Jump to content

Golf 6 - Functii


KimDiesel
 Share

Postare recomandată

pt cine are Rear assist ca mine, e inutila, cu aia vezi perfect ambele borduri :D

Eu as fi vrut-o pt ca mi se pare anormal ca unii sa o aiba si altii doar ca au masina mai noua. VW=bulangii la faza asta. Ca si cu light assist, hill hold si altele.

Ideea e ca nu e suficient sa o ai in BC+, ca am vb si eu cu un coleg de-al nostru (tutu) si mi-a zis ca de activat mi-o activeaza el in 2 timpi cu VAG-COMul dar imi trebuie si niste fire. Eu sigur am doar 3 fire pt ca la 5 zile dupa ce am adus masina din TM mi-au sutit oglinzile si am putut vedea cat fire am. Si sa ma apuc sa trag fire pt un moft, nu mersi. Deci cine vrea dar nu are 7-8 fire, trebuie sa isi mai traga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    58

  • KimDiesel

    40

  • mandelu

    30

  • TDR

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu firele sunt problema ci motorasul de regaj care e vreo 400 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu e acelasi motoras care regleaza oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, dar ca sa mearga mirror down si tu ai pe masina ansamblu motorase cu 3 fire trebuie sa-l inlocuiesti cu altul care are 8 fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma las pagubas cu mirror down. Fac mirror down manual daca trebuie.

@mandelu...am si eu rear assist, dar pe mine nu ma ajuta la parcatul aproape de bordura. Vad perfect bordura, dar masina mai greu. In plus este distorsionata imaginea, datorita lentilei cu unghi larg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul din oglinda cu memorie pt Mirror Down este 3D0 959 578 C si costa 49

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma las pagubas cu mirror down. Fac mirror down manual daca trebuie.

@mandelu...am si eu rear assist, dar pe mine nu ma ajuta la parcatul aproape de bordura. Vad perfect bordura, dar masina mai greu. In plus este distorsionata imaginea, datorita lentilei cu unghi larg.

pai nu te uiti la nimic decat la dungile galbene de pe ecran si la bordura, cand s-a suprapus dunga galbena pe bordura esti extrem de aproape de ea, nu o atingi inca, dar poti sa stai linistit. eu am mare succes cu ea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pentru colegii cu g6 care au pachetul de iarna si CB+ in momentul in care lichidul de spalare a parbrizului e la minim atentionarea se face pe CB+ sau apare doar iconita galbena pe turometru? (poate asta doar daca ai CB simplu?) de asemenea atentionarea pentru carburant minim cum apare e pe CB+ sau pe indicatorul de la benzina respectiv aprinderea beculetului galben cu pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La lichid imi apare martor,la carburant imi apare si martor in bord si info pe display-ul bc-ul.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La lichid apare atentionarea si in BC+ dar ramane vizibila doar ca martor in in zona turometrului. Insa daca dai la status in BC+ e inregistrata si acolo ca atentionare insa presupun ca nu ramane afisata deoarece nu este o atentionare de importanta mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma atentioneaza si in BC si cu iconita in cazul benzinei.

La lichid de parbriz nu-mi zice nimic, ceea ce ma cam deranjeaza pt ca trebuie sa stau in portbagaj tot timpul cu o sticluta pregatita in caz ca raman fara.

Cred ca-mi trebuie vreun senzor ceva.

Sau vreo functie activata ceva, stie cineva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzor, fire trase pana in IC si activata functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Referitor la functia presiune pneuri.Din cate am inteles eu, doar trebuie actionat butonul care se afla in torpedou pentru cateva secunde(apare si un martor in bord si un bipait), si masina retine presiunea in momentul respectiv, si daca aceasta presiune scade, ma avertizeaza in bord.Cand am facut o scanare cu vag-comul, m-am uitat si ce era activat prin computerul masinii, si aceasta functie nu era activa, desi eu am pachetul acesta ca optional.Este normal sa nu fie activa, sau cineva a uitat s-o activeze?Si cand trebuie setata presiunea, in mers, sau in stationare?

Va multumesc

Modificat de dangiurca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se activeaza in stationare si trebuie setata de fiecare data cand se inlocuieste un cauciuc sau se completeaza cu aer/azot.

Activarea ei nu se face din fabrica, ci tu o faci. Eu unul asta am facut la dealer cand am ridicat-o.

Nu ti-o seteaza din fabrica pt ca pe trailerul pe care este transportata masina, pneurile trebuie umflate mai mult decat ar fi in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

E prima oara cand postez, asa ca doresc sa va salut pe toti. Referitor la hill hold. Incercati sa apasati mai puternic frana si veti vedea ca tine masina pe loc si in rampe cu inclinatie mica. La servici am parcarea inclianta 5 cm / 10 m (eu am dat panta asta pt scurgerea apei cand s-a turnat betonul), si daca apas frana tare masina sta cca 5-10 sec pe loc, suficient cat sa bagi in vitaza si sa pleci. De fapt eu asa vad rostul hill hold-ului, nicidecum sa-l poti folosi ca si frana de mana.

Respectele mele tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care intrebau de functia high beam assist, se pare ca necesita in afara de cablajul suplimentar (daca exista deja senzorii de ploaie si lumini) :

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1860_c325_Kabelsatz-FLA---Fernlichtassistent-VW-Golf-6-VI.html

si o camera integrata in oglinda retrovizoare

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil de asta mi-au zis mie ca nu se poate. totusi exista 2 tipuri de light assist, unul mai simplist, si unul mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o Jetta din 2011 si nu pot sa intru in meniul MFD. De la reprezentanta mi s-a spus ca e maxidot simplu si ca nu are optiunea asta. Se poate face un update se soft ceva ca sa pot intra in meniul acela? Imi arata 1...2....dar daca tin apasat butonul in jos sa intru in meniul ala unde se seteaza unitatile de masura...CH...LH etc nu face nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate decat schimband ceasurile cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba pur si simplu display-ul acela? Adica il cumpar si o duc sa-l schimbe? Cam ce pret ar avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate cumpara doar acel display , trebuie tot clusterul .

Parca 2500RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre cb+ si cel premium care ar fi? Doar ecranul color?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Premium, dar nu am modul Bluetooth. Nu am observat nicio diferenta fata de CB+ de pe un alt G6 HL al unui prieten, lasand la o parte prezenta culorilor. :rolleyes:

Se poate ca in combinatie cu un RNS sau modul Bluetooth sa existe unele diferente.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe un forum nemtesc ca se poate face retrofit cu ecranul color de la Premium smile.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!