Jump to content

Elemente Caroserie


OviDU
 Share

Postare recomandată

Sal,

-m-ar interesa sa stiu si eu ce producator este la elementele de caroserie ale masinii ( passat b6 normal) in special bara fata, aripa , capota....

-va intreb ca am vazut fel de fel de producatori si nu vreau sa am surpriza sa nu se potriveasca elementele care le cumpar.....citeam tot pe aici pe forum ca ba sunt mai mici cu cativa mm chiar cm , ba nu au sistem de prindere.....

Multumesc,

PS : am gasit producatori ca: KLOKKERHOLM , JESSELAI ; ce stiti despre ei?

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Din pacate la elementele de caroserie nu este acceiasi treaba ca si la restul pieselor, nu poti cumpara aftermarket aceiasi calitate ca si la cele OE, marea majoritate a producatorilor folosesc prese(matrite) uzate si foarte uzate, de aici si marile diferente de calitate, plus ca materialele folosite nici nu se apropie de cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JESSELAI - tara mama Taiwan .... dar sunt prin toata Europa si sunt mai scumpi fata de KLOKKERHOLM

KLOKKERHOLM- din Danemarca

-acuma sunt deacord ca nu au aceasi calitate ... macar sa se potriveasca.... ma gandesc ca daca ma duc la un service oarecare si imi pune deastea " asa zisele chinezarii" de ce sa le dau bani in plus cand pot eu sa le cumpar.. si le iau mai iefitin....

-a ramas varianta PBN , dar sincer nici de la ei nu sunt sigur ca iau mafra 100% originala ....

-credeti ca e o varianta sa merg pe la dezmembrari si mai bine iau de acolo decat Jesselai sau Klokkerholm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru piese originale poti incerca si Augsburg, Autonet, Autototal, insa, decat taiwan, mai bine originale SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de parere sa mergi pe elemente originale de caroserie, pt ca in final e vorba de siguranta ta in masina.

:angry: Ai lovit-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indiscutabil...decat facaturi noi mai bine originale second hand...unde mai pui la socoteala ca daca cauti bine...poti iesi si mai ieftin.....in plus tratarea tablei la coroziune este net superioara pieselor originale decat oricarei reproduceri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu votez cu original SH , daca stai bine sa te gandesti tabla aia sh are 2-3 ani , si oricum nu are ca sa fie in neregula doar pentru ca este un sh , este o tabla totusi insa o tabla originala tratata sa tina +10 ani .

Nu cred ca astea aftermarket sau chiar cele OM originale dar noi sunt la_fel .

Am vazut un documentar unde piesele care venieau pe linia de productie erau facute cu o anumita tehnologie pentru ca ele trebuiau sa fie facute perfect , pe linia de asamblare roboti nu stiu sa traga putin mai la dreapta , putin mai la stanga iar cele facute pentru a fi montate ulterior nu trebuie sa fie facute 100% compatibile pentru ca acolo apare factorul uman care mai ajusteaza pe parcurs .

Problema se pune acum : daca gasesti prin dezmembrari ce piese ai tu nevoie ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Acum cateva zile mi-am gasit masina lovita in parcare, la nivelul spoilerului spate-stanga, deasupra evacuarii. Mi-a crapat ornamentul nichelat, ocazie cu care am constatat ca e din plastic si nu metalic. Stie cineva unde pot gasi acel ornalent (bandou)? Se gaseste separat sau doar spoilerul intreg?! Si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bandoul este 160 de lei la orice magazin care aduce piese la comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bandoul este 160 de lei la orice magazin care aduce piese la comanda

Multumesc pentru raspunsul prompt. Eu sunt din Iasi. Stii cumva pe unde gasesc? Pana acum nu am avut nevoie de nici un fel de piesa, am masina de un an si este (a fost) in perfecta stare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand, sa te duci in magazinele " gen piese dacia, daewoo si tot asa " exact cum sunt cele din Vitan si sa iti iei de acolo Banda Cromata, max, 10 lei si pui peste.

sunt o gramada de posesori auto care au procedat asa si chiar nu se observa.

acum, numai daca nu vrei sa dai o gramada de bani.

sau, un alt sfat este ca sa intri pe www.dez.ro si acolo, printr-un simplu formular completat total FREE cu dirinta ta de a achizitiona acel bun, vei primi o Gramada de Mesaje sau Oferte si unde, chiar vei gasi piese second care arata ca si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Tratarea impotriva coroziunii la piesele originale e doar o chestiune de noroc. Am un passat 2009 2.0 TDI, luat de nou, nelovit, nezgariat, si surpriza, dupa 4 ani mi-a iesit rugina prin fetele de usi de pe partea stanga. Cei de la reprezentanta mi-au dat cu Flit, ca cica tine de garantia la vopsea si asta e de doar 3 ani, asa ca ghinion, nu vor sa o faca pe garantie, cu toate ca tabla are 12 ani garantie.

M-am lamurit eu cum e si cu masinile astea germane, toti o apa si un pamant, nu mai e nimic de calitate, mai ales daca e facut pentru romani.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am luat Seat Alhambra din Germania, 2009, si s-a umflat vopseaua pe plafon deasupra parbrizului, masina are carte service 209000 km si acum la 215000 cand trebuie sa schimb uleiul ma duc cu ea in germania sa vedem ce au de zis despre asta.

Mai am o Skoda Fabia din 2005 la care s-a umflat vopseaua la usa soferului, am fost aici in Constanta la service Skoda si m-au luat la misto de genul aha 300000 de km, ati facut toate reviziile in reprezentanta, nu putem noi, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Exact aceeasi problema, Passat 2008 luat din germania in 2011, 160.000 km, si m-am trezit cu umflaturi pe usile de pe partea stanga care din cate imi dau seama sunt din cauza ruginii. Acum nu stiu daca e din cauza unor ciupituri de vopsea in care a intrat apa si s-a umflat sau e defect de fabricatie ...

Oricum, dezamagirea e mare pentru ca nu m-as fi asteptat ca o masina de 5 ani super intretinuta si tinuta in garaj sa rugineasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, scuze ca "dezgrop" aces topic dar am nevoie de putin ajutor....Am un Passat break din 2009 si azi tata a lovit bara fata...intrebarea mea este daca pot pune alta bara fata de pe un passat din alt an, gen 2007,2008, 2010 ? Se potriveste ? Bara este cu senzori de parcare, fara spalator de faruri, pot sa ii montez spalator de faruri? Va multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti monta bara de orice passat 3c (b6)

pana la modelul b7 e aceeasi bara.

de montat spalator de faruri ulterior, la fel se pot face dar e posibil sa ai ceva greutati la decupat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Ms frumos de raspuns. Sper sa pot rezolva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, scuze ca "dezgrop" aces topic dar am nevoie de putin ajutor....Am un Passat break din 2009 si azi tata a lovit bara fata...intrebarea mea este daca pot pune alta bara fata de pe un passat din alt an, gen 2007,2008, 2010 ? Se potriveste ? Bara este cu senzori de parcare, fara spalator de faruri, pot sa ii montez spalator de faruri? Va multumesc :)

Sal.,

Da poti pune bara din anii mentionati .

Singurul aspect care trebuie sa-l ai in vedere este ca :

DACA VREI SPALATOARE DE FAR VA TREBUI SA CAUTI BARA GATA DECUPATA PENTRU CA NU O POTI DECUPA ULTERIOR PENTRU CA NU GASESTI SUPORTII CARE SUNT PE INTERIOR BARII CE TIN SPALATORUL .

Poti lua una cu spalatoare dat fara gaurile de la senzori pentru ca suportii si gaurile pentru acestia se pot monta ulterior .

O zi buna .

de montat spalator de faruri ulterior, la fel se pot face dar e posibil sa ai ceva greutati la decupat.

Nu poate decupa ulterior bara pentru a  monta spalatoare de far pentru ca nu se fasesc suporti pentru spalatoarele de far ce vin lipiti pe interiorul barii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles... Eu vroiam sa stiu daca iau o bara cu gaurile pentru spalator de faruri, pot sa montez dupa un anumit timp mecanismul....si daca masina mea nu e echipata cu spalator, si imi iau mecanismul si toate cele banuiesc ca nu e problema de compatibilitate...Nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut baieti....am o mica problema....nu de mult imp mi-am lovit passatul b6, adica mai bine zis am dat peste ceva in timpul mersului si grilajul din fata, de sub numarul de inmatriculare l-am spart...ideea ar fi ca am reusit sa achizitionez un glijaj, numai nu stiu cum se demonteaza cel care este pe masina, este vorba despre grilajul de sub nr de inmatriculare, din cate am vazut nu depine de cel de sus pe care este si emblema!!! cum  il pot demonta ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te uiti la cel achizitionat, vezi unde are prinderile si cam cum vin, apoi il scoti pe cel de pe masina .... posibil sa fie nevoie sa scoti si grila mare, are cateva suruburi sus si cateva jos!

Mergi la masina cu piesele si cu cateva scule si nu ai cum sa te intorci fara sa duci operatiunea la final :)

 

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer sa fiu....m-am gandit si eu ca poate si cel mare ar trebui demontat doar ca doream sa0mi confirme si alcineva!!! iti multumesc:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Am desfacut eu astazi grila de sub numarul din fata. Sunt dous holsuruburi in forma de stea! Iti trebuie si o surubelnita cu cap plat ca sa fortezi un pic! Iese f.usor prin tragere! Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Unde pot gasi bandou protectie prag exterior (banda de plastic de pe prag, la baza usii spate) ? Pot gasi undeva sa dau comanda, sau un magazin cu piese? 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!