Jump to content

Lumina portbagaj


wormostar
 Share

Postare recomandată

poti sa legi firele si de la plafoniera,cablul il tragi pe la stalpul parbrizului,apoi prin prag(fie stangul / fie dreptul) pana in portbagaj

pt torpedo poti trage fire de la casetofon,ai nevoie de un intrerupator(am folosit unul de cielo/matiz cost 6lei),iar ca sursa de lumina am pus o bagheta de 15cm cu smd-uri

asa am pe leon,cat de curand voi face si pe polo

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sany1322j.jpg

sany1320.jpg

tot in portbagaj este si firu de am zis 1 metru .

este langa stingator

dar ai grija daca te duci la un electirician sa fie bun

ca mie mi-a facut sa se aprinda la contact si e nasol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de explicati si poze , deci in legatura de fire ce trece pe langa stingator trebuie sa ma leg cu firul de la beculetz , corecteaza-ma daca am inteles gresit ! stii cumva ce fir era sau unde duce, sau macar culoarea lui :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cel negru cu rosu din poze . acolo se leaga . incerc maine pe zi sa fac o poza mai clara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. zsoltu..

Pe pozele puse de brunetu, de la mufa neagra, toate firele sunt albe dar daca te vei uita bine vei vedea ca pinii sunt numerotati, asadar tragi un fir din pozitia cu nr. 5, acesta fiind minusul pentru lampa. Plusul va trebui sa-l tragi din fata, de sub bord, pe partea soferului deasupra mufei de diagnoza se afla o cutie neagra cu multe fire (vezi schema de mai jos pentru orientare), tragi de la pinul cu nr. 6 de la conectorul XP2.

Mod de functionare: se aprinde lumina doar cand deschizi hayonul (nu conteaza daca ai contactul pus, faruri aprinse), se stinge cand inchizi hayonul, daca lasi hayonul deschis mai mult timp, lampa se va stinge dupa un interval de..., nu stiu cat, 10 minute?

post-7784-1273519506_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi hazin esti tare , din nou :icon_thumright:

p.s. codu de la lampa

GENUINE PART

LIGHT

OEM part number: 6L0-947-415 / 6L0947415

000 979 131 papuci mufa conectare lampa

1J0 971 972 mufa de conectare lampa

000 979 025 papuci pentru schema de la hazin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...deci TOT RESPECTU` pentru voi

merci tare mult de ajutor mai clar de atat cred ca nu se poate

sunteti de nota 10+ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciucuadrian

hazin te rog frumos spune-mi si mie cum se trage firul de la pozitia 5. care e pozitia 5

respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitia 5 din mufa neagra din poza mea . ai numere pe mufa daca te uiti atent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciucuadrian, ai primit raspunsul de la brunetu; o mica completare: lampa are in ea o dioda, asadar are polaritate, trebuie sa respecti asta daca vrei sa se aprinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am refacut traseul dupa schema lui hazin si functioneaza perfect. cand portbagajul este mai mult de 10 min deschis se stinge lumina, dar cele 10 min se conometreaza din momentul in care toate usile sunt inchise.

tot respectul pentru hazin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se sting toate ( inclusiv plafonierele ) chiar daca usile sunt deschise dupa ~ 25 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare Hazin...

am o lampa de portbagaj care vreau s-o montez dar nu e originala si nu are acea dioda .. fara dioda va functiona sistemul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pt. zsoltu..

Pe pozele puse de brunetu, de la mufa neagra, toate firele sunt albe dar daca te vei uita bine vei vedea ca pinii sunt numerotati, asadar tragi un fir din pozitia cu nr. 5, acesta fiind minusul pentru lampa. Plusul va trebui sa-l tragi din fata, de sub bord, pe partea soferului deasupra mufei de diagnoza se afla o cutie neagra cu multe fire (vezi schema de mai jos pentru orientare), tragi de la pinul cu nr. 6 de la conectorul XP2.

Mod de functionare: se aprinde lumina doar cand deschizi hayonul (nu conteaza daca ai contactul pus, faruri aprinse), se stinge cand inchizi hayonul, daca lasi hayonul deschis mai mult timp, lampa se va stinge dupa un interval de..., nu stiu cat, 10 minute?

Intrebarea mea este daca aceasta optiunne necesita activarea cu vag-com ul sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram DOT-it Family lampi mai multe modele bune cu leduri .cu banda dublu adeziva sunt ok pt polo

fara alte batai de cap fire etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
gta4everybody1

Buna ziua as vrea sa stiu cum se poate scoate mufa neagra din poza dvs poza nr 1 cu cele 2 mufe una neagra si una galbena cum se poate scoate mufa neagra pentru a avea acces la firele albe in special la firul alb gros.Mufele sunt dupa cum ati spus langa stingator

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna ziua. cum pot regla ca acel bec din portbagaj sa se stinga dupa mai mult timp? moemntan se stinge dupa aprox. 30 sec, ceea ce e neplacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate regla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

eu am optat pentru un sistem cu LED-uri de la OSRAM, pe baterii, cum este -> 

 

Am zis ca nu are rost sa merg pe improvizatii electrice si nici pe un sistem cu senzor de miscare, sa se consume bateria ori de cate ori se misca ceva prin portbagaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,

 

am schimbat becul dar se pare ca nu este asta problema.

de cand am luat masina, cred ca o singura data am vazut becul aprins.

care ar putea fii problema?

 

post-125866-0-64158700-1398769376_thumb.

post-125866-0-83672700-1398769389_thumb.

post-125866-0-65137000-1398769395_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!