Jump to content

Scoaterea motorinei din rezervor


nick_n
 Share

Postare recomandată

Se poate scoate motorina din rezervor cu un furtun la masina din semnatura?

Se intampla ceva daca scot motorina din rezervor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori bagi furtunu pe la busonu de uplere si lasi sa curga .... ori mai sigur; dai jos bacheta scoti pompa cu sonda de nivele si scoti pe acolo cu furtunu.... macar asa stii ca ai curatat totu`

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afecteaza cu ceva daca scot motorina din el pe la buson?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu colegul Swat cat....este mult mai usor de scos pe sus deoarece nu intampini niciun obstacol precum cotul de dupa buson......si nu... nu se intampla nimic daca scoti motorina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am scos cu o pompa conecta la o masina de gauri.am scos frutunul care vin in filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cel mai simplu e pe la buson nu ai nevoie decat de un furtun si sa stii cum se scoate vinu din damingeana :icon_thumright: ... te chinui un pic sa bagi furtunul pana trece de acel cot (acu mai stiu ca mai sunt variante de masini care au o plasa inainte de a ajunge in rezervor , un fel de filtru) ... dar rezolvi problema fara complicatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O scoti pe la buson, nu-i nicio problema doar ca te chinuiesti ceva timp... Daca doresti sa faci aceasta operatiune pentru a scapa de impuritatile din rezervor mai bine il dai jos, il speli pe interior cu apa fierbinte si il lasi bine sa se usuce inainte sa-l montezi la loc. Nu-i o treaba prea usoara, daca nu ai unde (un garaj incalzit) si nu te pricepi, mai bine mergi la service... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O scoti pe la buson, nu-i nicio problema doar ca te chinuiesti ceva timp... Daca doresti sa faci aceasta operatiune pentru a scapa de impuritatile din rezervor mai bine il dai jos, il speli pe interior cu apa fierbinte si il lasi bine sa se usuce inainte sa-l montezi la loc. Nu-i o treaba prea usoara, daca nu ai unde (un garaj incalzit) si nu te pricepi, mai bine mergi la service... :rolleyes:

nu trebuie scos pt a fi curatat, daca dai jos sonda litrometrica de sub bancheta ai acces in toate colturile rezervorului cu mana...

poti sterge cu un prosop.

in nici un caz nu se spala cu apa... eventual cu diluant sau alcool tehnic daca e chiar fff murdar, daca nu e destul sa stergi bine cu unu/ mai multe carpe/prosoape/lavete...

eu am facut operatiunea asta si e relativ simpla...rezultatul un rezervor curat si lipsa emotiilor ca ingheata motorina,respectiv apa ...

atentie cand se scoate sonda ca are un plutitor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

e mai simplu sa scotit de sub bancheta unde e si plutitorul,nu se intampla nimica,eu am bagat 30 de litri de benzina din greseala,masina fiind evident disel:),noroc ca miam dat seama pe la ultimi stropii,si am scos tot mai putin vreo 4,5 litri de benzina amestecata cu motorina,dar am facut plinul de motorina peste el,si nu sa intamplat nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

se poate sa fii intrat apa in rezervor la o spalatorie cand mi-au bagat jetul sub capacul de rezervor dar busonul era infiletat? as putea scoate motorina din rezervor sa scot astfel si apa de acolo? stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este imposibil să intre apa pe acolo. Cum ți-a venit ideea asta?

Sent from my S500 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu are cum sa intre pe la buson daca e strans, doar daca si ciupita garnitura sau gura rezervorului si printr-un miracol a ajuns jetul, dar cam greu sa dea pe dupa capac si sa si ajunga pana la buson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce crezi asta, merge motorul prost, ai gasit apa multa cand ai golit filtrul de motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Salut, ma alatur cu intrebarea : se poate scoate motorina cu furtunul din VW Caddy 4 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!