Jump to content

Stergator luneta - probleme


eu
 Share

Postare recomandată

Sincer sa fiu am demontat mecanismul bucata cu bucata pentru ca se gripase axul, pe care 

apoi l-am rectificat pe un strung, dar nu-mi amintesc sa fi fost altceva rupt sau defect, totul functioneaza

perfect, din punctul meu de vedere. Pare ca asa trebuie sa se invarta duza aia de stropeste.

 

 Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in nici un caz nu asa trebuie, nu aveai apa in carcasa mecanismului biela-manivela?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era o rugina totala de la ax, si niscai vaselina de cand o fatase masa in 1999. Il mai dau jos odata si ma uit mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se repara.... inlocuiesti tija cu una din plastic sau kit de reparatie - care costa peste 200 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, doar ca mie imi place asa cum se plimba si apa odata cu stergatorul si nici nu curge pe nicaeri, am verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si la mine s-a plimbat cateva zile... apoi jetul era din ce in ce mai mic, dupa aia am gasit lichid pe partea din bara a incuietorii si-apoi am desfacut si teava era rupta.

Tu ai verificat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.asa am patit si eu,se plimba jetul o data cu stergatorul si imi suradea ideea ,pana intr-o zi cand am gasit lichidul de parbriz in haion de imi curgea pe spoiler.ce am facut.am demontat sistemul de stergator (parca sunt 3 piulite de 10),dupa care cu torx desfaci capacul motorasului.pe capac eprins un cot de plastic in care se adeapteaza furtunul de la lichid .trebuie scos cu atentie,dar daca merge in acelasi sens cu stergatorul inseamna ca teava e rupta si trebuie urmat urmatorii pasii...scotii tija care duce de la furtun la bila rotativa de la tasnitor,folesti un burghiu de 4 pt ca tija este de 3.5 mm .cu burgiul de 4mm care tre sa fie lung de cel putin 7 cm perforezi usor ,cu grija tubul care este din alama ce se afla in tija stergatorului.cu miscari scurte pt a nu se ramforsa plasticul de protectie dintre tija si teava de alama.dupa operatiunea asta se curata se unge putin cu vaselina si se va introduce o teava din comert daca nu aveti ma contactati ca va trimit eu .in aceasta teava de 4 mm se va introduce o sama pt a nu o optura si se va indoi in pozita de 95 grade pt a intra in plasticul negru care e atasat de capacul motorasului.iar apoi se adapteaza prin fortare tasnitoarea si se greseaza.bafta.am facut si eu operatiunea dupa multe batai de cap,am reusit daca reusesc o demontez pt a va arata principiul.bafta


sunati-ma sa va explic operatiunea 0743780610

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa cum arata in pozele de mai sus,doar ca trebuie folosit,adica ce am folosit eu o teava nichelata pe exterior pt a nu ruginii si a se bloca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce, furtunul pe care l-a pus Florin rugineste? :lol: Mie mi se pare cea mai buna solutie cea cu furtunul, eventual unul mai rigid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze,gresala mea .nu am observat bine poza.el a pus furtun si la capat teava.eu unul am pus teava si am indoito aproape la 90 grade si ii ok.si varianta lui e buna

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, la un golf 4 nu functioneaza stergatorul spate decat daca dau spritiera fata si atunci merge si fata si spate, daca dau doar pe spate nu dunctioneaza...am schimbat maneta si tot degeaba. Ce poate fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica releul de stergatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca la golf 4 variant se potriveste bratul si lamela de stergator hayon de golf 5... arata mai bine :)   Daca se potriveste, conteaza de la care? hatchback sau variant?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, conteaza daca e hatch sau variant, fiind o diferenta de cativa cm la lungime, cel de variant fiind mai lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc. Eu la fostul B5, mi-am cumparat brat de Golf 5 cu lama de Multivan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De potrivit (fixarea pe ax) se potrivesc, dar difera lungimea bratului si a lamelei cum au zis si colegii mai sus. Si eu am pe variant de golf 5 (nu stiu de care). E mai scurt ca cel de G4, dar isi face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stergatorul de la haion, poate avea o crusa mai lenta, daca e strans prea tare din surub?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Pentru ca aseara am schimbat angrenajul la stergatorul spate si cred ca motorasul asta invarte mai incet, sau preseaza mai bine pe luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede... oricum, nu ai ce sa strangi tu mai tare si sa afecteze modul de functionare a acestuia.

 

daca e ceva, este din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ..nu am dat si cu lichid, dar tot mi se parea ca invarte mai incet. E nou...a venit cu tot cu motor, ax stergator...200 de lei nu stiu ce producator... AIC, ceva de genul. Nu e pe original, dar cred ca isi va face treaba. Am pastrat si modulul vechi BOSCH, ca sa ii pot repara scurgerea din ax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de 200 de lei iti luai direct kit de reparatie. Sau daca ai teava aia rupta, o reparai cu cativa lei.

N-ai cautat inainte pe topicul asta sau pe ala de DYI sa vezi solutii mai ieftine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!