Jump to content

Probleme ABS/ESP


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

sal...deci la viteze de peste 100km se aprinde esp (apare intermitent)si automat imi intrerupe puterea motorului ...totul dureaza 1-2sec ...rezolvarea in mers e ca fac o pedala de aceleratie (iau picioru dp pedala si apas pana la podea pedala )si problema dispare temporar ...deci pe un drum de 50km distanta imi apare de aprox 2 ori ... am fost pana in ungaria anu trecut si acolo de indata ce am dat de autostrada am pus pilotul la 140km si nu o mai dat nici o eroare ,in oras nu face figura asta (doar afara la peste 100km la ora)....sincer in depasiri e fff naspa cand imi intreupe motorul din cauza asta .Daca sti rezolvarea te rog sa ma anunti..in rest nu am nici un bec aprins sau erori electrice sau stiu yo(tot ce e schimbat la masina e unitatea audio).multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ajutor!!!!!! Azi am fost cu masina in service pentru a schimba caseta de directie. Totul a mers bine pana cand am plecat cu masina de la service, cand am luat de volan stanga s-au aprins martorii ABS ESP. Am citit topicurile de mai sus si am inteles ca trebie recalibrat senzorul de directie, problema mea e alta, cand iau maxim stanga, pe ultima portiune (cativa centimetrii) se aude un carait sub volan, baietii spun ca nu s-a umblat acolo. Ce sa fie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Se poate face o recalibrare la G85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedurile de calibrare (functie de ce tip de modul ai) le gasesti aici, aici sau aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija sa nu iti fie pus volanul cu o tura spre stanga (se poate rupe banda de la volan). Fa repede o scanare si vexi exact eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ceea ce cred ca s-a si intamplat. N-au corelat pozitia senzorului cu cea a casetei, iar la primul viraj a facut POC.

Daca era nevoie doar de recalibrare/codare, ti se aprindeau martorii imediat ce puneai contactul.

Scanarea iti va elucida misterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ai grija sa nu iti fie pus volanul cu o tura spre stanga (se poate rupe banda de la volan). Fa repede o scanare si vexi exact eroarea.

M-am gandit si eu la varianta asta.....dar, daca ii trosnea banda - se aprindea martorul de airbag si nu mai mergea claxonul....sau una dintre ele.

De rupt sigur nu s-a rupt....deocamdata. E cam imposibil sa fie cu o tura dat peste fara sa se rupa banda, deoarece banda suporta doar 2,5 ture catre dreapta, respectiv 2,5 ture catre stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte probabil sa nu fii respectat pozitia volanului atunci cand au desfacut caseta de directie, azi ma duc sa ii fac o scanare sa vad despre ce este vorba.

Multumesc pentru informatii!

Modificat de Vladdone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat problema! Volanul era virat 360 de grade spre stanga asa ca atunci cand ii dadeam jumatate de tura se aprindeau martorii ABS ESP. Desfacut volan din caseta, mutat 360 spre dreapta si martorii nu s-au mai aprins. Noroc cu forumul.

Multumesc! pentru sfaturi!

Modificat de Vladdone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mare noroc ca nu s-a rupt banda......ca de obicei cam asa se intampla. Au rotit coloana, cand au montat caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal la toti...azi in oras mi s-a aprins martorii de la ABS si ESP si stau incontinuu...ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar cei doi ? daca da, scaneaza pe ABS - poate ai senzor buclucas, sigurante arse sau probleme la contactele acestora....inca nu ne gandim la pompa ABS.

daca ai si spirala de bujii - e switch frana sau bec ars pe frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mentionezi ca in urma cu cateva zile si martorul de la bujii a fost pe intermitent si a fost o siguranta problema...am schimbat a fost totul OK...si astazi martorii acestia 2: ABS , ESP..

PS: cu martorul de la bujii s-a umblat si la switch l-am scos afara sa iau altul nou dar nu era el de vina...l-am pus la loc si a mers totul pana astazi...(stopurile pe spate merg)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O solutie daca ma poate ajuta cineva (pentru incepator), mi se aprinde martorul de la ABS doar atunci cand virez stanga maxim. La scanare a iesit:

1 Fault Found:

00283 - Front Left ABS Wheel Speed Sensor (G47)

30-10 - Open or Short to B+ - Intermittent

Se poate sa fie contactele imperfecte ?sau care ar fi explicatia. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica mufa si firele de la senzor - vezi unde intra in contraaripa si se duc catre ECU ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu am probleme cu acesti doi martori de ceva timp.

de curand am facut un test cu vag-comul si problema este la senzorul de rotatie, ceva senzor g200 nu mai tin minte exact.

senzorul spate dreapta nu inregistreaza viteza de deplasare a masinii, adica in timp ce conduceam, viteza la acest senzor era 0 Km/h.

mentionez ca din cand in cand se mai sting cei 2 martori, cateodata ramane doar ABS aprins si am observat ca la o viteza de peste 20 km/h se stinge si ABS, iar cand viteza scade sub 20Km/h se aprind din nou cei doi martori.

problema nu am rezolvat-o inca din lipsa de timp.

sa fie dus cu totu senzoru? sau as putea sa rezolv problema printr-o simpla curatare a lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica-l cu un aparat de masura, si zi ce rezistenta ai pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am probleme cu acesti doi martori de ceva timp.

Nu e nici o legatura intre g200 si senzorul de la roata respectiva. In acest caz, avand doar 1 singura eroare legata de g200, acesta trebuie decapsulat si reparat. Totusi, care sunt erorile exacte de pe masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut din nou. Am un an de zile de cand ma lupt cu aceasta problema si nu reuseste nimeni sa o rezolve. Am fost la nenumarate service-uri, am facut in jur de 50 de scanari, 12 geometrii directie, schimbat rulmenti, brate, jante cu cauciucuri...etc. Imi palpaie martorul ESP pe drum drept in afara orasului (in oras nu mi s-a intamplat), nu se simte ca masina ar derapa, nu ma trage stanga-dreapta, doar clipeste de 2-3 ori si se stnge, ca si cand ar intra normal, imi taie putin din "gaz" in acel moment dupa care intra in normal. Daca in acel moment cand incepe sa clipeasca iau piciorul de pe acceleratie, becul se stinge imediat, daca accelerez in momentul cand clipeste, dureaza mai mult clipaceala. Inainte sa inceapa sa se intample asta am spalat motorul de doua ori, nu stiu daca are vreo legatura. Totul a inceput sa se intample anul trecut dupa ce am schimbat un cap de planetara si amortizoarele spate, iar cand am plecat spre munte, dupa vreo 250-300 km a inceput sa-mi faca figurile astea. Pe testere nu imi da nici o eroare. Al Bundy, am fost si la tine cred ca prin martie si nu ai gasit nik in neregula, decat valorile pe injectoarele 1 si 4 putin marite. Daca s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare va rog sa-mi spuneti si mie rezolvarea ca sunt disterat sa scap de problema. Orice sfat e binevenit. Va multumesc. Prima e din 2008 si nu aveam probleme, iar urmatoarele doua sunt din iunie 2011 si am probleme la ESP.

post-19874-0-01555300-1309507106_thumb.j

post-19874-0-49277700-1309507125_thumb.j

post-19874-0-84112500-1309507142_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am avut un accident acum vreo aproape 4 ani cu masina si de atunci nu am mai rezolvat problema ...

Am pus masina pe tester si am urmatoarele erori de mai jos ... problema cea mai importanta , nu functioneaza ESP`up si ABS`ul si`mi stau aprinse in bord ... stie cineva sa interpreteze aceste erori sau sa ma indrume catre o solutie ? am bolduit si trecut cu rosu problema principala ...

Masina : PASSAT Variant 2001 , 74 KW , 101 CP , 1.9 TDI PD

Tuesday,29,March,2011,23:58:40:46862

VAG-COM Version: Release 704.1

Data version: 20070422

Chassis Type: 3B - VW Passat B5

Scan: 01 02 03 08 15 16 17 19 35 36 37 46 47 55 56 57 58 75 76 77

VIN: WVWZZZ3BZ1E182188 Mileage: 175650km/109143miles

-------------------------------------------------------------------------------

Address 03: ABS Brakes Labels: 8D0-907-389.LBL

Part No: 8D0 907 389 D

Component: ABS/ESP front D56

Coding: 04255

Shop #: WSC 47937

1 Fault Found:

01424 - Yaw Rate Sensor (G202); Reference Wire

57-00 - Electric Circuit Failure

-------------------------------------------------------------------------------

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de senzorul de inertie laterala (G202). Il gasesti undeva pe coloana de directie, impreuna cu senzorul de acceleratie laterala (G200).

Probabil ai o problema in mufa sau pe circuitul electric al lui. Daca nu, ai o problema cu senzorul.

dsc01718b.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa te contrazic?

La passat acei senzori sunt sub bancheta din spate. Si g202 este sebzor de rotatie axiala, G200 este de acceleratie laterala.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cat costa senzorul sau unde gasesc pe cineva care sa ma ajute sa rezolv problema ? ( sunt din bucuresti )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul o sa te sperii cat costa. in ETKA apare la 678 euro. Ar trebui verificate firele in mufa de la senzor sa nu fie oxidate.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul la primu search pe google l-am gasit la 249 euro fara transport, in germania ... si la 200 lei din dezmembrari la noi ... dar eu stiu cat de bun este ... o sa incerc sa duc masina la garaj la prieteni sa caut senzorul sa vad ce se intampla cu el ... cam unde ar fi situat ... ca sa nu desfac toata masina :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!