Jump to content

Noul Seat Ibiza Cupra R


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Seat anunta lansarea la salonul de la Geneva a noului Ibiza Cupra R

At the upcoming Geneva Motor Show, taking place from 6 to 16 March, SEAT is unveiling a prototype of the future Ibiza Cupra R. It will become the brand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis OK... ca cum e sa fie un fel de Da...dar de ce nu comentezi si tu ceva din acea masina :lol: ca ma plicti sa faci copy/paste pe ceva mai bine zi si tu ce crezi.

Eu cred ca e o masina buna pentru cei cu un buget mai redus.Care iubesc VAG si merg pe Skoda sa SEAT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

parerea mea este ca o sa fie o dezamagire la fel ca si modelul normal (ibiza4) care in poze arata ceva si pe strada arata ca dracu. oricum datorita accentelor sportive poate o sa ma insel. doamne ajuta!!! in poza arata tare de tot!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Administrator

am fost la SEAT Romania. Nu se aduce la noi inca. Este doar un IBIZA Sport de 130CP TDI cutie 6 trepte. Este destul de sportiva dar nu e CUPRA R.

Romania ramane iar in urma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca a fost un prieten de-al meu la un drive test cu una, si e puternica... evident... dar ca e mult prea mica pt motorul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Mi-as dori si eu pe Fabie un motor din asta....

1.8-20V cu 150 PS de pe Ibiza FR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de motorul de pe Mini Cooper S ce zicetzi ca are numai 160 de calutzi, acolo se poate spune ca e prea mare pt sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

1.9TDI 160CP :( ce urmeaza sa mai scoata din 1.9TDI, 200CP?!

This vehicle is equipped with the new 160 hp (118 kW) 1.9 TDI engine, the sportiest, most powerful in SEAT's history, making the Ibiza Cupra a veritable benchmark within its segment.

The bold and sporting Ibiza Cupra leaves no doubt as to its performance potential. Among the unique features is a newly designed front end with larger air intakes to help increase airflow into the engine bay, and a contrasting grille arrangement with intake slats at the top and a honeycomb design underneath. Sitting proudly in the centre is the SEAT symbol in a chrome surround.

attachment.php?attachmentid=9389The rear bumper is also completely new and features a large chromed oval tailpipe emerging from the bottom of its redesigned silhouette. This exhaust system, as on the Le

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate (sau poate din fericire, ca sigur nu va fi mic) nu cunosc pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E frumusel Ibiza asta. Dar mai mult imi place Leon Cupra 4. Aia da masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

daca au pus 18T pe ibiza 3 (99-02) cu 156cai (cupra) si 180 (cupra R) dece nu merge pe ibiza 4 care are un shasiu mult mai bine gandit.....Eu am studiat subiectul Ibiza Cupra (si Cupra R) pe forumurie din UK (unde sunt f raspandite) si nimeni nu se plangea de probleme de shasiu la Ibiza 3 Cupra. ( vb oameni care modificasera masinile pina la 320 de cai !!!!!!!! :) pe ibiza 3 !!!!!!). Asa ca nu sunt de acord cu parerile voastre. Nu vb de diesel care mai are si un cuplu de neam prost.....

Cam tz. replay da aae. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele pe care le-au ales, 1.9 TDI 160CP si 1.8T 180CP, sunt superbe. Ma intreb doar cum o sa se comporte masina in curbe si la viteze mari, ca mai mult de 1200 de kile nu cred ca are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Ibiza 3 Cupra are 1200kg deci si 4 are tot pe acolo (prob. mai mult putzin).

Daca sunt probleme la Ibiza Cupra 3 sau 4 atunci de Alfa 147 GTA ce mai spui.... 3.0l v6 (daca ai vazut top gearu cu ea ai vazut ce zic aia). E totusi diferentza mare intre un 18T (19tdi pd) si un V6 de 3 litrii :) (italieni nebuni). La top gear spuneau ca la alfa 147 GTA trebuie sa fi nebun sa scoti ESP :P. Totusi la Cupra nu cred ca e cazu.... Cred ca se comporta nu cu mult diferit de un golf4 (5) A3 si alte dastea. De R32 ce zici....e mai exagerat sincer ...parerea mea. Din cate stiu io noul S3 o sa aiba 3,2L turbo de 300 si ceva de cai, aia cum mai e :P.....Eu sincer sunt super fan IBIZA CUPRA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: Noul S3 fa avea motor 3.2 biturbo si 330 CP. S-a renuntat la varianta RS3 care avea 350CP pe acelasi motor.

Ibiza nu este clasa lu Golf IV, A3 sau Leon, d-asta zic ca s-ar putea sa fie un pic ca puternica pentru caroseria pe care o are. Dar sunt sigur ca masina n-a iesit cu acest motor decat dupa multe teste. :) Oricum masina e super.

Topgearu cu Alfa 147 GTA e in download. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu S3 am zis-o din memorie ...ms de completare :). nu sunt in aceeasi clasa dar dupa parerea mea nici departe. adica e mai apropriata ibiza de golf decat e golfu de a4 dupa parerea mea...hmmm deja aberam pe aceeasi tema :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S3 (RS3) si R32 au tractiune integrala, deci e ok. Ibiza Cupra asa cum vine ea din fabrica tind sa cred ca va merge bine, dar deja cand treci de 250cp cu tractiune fata nici un sasiu nu face fata cum trebuie.

@mrwhite: stiu de acele Ibiza cu 300+cp, dar nu sunt chiar cele mai manevrabile masini; pe linie dreapta rup multe masini cu pretentii dar pe circuit ...

147-le are ditamai V6-le pe puntea fata si tractiune fata, deci mi se pare normala faza cu ESP-ul. 1.8T si 1.9TDI sun mai micute :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni spune un adevar incontestabil care imi completeaza si mie afirmatia. Puterea este prea mare pentru tractiune fata si mai ales pentru cat de grea e masina. Ca idee: cand ma intorceam anu' asta de la mare, m-am dat cu un Clio 2.0 180CP si mereu eram in spatele lui(pe cuvantul meu daca nu i se mai termina a 3-a)...dar cine lua curbe cu 170-180 (pe Urziceni-Bucuresti) si lasa pishpirica in urma? :rolleyes: :) Era impresionant cum urca clio, dar in curbe statea la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar dupa o scurta cautare pe net am gasit ca seat ibiza cupra R are rap cai/kg comparabil cu alfa 147 gta dar totusi cred ca impartirea maselor este mai buna la ibiza.....;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
1.9TDI 160CP :) ce urmeaza sa mai scoata din 1.9TDI, 200CP?!

<{POST_SNAPBACK}>

Exista deja 1.9 TDI de peste 200 CP:

Jucaria Galbena

~Nautilus

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu jucaria galbena live!!! A fost bestiala! Cand a plecat prima oara de pe loc s-a auzit din multime un murmur: uaaauuuuuuuuu!!!!! Si pe urma toata lumea astepta sa se intoarca pt urmatoarea ***... :) sa vedem cum se ridica botul ala cand pleaca de pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am facut zilele trecute un drive test cu ibiza cupra. senzatia e tare. masina se comporta excelent, cu exceptia servodirectiei, care nu este destul de tare. pe curbe, nu e o surpriza pentru nimeni, ca nu se clinteste de pe traiectorie. parerea mea este insa ca nu merita sa cumperi asa ceva, din 2 motive: 1. costa 19.000 de euroi CIP, bani cu care poti cumpara un g5 gti si 2. daca mergi cu ea, sa zicem, pe bulevardul aviatorilor, te imbolnavesti de rinichi si s-ar putea, la o denivelare mai mare, sa te trezesti la cativa centimetrii deasupra pamantului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!