Jump to content

Golf 7 - cand ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca vom vedea masini ori mai ieftine, ori la fel de scumpe dar cu mai multe dotari. VW nu vor intra niciodata pe un sistem de business gen Apple pentru ca ala e teritoriul AUDI / BMW / MB. Scump dar bun :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 812
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    83

  • Rave

    72

  • Bogdan VW

    59

  • mandelu

    49

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, lucreaza poporul chinez la greu, sa faca piesele de G7.... asa ca, masina germana o sa ramana un mit...cel putin la VAG - din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Romania lucreaza la asa ceva. Asta inseamna ca noi conducem Dacii de fapt? Serios acum, tot ce inseamna electronic pe piata vine din China (apx ..). Difera doar standardele de calitate la care sunt verificate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat, mare pacat in ce directie se indreapta VW.

Ma puteam declara fan VW pana acum 1-2 ani, dar noua politica pe care o adopta nu ma face decat sa ma reorientez catre alte marci.

Sunt curios daca in Romania va ramane pt mult timp o marca supraapreciata, asa cum este acum.

Avand in vedere faptul ca costul de productie se reduce considerabil, acest lucru ar trebui sa se vada si la vanzare, dar sunt convins ca pretul va fi cu cel putin cateva sute de euro mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios...materialele folosite, solutiile alese....nimic nu mai e facut sa dureze. Nu fiabilitatea e punctul forte acum.... despre asta vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca vom vedea masini ori mai ieftine, ori la fel de scumpe dar cu mai multe dotari. VW nu vor intra niciodata pe un sistem de business gen Apple pentru ca ala e teritoriul AUDI / BMW / MB. Scump dar bun :P

Eu te-as contrazice aici cu scump dar bun, exista foarte multe masini si in curtea vecinilor cu probleme serioase, iti pot da un exemplu la un S-Classe caruia in fiecare luna ii pica cate ceva si a fost luat de nou si intretinut cum trebuie si doar la reprezentanta, eu personal am avut multe probleme cu cutia de A6 pe care nimeni din Bucuresti de la Porsche nu a putut s-o repare cum trebuie si am mai auzit si altele...

Parerea mea este ca nu se mai fac masini ca acum 20-30 de ani nici macar de catre marcile consacrate care cer enorm de multi bani.

S-a ajuns la concluzia ca oricum schimbam masina la 2-3 ani asa ca nu trebuie sa tina.

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa e....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era oarecum sarcastica remarca mea si se referea la Apple mai mult decat la marcile de masini(desi folosec multe produse de la ei).

Intr-adevar, nu se mai fac masini ca acum 20 de ani, din fericire. Sunt optiuni din ce in ce mai multe pe masini si sunt si ele din ce in ce mai complicate. E normal sa se strice mai des fiind mai multe lucruri care se pot strica.

Din fericire sunt multe cazuri izolate(mai mult sau mai putin grave) si putine cazuri generale (gen BMP parca avea probleme,, nu?).

Nici eu la A6 nu scapam de EGR din bord de exemplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un VW Golf, o sa fie exact ce au fost si toti predecesorii lui modelul etalon pt clasa compacta deci nu o sa exceleze la design sau alte capitole. Pt ca asa, un pic peste mediocru la toate capitolele o sa fie iar lider in clasa.

Hai sa fim seriosi nu avem VW pt ca vrem design sau super performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

masinile au devenit un bun de consum si nu ii deranjeaza ca a scazut fiabilitatea, a disparut unicitatea (vezi cate modele sunt pe platforma comuna de parca esti fix in aceasi masina doar cu alta sigla).

Daca un audi 80-100 sau Mercedes balena din 1995 merge bine si dupa 20 ani (cu lipsurile lui de tehnologie sau siguranta) o masina din ultimi 3-4 ani are doar bube (reparabile de obicei dar la care nu te asteptai)

Eu deja am pus gand golfului 6 sa-l dau in vara asta si sper sa vina un 2.0TDI CR 4x4 in toamna (curiosii va rog fara offtopic aici)

Modificat de dudu
inventati cuvinte, maestre :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca niste informatii despre noua platforma MQB aici, de la Autocar.co.uk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat din linkul lui cris.g

"Two new modular petrol and diesel engine ranges have been designed for the MQB including an 800cc diesel" wow

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze cu noul golf 7,in revista autoshow,ultimul numar.daca asa este forma finala...catre ce marca/model migram?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

How bad is it? :)) Ma intreb daca se poate pune caroserie de G6 cu ceva modificari pe sasiu MQB :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o gasesc pe net revista asta. eu speram insa sa anunte si ceva hibrid ca motorizare. la urmatorea masina clar caut ceva hibrid daca in cativa ani mai coboara preturile, ca momentan sunt de prost gust.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catre ce marca/model migram?

Leon / A3 / Seria 3 / A4. Cel mai probabil urmatoarea mea masina va fi una din astea. Depinde foarte mult de cand o sa schimb masina. Sau o sa astept pana la Golf VIII, mai e pana atunci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand va aparea mariajul perfect intre un exterior de Leon si un interior de Audi :)).

Sunt nerabdator sa vad totusi cum se prezinta G7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt curios cum va arata noul Leon. G7 ar trebui sa fie putin mai colturos decat VI-le... Paote face vali_devill o poza cu telefonul si posteaza :)

Probabil e doar un render in genul acestuia:

Golf_7_rendering.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara e copy-paste Passat, iar farurile prea ascutite sa ajunga vreodata pe un model VAG , poate pe un Peugeot sau Citroen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit revista la cumparaturi in kaufland...si este si mare,pus pe coperta.nu seamana cu cel de mai sus,este mai aproape de actuala jetta...mie nu imi place faptul ca golf,jetta si passat vor semana 85 la suta la partea frontala.pt mine asta inseamna lipsa de idei,de identitate,individualism 0.e ca si cum te duci la maternitate sa iti vezi copilul si toti seamana.

nu spun ca este urat...poate ca odata cu trecerea timpului,retina se va obisnui...sau nu.depinde de punctul fiecaruia de vedere,de cat reprezinta masina in ochii fiecaruia.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca mai tind sa cred ca sunt strategii de marketing sa mai vanda unii si reviste in format hartie, ca in format electronic e "prea gratis"... nu prea cred ca a aparut inca pe undeva o poza reala cu modelul cat de cat final

depinde si de retina :D - Acum 2 ani nu imi placea Golf 6 nici daca mi-l dadea unu' gratis, intre timp mi-am schimbat gusturile ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum Golf cu Jetta/Bora/Vento au fost f asemanatoare, pana la Golf 3 masca fata era interschimbabila, de la Bora au inceput sa fie mai diferite dar e aceeasi masina cu 2 sau 3 volume. Ce-i drept Passat-ul isi cam pierde din personalitate si se confunda cu Jetta super pt posesorii de Jetta.

Eu nu cred ca masinile germane nu se pot apropia ca design cu cele frantuzesti sau italiene, asta e parerea mea, eu am luat Golf-ul pt motor, manevrabilitate, calitate si "prostia" asta de camera. Iar suratele de platforma nu-mi plac pt ca Octavia e prea lunga, Leon-ul arata ca un mpv pitic iar a3-ul e scump. ;)

Abia astept sa vad noul Golf dar stiu ca o sa fie f similar cu actualul axact cum noua serie 1 e aproape identica cu cea veche (si totusi e cu totul noua), asa e la nemti, evolutia la design e in pasi mici.

O sa vedeti ca nu o sa mai para nici urat sau ciudat G7 dupa ce se umplu strazile, cum se intampla acum cu celelalte modele si o sa devina normal. Sunt sigur ca nemtii or sa-l faca best seller.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva foarte interesant despre platforma mqb, noile tsi si tdi..cam ce am inteles din titlu. Poate ne ajuta un vorbitor de limba germana in a ne traduce aspectele importante mentionate de VW. Documentul este datat Ianuarie/Februarie 2012 deci as zice ca sunt definitivate schimbarile.

mqb-der-neu-1.pdf

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!