Jump to content

Cum se demonteaza pedala de acceleratie


v i o r e l
 Share

Postare recomandată

am facut o scanare si am 17958 - Charge Pressure..dar asta are legatura cu pedala de acceleratie.maine voi face si un log in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
dumitru.craciun

Sal prieteni. Am unvw Passat din 1997 1.9 tdi Afn si circuland pe ploaie dupa un moment incepe sa nu se mai accelereze masina. Va dati seama am intrat in panica, am mers la un service,am pus-o pe tester la care mi-a confirmat ca este senzorul de acceleratie (pedala). Problema este ca as vrea sa schim eu acea piesa pe care am achizitionat-o de la dezm.si nu stiu daca este cazul sau nu sa ma apuc eu de treaba. Multumesc si daca ar putea sa-mi descrie cineva pasii pe care ii am de urmat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te poti apuca, este foarte simplu - ai nevoie de o tubulara de 10 si o surubelnita drepta. 

 

scoti mufa... si asta este.

 

vezi totusi sa nu ai apa in cutia ECU, in mufele intermediare..... daca schimbi pedala si face tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitru.craciun

Multumesc foarte mult Florin pentru pasii care trebuie sa-i urmez. Am sculele necesare acum sa vad ce va fi si acolo sa nu fie apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitru.craciun

Salut Florin...Multumesc mult de sfatul dat, insa nu am specificat ca la mine pedala este electrica; am fost la un service sa o inlocuiesc iar acel mecanic, dupa ce a demontat capacul de sub bord (respectiv de la pedalier),a desfacut primul surub torx dupa cere imi spune ca monteaza la loc totul pentru faptul ca este foarte greu accesibil si ii ia mult timp pentru ca trebuie sa demonteze tot pedalierul adica....si pe cealalta parte pompa frana, ambreiaj si ce mai are pe-acolo. Bine am inteles ca aici vorbea banul ca decat sa piarda o zi cu mine mai bine rezolva alte defectiuni mai usore si isi ia banul.  Intrebare catre toti prietenii de pe forum: cunoasteti o alta solutie mai simpla pentru inlocuirea acestei piese pentru ca deja m-am decis...o voi schimba singur dar mai am nevoie de cateva sfaturi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, acum m-am uitat - la modelul tau, e ceva de munca....

 

 

post-30007-0-65655400-1445850675_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!