Jump to content

Pregatire telefon "premium'' cu interfata bluetooth


robi_zet
 Share

Postare recomandată

Cand mi-am cumparat masina am omis aceasta optiune se poate pune after? am inteles ca are legatura cu cotiera ca acolo este pus bluetooth-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

de asemenea o poti comanda si de la dealer numai ca acum te va costa mai scump undeva la aprox 500 euro (476 eu parca )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Acesta este modulu bluetooth original ? sau ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A aparut ceva nou de la Dension pt telefon:dension five,si in plus ai si intrare usb si ipod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Inviu acest topic pentru ca nu prea am gasit raspuns la intrebari sau poate nu am fost eu destul de norocos,

1. Daca schimb modulul ce il detin acum 1K8035730C cu unul premium pot demonta adaptorul ce il am in bord? Este un adaptor de Nokia 6310, intreb pentru ca daca scot adaptorul din suportul din bord, BT nu mai functioneaza.

Practic momentan se leaga una de alta pentru ca fara adaptor nu as avea cum sa raspund/inchid cand suna cineva.(mentionez ca am RNS510) BT Premium afisaza pe rns functiile telefonului? Ma refer la apel/inchis ? Adica functile astea le voi avea din touch?

2. Daca apas pe buton ☆ dreapta sus pe rns510 imi spune k functia pt comanda vocala nu este disponibila, nu am microfon? Atunci cum pot sa vorbesc prin BT in masina? Sunt oare microfoane separate BT de mic RNS?

Si inca o intrebare..unde este situat mic BT-ului ? Dar cel al rns-ului? (Unde ar trebuii sa fie..)

M-as bucura tare mult daca mi-ati raspunde la fiecare intrebare, n-ar fi fara folos, a-ti face lumina in capul meu :))

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe intrebari.

 

1. DA, poti sa demontezi dupa ce il inlocuiesti, o sa poti raspunde de pe ecranul RNS sau maxidot (daca ai)

2. Acea steluta este pentru comenzile vocale ale navi, tu ai acum modul telefon, microfonul este sus in plafoniera, meg comenzile vocale pentru telefon.

 

daca vrei si pentru navi, trebuie dus firul de la microfon in navi si de la navi la bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfiu azi am fost mai norocos, am gasit raspunsuri in topicul rns-ului si chiar o schema pusa de Hayate pt operatiunea microfon → rns → bt.

Acum intrebarea este urmatoarea..trebuie sa schimb firul actual cu un alt cablaj care are deja pinii pt schema asta? Am gasit pe ebay cablaj..sau merge si o improvizatie?

Multumesc pentru raspunsuri Cristi.

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu improvizatie.... ci trebuie cablaj, pini si se rezolva. Sa cumperi cablu ecranat, pentru microfon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare pt cablaj, m-am uitat pe ebay cat si pe carsystems, nu stiu exact ce sa iau. Sa inteleg din schema ca in mufa verde am pinii respectivi.. Nu de alta dar sa nu ma apuc sa trag de tot manunchiul de cabluri ce alcatuiesc mufa mare neagra din spatele lui.

Am gasit ceva..dar astea au si firul ce duce pana la microfon, inclusiv microfonul

http://www.carsystems.pl/bluetooth-wiring-plug-play-sds-2-5m,id164.html

http://m.ebay.com/itm/171363946284?nav=SEARCH

http://m.ebay.com/itm/261486153549?nav=SEARCH

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!