Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

Nu jtie cineva unde as putea gasii Kit macara vw bora dreapta fata la pret bun?Help!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna pret bun? Kit de reparatie pentru macara de geamuri nu cred ca vei gasi aftermarket. Asa ca iti pot recomanda sa mergi la dealer sau la importatori de piese care aduc si OEM. Daca te ajuta cu ceva iti dau codul 1JM898462, aprox 200 RON. (poate iti ofera ceva discount, ai masina din 2001)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poate la cei care au schimbat kituri la alte masini... poate a ramas un suport bun de la una.. un suport bun de la alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma chiar esti figura

scz de off to[pic

da lumea te intreaba efectiv ce iti trebuie, si tu eviti

cablu?

clemele de sustinere a geamului?

spune ce problema ai si asa poti primi ajutor

daca de ex ti-a cazut geamul in usa exista kit de reparatie la colegul wolksman aici pe forum cu cleme metalice

exista si alte posibilitati

fii cat mai precis si la obiect ce iti trebuie

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci din melcu de la macara o iesit cablu ,o ramas blocat melcu,so cam deteriorat si cablu si o cazut si o clema!deci cam astea ar fi!am lasat un link daca miar fii bun kitu ala...?ca as cumpara tot kit'u!ca as vrea sa stiu daca se potriceste la masina mea!ms ...si scz!O seara placuta in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok

in aria vanzari gasesti colegi care se ocupa cu asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se pot face cu vag com geamurile sa se ridice din cheie la un golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti cu vag-com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

inghetate fiind geamurile, am incercat totusi sa deschid unul. n`a mers, motorasul s-a fortat putin si n`a reusit. am plecat si cand am revenit la masina, geamul disparuse!

ati patit asa ceva?

ma intreb daca s`a rupt ceva sau doar a cazut de pe sina sau ceva similar.

stresu e ca in 2 ianuarie tre s`o tai din tara deci maine sa rezolv problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema asemanatoare cu cel dinainte mea.

Si mie mi-au inghetat geamurile si am uitat de asta si am incercat sa deschid, insa nu a mers. Cand s-au dezghetat am incercat din nou si cel de la sofer nu mai coboara, incearca doar umpic in partea din spate. In partea din fata a geamului ramane blocat. Daca dau pe buton sa coboare se aude motorasu cum merge si pot sa il cobor dupa cu mana. Insa daca teoretic ridic geamul de la buton se aude motorasu cum merge si mi-l blocheaza sus, daca il aduc eu cu mana sus, nu il aduce mecanismul.

Am fost la un service si mi-a zis ca e mecanismul dus si trebuie cumparat altul. Voi ce parere aveti?

Eu ma gandeam ca poate au iesit clemele din moment ce motorasu merge si tine geamu blocat. (parerea mea de necunoscator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu cred la fel. Ca ti-a iesit dintr-o clema. Pana nu demontezi sa vezi care este problema, nu cred ca te putem ajuta. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cateva zile cu temperatura in jur de 0 si un drum mai lung, timp in care s-o dezghetat cum trebuie masina, vad ca merge normal. sper sa nu mai faca probleme, inas voi fi mai atent cu toate geamurile pe gerul asta, ca poate nu mai am norocu asta a doua oara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, atentie mare la geamuri iarna cand este foarte frig, pana nu se incalzeste bine masina nu trebuie coborate geamurile. Acum cateva zile am patit si eu minunea si m-a costat 300 RON , 220 kitul valeo si 80 manopera. Trebuia sa fac repede ceva pentru ca geamul a ramas jos la -7 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iarna nu se da geamurile jos (cand sunt inghetate) nici daca te pune politia :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul asta poate deveni regula, pentru posesorii de VAG. :icon_thumright:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare nu se pot lega si geamurile din fata la butonul de protectie pentru copii a geamurilor din spate ?

sa nu dai din greseala peste butoane cand le cureti de zapada...

eu am mai patit-o cand inteligent cu usa deschisa si cu stergatoarele ramase pe temporizator, pun contactul, si toata zapada ajunge pe usa si pe butoane :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna...as avea o intrebare mi'am luat un vw bora am 4 geamuri electice dar de la buton nu merge nici unu nici din usa soferului nici din fiecare usa individual....daca bag cheia in usa si invart si tin deschis se deschid toate 4...am cheie briceag si nici aia nu merge bateria i'am verificat'o din cheie si la portbagaj iara nu merge motorasu cred se deschide numa din cheie nici daca invart nu deschide toate usile portbagaju parca e separat stie careva ce are?:D

va multumesc

si inca ceva martor usa deschisa nu merge pe nici o usa si cand deschid usa sau scot cheia becurile de sus din plafon nu se aprin nici de la buton:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Verifica siguranta raspunzatoare de inchiderea centralizata. Sigur este de la ea. Uite un link:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal acum cateva zile eram la tara si in dreapta era un var care a dat geamu in jos si a cazut de o partea din fata in portiera am oprit, am coborat am ajutat geamu sa urce... park sa asezat inapoi si dupia a mers l-am dat de 2,3 ori in jos si in sus acuma mie cam frik sa il mai foliosesc trb sa ajung la servis sau ceva nesimnificativ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O clema rupta, trebuie inlocuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal acum cateva zile eram la tara si in dreapta era un var care a dat geamu in jos si a cazut de o partea din fata in portiera am oprit, am coborat am ajutat geamu sa urce... park sa asezat inapoi si dupia a mers l-am dat de 2,3 ori in jos si in sus acuma mie cam frik sa il mai foliosesc trb sa ajung la servis sau ceva nesimnificativ???

Asa cum zice Al Bundy, s-a rupt o clema de la macaraua geamului. Nu mai umbla la geam ca risti sa ramai cu el cazut in portiera sau sa strici cablul macaralei, si atunci te va costa mai mult distractia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! sunt nou pe forum si "rasfoind" aceasta minunata "carte" am ajuns la problema cu geamurile. Din nefericire acum o luna de zile am avut aceeasi surpriza neplacuta de a mi se strica macaraua geamului fata stanga. Ce era de facut? Am fost si am cumparat o macara (200 ron noua) si cand am demontat fata usii am constatat ca s-a desprins cablul si s-a facut sul in jurul motorasului. Trebuie avut mare grija cu geamurile pe timp de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna...as avea o intrebare mi'am luat un vw bora am 4 geamuri electice dar de la buton nu merge nici unu nici din usa soferului nici din fiecare usa individual....daca bag cheia in usa si invart si tin deschis se deschid toate 4...am cheie briceag si nici aia nu merge bateria i'am verificat'o din cheie si la portbagaj iara nu merge motorasu cred se deschide numa din cheie nici daca invart nu deschide toate usile portbagaju parca e separat stie careva ce are?:D

va multumesc

si inca ceva martor usa deschisa nu merge pe nici o usa si cand deschid usa sau scot cheia becurile de sus din plafon nu se aprin nici de la buton:D

rezolvare am fost la electrician treaba de 1 min a verificat siguranta care o verificai si eu

dupa care nu stiu cum a invartit cheia in usa ce a ispravit ca au mers toate electricele de pe masia:Dincluziv inchiderea becurile din plafon becurile din usa fatza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvy391 - e originala macaraua de geam sau e after market? si unde ai gasit-o la 200ron?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!