatea acordarii garantiei din cauza unei resoftari, avantajul nostru e ca santem si tuneri si dealeri :Driver:,iar garantia pe care o acordam e preluata de ABT prin noi.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum... parerea mea ar cam fi asa:

1. Puterea/Cuplul obtinute - veti observa ca am acelasi motor, pe aceeasi masina ca a OP. Inclin sa dau dreptate celor ce spun ca 140+ cai din motorul asta e prea mult. Si eu m-am oprit tot la o putere si un cuplu similare (tot pe la 130-135 si cuplu de cca 300) - remapul initial pe la 140+ cai era prea "impins".

2. E de admirat ca aveti fisa cu grafice cuplu/putere... nu au multi, si e pacat. Curba de cuplu - am observat asta la alte dyno-ploturi - sub 1800RPM, curba arata aproape ca cea de fabrica - daca nu identica. Nu pot decat sa imi imaginez ca turbina e prea mare ca sa dezvolte suficient boost sub 1800...

3. Norma E4... Frumos, dar daca un client vrea EGR anulat cand face remapul se poate? Logica spune ca se poate castiga destul de mult la eficienta (cel putin 0.2-0.3L/100Km) numai din EGR. Ca sa nu mai vorbim de raspunsuri tranzitorii.

4. Commentul lagat de "sportivitate" si piloti de raliu, dupa parerea mea nu are relevanta - din cate se vede, asta e un remap "street legal". Ma indoiesc ca vreun vehicul de competitie il foloseste. Insa probabil Vali ne poate spune mai bine cum stau lucurile.

Ar fi frumos sa fie clarificate chestiile pe care ABT le face fata de alte case de tuning (pretul e substantial mai mare) asa incat un potential client sa poata alege in cunostinta de cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi frumos sa fie clarificate chestiile pe care ABT le face fata de alte case de tuning (pretul e substantial mai mare) asa incat un potential client sa poata alege in cunostinta de cauza...

Salut

Sant perfect de acord ca pretul este mare pt Romania, iar cresterea de putere poate parea destul de mica pt acest motor, dar daca inginerii de la ABT care au atata traditie in domeniu, considera ca atat se poate scoate in conditii de maxima siguranta, fara a afecta alte componente sau fara a fi nevoie de alte upgrade- uri, eu nu-mi permit sa-i contrazic !

ABT POWER - Chip tuning perfected.

Whether they have gasoline or diesel engines, many automobiles today are equipped with engine management systems. All engine functions are controlled digitally by an electronic chip. In the 1980s, ABT already started working on this and perfected conventional chip tuning: Performance related software parameters are adapted specifically with sporty characteristics and ideal overall performance in mind. For optimal utilization of the engine's potential.

Intradevar acest soft se preteaza utilizarii cotidiene, ABT nu face softuri pt liniute si nici nu e folosit pe nici o masina de curse, toate versiunile de soft oferite de ABT sant street-legal si omologate TUF in Germania, cursele de Motorsport fiind adevaratul banc de proba si testare, solutiile gasite acolo regasindu-se si in softurile comerciale !

Numai daca ne uitam la modul in care se obtin aprox 100 CP, pe 2 masini diferite, ne putem da seama de seriozitatea cu care se trateaza fiecare model in parte :

Exemplul 1 : Golf 5 GTi 30 Edition, la care cresterea de putere este de 100 CP si cuplu de 90 Nm, dar asta numai cu turbina modificata si discuri de frana de 345 mm.

Exemplul 2 :A4, 8K, 2.0 TFSI, 180 CP > 275 CP ,+ 95 Cp doar din soft, pt ca restul componentelor permit aceasta crestere !

In privinta EGR-ului, nu resoftam masini care au modificari neautorizate de producator !

ABT engine and rolling road test stand.

We have a burning passion for high-performance drive systems. For the ABT development engineers, this is no exaggeration: Our ultra-modern engine and rolling road test stand allows them to literally put motors to the "test of fire". Taking into account all auxiliary equipment and environmental parameters, performance upgrades are tested with the engine running under real conditions - mercilessly, to the limits and beyond. Because we know that power alone

GTI_30_Edition.pdf

A4_8K_2.0_TFSI.pdf

Modificat de Vali@NVT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea ar fi urmatoarea.acei 25 cai in plus si castigul de Nm se simt???masina are cutie dsg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh da! Cei 25 CP probabil n-o sa-i simti decat pe autostrada, dar Cuplul il vei simti imediat.

Nu stiu cat conteaza, dar cei 30 Nm la mine sunt de la Voinea... diferenta e de cca 10-15% si se simte solid pe la 2000-2500RPM. Uite niste impresii aici... sper sa nu se supere Vali, dar 30Nm sunt 30Nm indiferent de unde provin. Desigur, mapele pot (si probabil sunt) modificate diferit de case diferite. Vali nu prea a dat detalii... nici Dragos :Driver:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1113857

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!