Jump to content

Amplasare amplificator in hatchback


godaro
 Share

Postare recomandată

imi doresc de mult sa imbunatatesc sonorizareai incerc sa inteleg de ce anume am nevoie. nu am pretentii f. mari asa ca nu vreau sa investesc f. mult

am inteles de la voi ca pentru un sunet "corect" este musai nevoie de un amplificator. principala problema pe care o am este ... unde sa il amplasez?

-ideal ar fi pe udeva pe sub scaune, dar nu stiu cum se ventileaza. mai ales ca sub scaunele fatza am niste duze de incalzire

-daca il pun in portbagaj ma gandesc ca ia din spatiu, dar chiar si asa tot nu se ventileaza.

voi cum ati facut? ce solutie ati gasit pentru amplasarea amplif-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

initial am vrut sa il pun pe lateral. incearca si vezi daca merge. la mine nu merge pentru ca nu nimeresc toate gaurile de prindere pe suprafata metalica. am recurs la montarea pe spatele banchetei.

in portbagaj se ventileaza foarte bine comparativ cu locul de sub scaun unde poate sa topeasca diverse (se incinge foarte tare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spatele banchetei e ok atat timp cat nu ai un sub f puternic. Eu am unul de 400w care vad ca se intelegebine cu amplificatoarele. Nu te sfatuiesc sa il pui sub scaun. Nu e ventilat, nu e deloc protejat si nu e tocmai usor sa tragi firele acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu ... cred ca se subintelege o gresala. am sa o corectez acuma:

eu nu vreau sub. nici amplif nu stiu daca o sa pun. vreau doar sa se auda CORECT, nu tare. ampliful l-as pune de gura lumii ca cica "asa e bine". eu unul nu l-as pune ca nu sunt asa pretentios, iar daca de la voi raman cu ideea ca imi da batai de cap dpdv al amplasarii, atunci chiar ma las pagubas.

singurul lucru pe care il voi face este ... dynamat pe toate usile (inclusiv fetzele de usi care zbarnaie ca dracu'). apoi voi schimba difurile din carton cu care domnii de la PGT au jignit o masina de 15k coco.

in concluzie in ordinea importantei:

1. dynamat

2. boxe mai de calitate (infinity, dls)

3. amplif (eventual)

4. sub - niciodata

5. alt head-unit niciodata

6. alta masina - poate :rolleyes:

@mmneg: ce inseamna in lateral? in lateral in portbagaj, adica acolo unde sunt rotile ?

@RedLiner: pe spatele banchetei nu pot sa montez intrucat o rabatez frecvent si incarc diverse chestii. chiar si asa, nu inteleg cum se face ventilarea amplifului atunci cand portbagajul este plin cu bagaje?

cam cat de gros este un amplif?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a zis nimeni nimic de sub. discutam doar de amplificator :rolleyes:

sunetul este total diferit cu amplificator pus pentru difuzaore.

bataie de cap este: cabluri de la baterie cu siguranta(cele mai importante), de la HU, desfaci pragurile interioare etc, sau daca nu te pricepi, dai banii la o firma de instalari de scule :D (mai usor dar mai scump)

referitor la pozitionare in portbagaj: DA, acolo in lateral unde sunt rotile

cand portbagajul e plin cu lucruri asculti si tu mai incet ca sa nu se incinga

un amplif are cam intre 5-8 cm in medie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No BASS ,No Fun !!

Un amplif nu chiar atat de mare incata sa iti ocupe spatiul din portbagaj( - un amplif sa zicem de 4 * 75 are cam 4-5 cm h ,L 30, l 25).DAca te gandesti la o statie trebuie sa te gandesti si la Bass. Pe spatele banchetei e f ok!!

Iar ca boxe iti recomand GroudZero!

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un amplif nu chiar atat de mare incata sa iti ocupe spatiul din portbagaj( - un amplif sa zicem de 4 * 75 are cam 4-5 cm h ,L 30, l 25).

<{POST_SNAPBACK}>

e relativa chestia asta. in general cu cat e mai puternica o statie, cu atat e mai mare. pentru putere trebuie radiatoare si condensatori care trebuie sa incapa undeva. la firmele cunoscute nu am vazut amplif-uri mici pe 4 canale.

ca unii scot "compacte" si declara ca au 4x100 asta e altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci vreau un amplif mic ca nu vreau bubuiala in masina. vreau un sunet corect, atata tot

de fapt ... in conditiile date , la ce imi trebuie amplif !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godaro,

Daca vrei sonorizare buna in masina ta, este de-ajuns sa schimbi casetofonul si sa pui alte boxe, cu fidelitate buna pe fata si mari si cu bass pe spate. In cazul in care nu esti multumit exista varianta boxelor pe hayon, dar nu multi sunt adeptul taierii acestuia. Insa schimbarea este radicala. Daca nu vrei asa, sau nu e de-ajuns sunetul, atunci treci la varianta statie(amplificator) si subwooofer. Subwoooferul nu merge fara amplificator, nu ajuta la nimic. Pentru ce inteleg eu ca ai nevoie, o statie pe 4 canale este de-ajuns si marimea acesteia nu trebuie sa depaseasca cu mult o foaie a4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o statie Magnat Phantom 4*65 W RMS.Sunt f multumit de ea....Acum vreau ceva mai maaare si mai taaaaare !!

www.magnat.de - iti arata si dimensiunile

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia asta cu sub-ul lipsa cere niste boxe de o calitate impecabila. Pe de alta parte cred ca e o idee preconceputa montarea "boxelor cu bass" pe spate.

Godaro, pentru fidelitate, ai nevoie de niste boxe destul de puternice care au nevoie la randul lor de o statie de 4 ori mai puternica. Amplif-uri mici am vazut la Kenwood, insa pe 4 canale, mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-o masina trebuie:

boxe fata

si sub :D

pe spate sunt optionale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca 4 canale inseamna fata / spate / stanga / dreapta

nu radeti de mine ... incerc sa invat ca sa stiu ce sa cer atunci cand ajung in atelier la mesteri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Dupa mine, pentru un sunet corect este stricta nevoie de un amplificator dar exigentele mele sunt ceva mai mari

2) Amplificatorul nu trebuie sa stea pe un subwoofer sau foarte aproape de bara din spate ( in caz de accident...)

3) Daca vorbim de amplificator in clasa AB ( sau A > mult mai scumpe ), se incinge destul de tare deci trebuie sau sa stea intr-un loc deschis sau sa aiba cooler pentru a nu intra in protectie ! In general, pozitionarea pe spatele banchetei e cea mai indicata. Bineinteles ca se pot face si montaje mai estetice in locul rotii de rezerva, cu neoana si fibre dar ai zis ca nu esti asa pretentios !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

fusco, de ce nu trebuie sa stea ampliful pe subwoofer?? eu asa am avut inainte, ampliful statea f bine prins pe cutia de la sub....

acum caut iar solutii :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca 4 canale inseamna fata / spate / stanga / dreapta

Ntz. Fata stanga, fata dreapta, spate stanga si spate dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu reocmand ca amplificatorul sa fie pus pe bancheta...ventilatie mai bune,pericol de incendiu scazut.Sub scaun se incinge ,se pot rupe mufele sau poate sa intre apa de la picioarele pasagerilor din spate..in consecinta riscul de flacari in masina e mult mai ridicat...

Daca vrei sa ai un sunet bun iti recomand amplificator pentru boxe...se aude mai bine decat orice player de masina ,combinat cu boxe de calitate sau sisteme audio speciale care sa incapa in locasurile originale (joase + inalte cu filtru).Asta in cazul in care nu vrei subwoofer......ca daca ai dori,se schimba lucrurile.... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!