Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Problema este la contactele din broasca de la usa soferului sau la modulul confort.

O scanare iti arata care e problema.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti fiind la primul meu post. Am urmatoarea problema cu un golf IV din 2003: inchiderea centralizata din comanda cheii si geamurile electrice nu mai functioneaza. Am fost la un service si mi s-a spus ca e stricat un circuit care se numeste modul comfort, dar ca ei nu-l au. Aveti cumva idee cit ar costa o asemenea chestie, sau daca se gaseste mina a doua? Multumesc mult pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexe Alexandru

Salut ... si eu am patit la fel ca si eradut dar la un nivel mai mic ... cand am incuiat masina din telecomanda geamul din dreapta a coborat fara sa stiu cam 15 cm (si a mai si nins in seara aia :angry: ) dar se intampla foarte rar cam de doua ori in 6 luni de zile ...

Am facut scanare cu vag com si nu a aparut nici o problema ... banuiesc ca e de la alarma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

cj666 incearca o scanare cu vag-comul si vezi daca da vreo eroare cu Modulul De Comfort.Daca nu comunica verifica si sigurantele,TOATE sigurantele nu numai cele responsabile de inchidere si geamuri.

P.S:se aprind luminile la plafoniera si din portiere?

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MasinaPoporului Da, se aprind. Dar se pare ca e intr-adevar stricat modulul comfort. Eram curios daca stie cineva un pret, la un service mi-au spus ca e in jur de 17 milioane, pretul mi se pare absolut exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Am si eu o problema cu motorasul din fata stanga de la geam.

daca il deschid merge perfect, insa la inchidere nu se mai opreste urla intruna

Ma puteti ajuna?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Hmm, sa faca oare figuri switch-ul de inchidere, aia din interiorul broastei(cand rotesti si tii cheia). Dar si daca ar fi asa, ea trebuie sa se reinchida la 30 de secunde, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Swichi-ul de inchidere de la portiera nu merge. Am inchidere centralizata iar cand activez alarma se inchid automat si geamurile

DEci daca activez alarma motrasul de la geam merge fara oprire

MA poti ajuta?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

am si eu o problema oarecum ciudata.

dimineata intru in masina, nu merg geamurile (masina e in 2 usi), nu fac nici tac nici mac.

cand plec de la serviciu, dupamasa, merg perfect.

daca se racoreste afara iara nu merg.

azi am incercat sa desfac portiera (nu am reusit sa demontez toata fata) si am incercat sa verific integritatea firelor la usa din stanga. par ok.

ce parere aveti? ce sa fie de ba merg ba nu merg.

de mentionat ca geamurile au fost montate ulterior in germania, nu erau cu dotarea din fabrica.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.Am si eu urmatoarea problema:Cu geamurile fata deschise cam de o palma,cand vreau sa ridic pe oricare dintre ele,in loc sa urce,geamul coboara,de fapt urca cam 1 cm dupa aceea coboara imediat.A mai patit cineva asa ceva?

Asta e de vreo 2 ani de cand am cumparat masina.Va rog mult va astept cu sfaturi.Multumesc.

Modificat de invatacel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema similara la G4: am 4 geamuri electrice, 3 dintre ele merg perfect, insa geamul stanga-spate nu se deschide... Cand actionez butonul se aude un "clant" asa ca si cum face contact insa geamul nu coboara deloc, nici macar nu "incearca"... Care ar putea fi problema? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude ca merge motorasul?? daca da, impinge in jos manual geamul dupa ce ai actionat motorasul pana jos.

In cazul asta ti-a iesit stiftul care prinde geamul de clema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude ca merge motorasul?? daca da, impinge in jos manual geamul dupa ce ai actionat motorasul pana jos.

In cazul asta ti-a iesit stiftul care prinde geamul de clema.

Nu se aude nimic, decat ca un "clant" mic atunci cand apas butonul, ca si cum face contact, insa geamul nu coboara deloc si nu se aude nimic in rest. Se aude ca atunci cand vrei sa cobori geamul dar nu i-ai pus contactul. M-am facut inteles? :icon_thumright:

Modificat de Bobo1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu are nicio idee despre cauza problemei mele? Nimeni nu s-a mai intalnit cu o problema similara? :icon_thumright:

Of..nu-mi adu aminte...tocmai am schimbat macaraua de pe stanga fata. Totul a mers perfect pana cand am incuiat masina din telecomanda.

Daca e unul din cele patru geamuri electrice deschis, alarma odata cu activarea inchiderii centralizate, imi ridica si geamul ce a fost lasat deschis. Geamul acela era deschis. Supriza: nu s-a mai ridicat ci, a cazut de tot in interiorul portierei.

Noroc cu acest forum (drept pentru care le multumesc celor care au postat aici), de unde am aflat ca exista in comert "Kit-ul de reparatie" pentru geam. Am cautat acel kit dar cu suport metalic si l-am gasit la o firma din Iasi, ca mai apoi sa aflu ca si ei la randul lor l-au comandat de la ausburg. Toata afacerea m-a costat 250 ron - bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari si numai bine :D

Baieti am o problema cu golfuletul meu : Mai precis mi-a cazut geamul de la sofer in usa acum o jumatate de an,am inlocuit kit-ul de la macaraua geamului cu unul nou.Din momentul acela am observat ca in momentul in care ridicam geamul se auzea un fel de scartait...(precizez ca geamul se ridica complet,dar parca cu o viteza mai mica pe final de cursa de asemenea scartaelile se auzeau pe final de cursa...).

Ieri dimineata cand dau sa ridic geamul surpriza: geamul urca pana aproape de final,dupa care parca se impotmoleste si coboara inapoi....

Ce credeti ca poate fi?sa se fi stricat motorasul?ceva mizerii in interiorul usi? Sa incerc sa-l cobor geamul si eventual sa dau cu un spray siliconic pe chedarul usi?? Ce ma sfatuiti sa fac?

La momentul asta geamul e ridicat dar daca il cobor sigur am probleme cu el cand dau sa-l ridic...

Multumesc mult

Claudiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa inlocuiesti chederele.

Marius,nu sunt sigur 100% ca principala cauza sunt chederele...De ce crezi ca chederele sunt de vina? Cum s-ar putea defecta chederele?

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray pe chedere unde culiseaza geamul sau o repozitionare a geamului pe macara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray pe chedere unde culiseaza geamul sau o repozitionare a geamului pe macara.

Da, e un spray bun pentru chedere,WD-40 ii spune...

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ClaudiuTim,o problema similara am avut si eu.Nu sint chederele de vina,este cablu,acela sau {sufa}care actioneaza mecanismele de plastic,ce culiseaza in sus sau jos.Vezi ca trebuia unsa cu un pic de vaselina ca sa alunece mai usor,atit sufa,cit si marginile pe care culiseaza.La mine asa sa rezolvat problema.Verifica si rotita aia din plastic care vine prinsa de motoras,are niste santulete...este posibil sa fi sarit sufa de pe unul din santulete.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ClaudiuTim,o problema similara am avut si eu.Nu sint chederele de vina,este cablu,acela sau {sufa}care actioneaza mecanismele de plastic,ce culiseaza in sus sau jos.Vezi ca trebuia unsa cu un pic de vaselina ca sa alunece mai usor,atit sufa,cit si marginile pe care culiseaza.La mine asa sa rezolvat problema.Verifica si rotita aia din plastic care vine prinsa de motoras,are niste santulete...este posibil sa fi sarit sufa de pe unul din santulete.Bafta

Mersi mult "rica_42", am dat cu spray lubrefiant pe chedere zilele trecute e mai bine acuma...

Sunt de acord cu tine,cred ca ar fi mai bine sa desfac fata de usa ca sa am acces la intreg mecanismul pt geamuri,dar sincer mi-e groaza sa nu stric ceva,prefer sa mai las asa cum e acuma si mai incolo cand oi avea timp ma apuc de mesterit....

Mersi mult ,dau o bere :)

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De curand am achizitionat un Golf 4 si am o problema cu geamurile, electrice, fata. Atat cel din dreapta cat si cel din stanga la prima treapta se ridica, indiferent daca apas sau trag de buton.

Un sfat sau o idee????? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica la prima treapta se ridica?Poti fi mai explicit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele de pe fata au doua trepte, prima care coboara sau urca atat timp cat tii apasat si a doua care coboara sau urca total. La mine in prima treapta numai urca, indiferent daca apas pe buton sau daca ridic de el. Sper ca am fost destul de explicit. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie incercat prima data cu un sprey pentru contacte,acolo la butoane.Daca nu se rezolva nici asa atunci trebuie demontata fata de usa si vazut ce sa intimplat la mecanismul de la macara.Parerea mea este sa nu mai incerci sal fortezi,ca sar putea sa rupi plasticele care culiseaza pe sine(sus jos).Asa a inceput si la mine,si cind am insistat au cedat de tot.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!