Jump to content

Problema cutia de viteze manuala


Cosmo17
 Share

Postare recomandată

Nu este rulment ,de fapt nu este nimic pe acolo sa justifice acel zornait. Cred ca e uzat tot pe acolo.Daca asi opta pentru o alta cutie cam ce coduri de cutii ar merge ,ma gandesc la faptul ca e posibil sa nu gasesc cutie cu acelasi cod,JWN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Constantincatalin

Salut ! Stie cineva ce coduri de cutie sunt compatibile cu codul HNV de pe un golf plus BKC ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JCX.  Și nu spera la mai multe de pe aici, ca-ci la cutii de viteze nu prea sunt meșteri care sa își împărtășească experienta. 

Cel mai bine înveți singur. 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este vorba de masina din semnatura, Golf 5 Plus, 2006, pe aceasta s-a pus doar HNV cutie manuala in 2006.

Din aceeasi clasa de cutii manuale, 0A4 mai sunt si JCX si KBL - 5 trepte.

 

Pe Golf Plus din 2005 s-au montat mai multe tipuri de manuala, FNG, JPL, GQM - 6 trepte, si HNV, JCX - 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Multumesc !! GQQ si JCR stiti ceva despre ele , sunt compatibile cu hnv si jcx ? Se pot monta si alte cutii de 1.9 tdi 5 trepte de la alte modele de vw cu cod motor BKC ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutiile mentionate de tine au alte rapoarte de transmisie, daca se pot sau nu monta pe Golf Plus BKC, pot sa-ti spuna doar oameni cu experienta in asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Constantincatalin said:

Multumesc !! GQQ si JCR stiti ceva despre ele , sunt compatibile cu hnv si jcx ? Se pot monta si alte cutii de 1.9 tdi 5 trepte de la alte modele de vw cu cod motor BKC ? 

Astea menționate nici nu apar ca fiind puse pe vw golf plus. 

Dar poate greșesc eu. 

Daca vrei sa pui o alta cutie cel mai bine se va potrivi cutia cu același cod, adică JCX. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Astazi am cumparat cutie sh cu garantie si sper ca totul sa fie ok !! Am gasit cutie JCX !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutia ta ce probleme avea ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Cutia mea uruia in frana de motor iar acum a inceput sa uruie putin si cand e in sarcina !! Miercuri am fost la mecanic si am verificat uleiul din cutie care dupa ce ca am gasit foarte putin in ea era de o culoare gri metalizat ( cu pilitura cred ) ! Am pus alt ulei dar degeaba ca face la fel !! De acum inainte o sa verific uleiul la cutie periodic !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca trebuie sa caut si eu cutie,dat fiind ca scoate un zornait enervant.

pilitura nu am gasit la schimbul de ulei.

Cat ai dat pe cutie?

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Zornait mai poate fi de la ambreiaj , arculetele de pe disc ar mai putea sa zornaie !! Eu am dat pe cutie 1000 de lei la dezmembrari !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la ambreiaj. Am pus eu o filmare cum se aude la mine, dar la mine se aude la ralanti, nu în timpul mersului, de fapt nu aud din cauza motorului. 

Ai dat bine pe ea, de unde ești? 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Din Prahova , se mai gasesc la banii astia in judet aici de ex stiu de una hnv tot de golf plus in Mizil tot 1000 lei !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e JWN. Poți sa îmi spui cam cum se auzea? Sunt doua clipuri pe pagina anterioara puse de mine. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

La mine uruie in frana de motor in special in treptele inferioare ! Pe liber nu se aude sau nu imi dau eu seama dar la miscarea rotilor cu mana ( motor oprit ) se aude ceva asemanator ca in clipurile postate de tine !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și nu ai încercat sa o repari? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Costa mult mai mult reparatia decat inlocuirea si oricum nu se stie daca va mai fi la fel !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu ți-au spus care era problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Nici nu trebuia sa mi zica , am vazut cu ochii mei ce a iesit din cutie si cum se auzea ! Lipsa uleiului din cutie a dus la macinarea mecanismelor !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... 

La mine scoate acel zornait în zona angrenajelor viteza a 5 și a 6.

Nu este nimic distrus, doar scoate acel zornait enervant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Detin un Golf V 1.9, 105hp, motor BKC, cutie 5+1 si am urmatoarele simptome doar la cald, cand motorul atinge 90 si se ruleaza cu masina minin 20 min

- Intra foarte greu in treapta 1 si 2, iar in R  cand intra face foarte urat, carait ca atunci cand nu calci ambreiajul

- Are un huruit in treapta 1 si 2 doar cand masina ruleaza din forta proprie (fara sa calci acceleratie) cand calc acceleratia dispare sunetul.

Cand motorul este oprit schimba normal si usor in toate treptele mentionate. S-a facut reglajul timoneriei, s-a facut aerisirea ambreiajului.

Parerea mecanicului este schimb Kit volant ambreiaj. volant bate dar putin. Nu vreau sa investesc in volant si problema sa fie din cutie.

Va multumesc,

 

Modificat de CindeaRadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poți ști până nu desfaci cutia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Ar fi bine mai intai sa verifici uleiul din cutie si apoi sa te gandesti la ambreiaj !!  La mine huruia tot timpul dar mai ales in frana de motor . La verificarea uleiului sa vazut clar ca trebuie schimbata cutia .A iesit 500 grame de ulei din ea si era de o culoare negru metalizat ! Am luat cutie  din dezmembrari si set ambreiaj nou si acum merge si schimba impecabil !! 

Modificat de Constantincatalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca, cu motorul oprit schimba usor si fara probleme nu exclude cutia din problema?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Problema cutia de viteze manuala

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!