Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

buna seara!o problema curioasa,si anume in 2 randuri am gasit la golf 4 variant-2002 geamurile toate 4 descise si masina deschisa.

sincer in prima faza am crezut ca mi-a spart masina,dar verificand amanuntit am constatat canu mia disparut nimic.

vazind ca acest lucru sa mai repetat mia cam dat de gandit.oare ce ar putea fi?astept parerile si sugestiile voastre atat aici cat si pe ionica_radu64@yahoo.com.

cu stima si consideratie-ionica radu,campulung.

buna seara!o problema curioasa,si anume in 2 randuri am gasit la golf 4 variant-2002 geamurile toate 4 descise si masina deschisa.

sincer in prima faza am crezut ca mi-a spart masina,dar verificand amanuntit am constatat canu mia disparut nimic.

vazind ca acest lucru sa mai repetat mia cam dat de gandit.oare ce ar putea fi?astept parerile si sugestiile voastre atat aici cat si pe ionica_radu64@yahoo.com.

cu stima si consideratie-ionica radu,campulung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am impresia ca ai o explicatie chiar in postul de mai sus editat de albundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, sut si eu posesorul unui Golf IV 1,4 din 98 proaspat adus din Germania, la care merg cam greu geamurile electrice fata. Acum cateva zile coborau lejer din buton, urcau mai greu dar pana la capat, azi cel din stanga n a mai urcat complet decat ajutat, mai ramanea cam 3 cm. Butoanele sunt ok, raspund rapid la comenzi, se vede ca geamurile se chinuie sa urce. O pot rezolva daca ajung cu un spray la mecanism? Poate o fi ceva praf pe acolo. A, si vad ca am pe usa si posibilitate de macarale manuale (de altfel le am in torpedou), doar ca acum sunt acoperite de 2 capace pe usi.

Sper sa nu am inca nevoie de kitul de reparatie. Si pot sa o fac singur, adica sa dau jos masca de pe portiera si sa bijuteresc, sau e de preferat un service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu e greu sa desfaci fata de usa ,si sa te uiti un pic la mecanismul de la macara,daca nu se ridica geamurile pot fi multe cauze....plastic rupt,sufa iesita din rotitele de plastic...etc..nu ar strica sa desfaci si sa vezi ce sa intimplat.Poti sa o faci tu ca cei de la service dupa ce iti zgirie usa,miner,etc iti mai ea si o caciula de bani...si pe criza asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor !

Am si eu o problema cu geamul de la sofer: Am schimbat anul trecut la Porsche vest macaraua in urma celebrei probleme cu geamul cazut inauntru al VW Golf IV. De cand am luat masina am remarcat ca geamul nu merge la fel de usor ca cel din dreapta (care are si el macaraua schimbata la Porsche) si mecanicii mi-au spus ca mi se pare ca "se mai lasa" ca la noi in Romania.

Nu am mai circulat cu masina dar ieri cand am vrut sa merg cu ea am coborat geamul si cand sa-l ridic am am auzit un troznet si geamul s-a intors in usa. L-am ridicat ajutandu-l cu mana si astazi am dat fata de usa jos.

Spre usurarea mea mecanismul cu suportii de prindere era intact si functiona. Am uns toate canalele, ghederele dar acum am alta problema: ridic geamul dar cand vreau sa-l cobor scapa din ghearele de prindere si ramane in usa. Usa nu a fost lovita sau deformata, doar cand geamul este complet ridicat, el ramane fix acolo.

Multumesc anticipat pentru orice idee de rezolvare.

O seara buna !

Modificat de raduci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are acele parti de cauciuc intre clemele metalice de la macara si geam?

Acel surub e strins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai are piesele de cauciuc, surubul l-am strans cat mi s-a parut normal adica pana cand la puterea mainii nu se mai putea strange si nu am incercat sa fortez mai mult de teama sa nu deteriorez surubul sau geamul.

Acum ma gandesc la altceva, poate nu am desfacut eu suficient clemele, stiti cumva daca se pot desface fara grija ? Mie imi era frica daca desfac mai mult sau daca scot surubul sa nu cada cealalta bucata in usa si sa mai dau in alte necazuri. Un alt lucru care mi se pare ciudat este ca geamul cand are clemele defacute are un joc longitudinal pe axa x (In lungul usii) de cca 5-6 mm poate ca aici trebuie pus intr-o pozitie anume ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai bagat geamul pe langa cleme. E normal acel joc, se fixeaza geamul spre partea vericala dreapta, adica spre broasca de pe usa. POti da linistit 4-5 ture la surub ca nu cade nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se string,suruburile alea care spui tu doar la puterea miinilor,adica cu mina...vezi ca iti trebuie o tubulara,nu mai stiu de cit care o bagi pe cele doua gauri care se vad pe scheletul usii inainte sa pui fata de usa,si stringi cit poti nici prea tare,dar sa te uiti sa vezi daca e bagat geamul in cleme....cauciucul de aia e pus la cleme ca sa poata geamul fi strins,si sa nu se miste.Poti sai faci o proba inainte sai pui fata de usa,bagind mufa de la geam,si actionind butonasu.Inainte de a face toate astea,fai o proba ,fara geam pus sa vezi daca urca si coboara angrenajul(adica plasticile,daca culiseaza in sus si jos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@raduci-au surub de "10" la cleme sau torx?

dac ai torx,inseamna ca ai cleme din metal si trebuie sa strangi cu foarte multa nadejde acele suruburi.este posibil sa ai clemele oxidate si nu mai calca cum trebuie.daca spui ca ai uns cum trebuie mecanismul,nu cumva ai dat cu vaselina sau spray si pe cleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cleme de metal cu torx, instalatia este noua a fost montata anul trecut la Porsche vest dupa cum spuneam. Clemele de cauciuc nu le-am dat cu vaselina era culmea :-).

Multumesc tuturor pentru sfaturi, am sa incerc sambata, acum serviciul ma omoara.

Modificat de Marius
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci verifica daca nu cumva sunt oxidate(am intalnit multe oxidate si nu mai strangeau cum trebuie).daca sunt oxidate curata-le si strange-le cat mai mult, dar ATENTIE!foloseste torx-ul potrivit sa nu strici capul surubului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata ! Am rezolvat, multumesc tuturor pentru ajutor. Smecheria este ca dupa ce strangi prima oara suruburile sa mai misti de cateva ori geamul in sus si in jos si sa mai strangi suruburile, pentru ca se mai face loc de strans. Acum merge mai bine decat atunci cand am luat masina din service.

Sarbatori fericite !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare la toata lumea!Am si eu o problema cu geamurile electrice si din pacate nu am putut deschide un nou topic asa ca mi-am permis sa scriu aici Deci problema mea este urmatoarea:mi-am pus geamuri electrice pe fata la golful meu 4 pentru ca aveam manuale si ele functioneaza perfect pentru vreo 10-15 min dupa ce pun contactul,iar dupa acest timp absolut nicio comanda nu mai functioneaza la ele fiind necesar sa opresc motorul si sa scot cheia sa pun din nou contactul ca sa-si revina pentru alte 10-15 min A mai avut cineva problema asta?? Stiti care ar fi cauza?multumesc anticipat si scuze ca m-am bagat peste topicul altuia.O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o probleme nu mi se ridica geamurile daca tin cheia mai mult in broasca....un electrician mi-a zis ca ar putea fi computerul din portiera .are cineva idee ?ma poate ajuta cineva?

ps nici martorul acela nu se aprinde.

Modificat de bocanet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fii mai explicit:care martor nu se aprinde?este posibil sa ai probleme la un contact din broasca,antrenat de cheie,cand este rotita.de coborat coboara daca rotesti cheia spre deschis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e de la modulul de confort...caut e cineva care sa ma ajute sa vad daa trebuie sa cupar altu...ideal ar fi sa incer mdull cuiva daca e cineva disponibil sa ma ajute

era vorba de martorul acele de pe usa beculetul acela rosu...am pus testeru pe ea dar din vag merge doar ca nu face save la inchidere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa faci probe cu alt modul, verifica ce te-am rugat.de coborat coboara geamurile cand tii rotit de cheie??

pana la modul poate fi broasca de vina,care se repara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu coboara geamurile si nici nu urca, nu e din broasca deoarece la actionerea cheii lung spre dreapta sau spre stanga modulul confort primeste comanda, se vede in bloc de masura, Nu face safe nici prin comanda de inchidere cu fir la masa de dupa broasca. Si nici nu vede safe sau locked in mod confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu, m-a sunat si mi-a explicat exact despre ce este vorba.te-am sunat azi si era telu inchis.parerea mea e ca e buba in modul

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred la fel, trebuioe incercat cu unul bun.

OT Am fost la munca ieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am si eu o intrebare!Macara electr.geam dreapta fatza de pe un Passat se potriceste pe Bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Dupa mult stres cu inchiderea mea de pe golf si probleme cu geamuri becuri bord etc; am ajuns sa ii pun ichidere centralizata si functioneaza totul ok pana ce ploua sau spal masina. Am cumparat modul, ecu geam sofer toate cele si dejaba. Azi cred ca am descoperit de unde vine problema. Cred ca ii din portbagaj, de la inchizatoare.

Acum intrebarea ar fi, in broasca din spate ? Cheia intra foarte greu, ce sa mai zic de invartit... si ii ceva alb ca si cum ar fi oxidat. Motorasul functioneaza ca il aud cand inchid dar cand nu mai functioneaz trebuie sa o las la soare cateva ore si is da drumu, si aud motorasu cum se deblocheaza cand ii blocat pe inchis sau deschis din modul.

Se poate schimba cu unu second hand ?

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiupatru

Spre dezamagirea mea problema cu geamurile pe care am expus-o mai sus este inca de actulitate :icon_thumright: ...chiar nu stiu ce sa fac...deci daca cineva are vreo parere,idee ar fi nemaipomenit.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!