Jump to content

Stergator luneta - probleme


eu
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Exact fenomenul acesta mi s-a intamplat si mie..sau uzat dintii la roata mare din plastic de la stergatorul de pe luneta iar motorasul invarte in gol...se poate cumpara ca piesa de schimb sau trebuie sa cumpar tot ansamblul? In Cluj cam pe unde as putea gasi? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mdea se pare ca nu am noroc in a gasi acea rotita fara sa fiu nevoit sa cumpar tot ansamblul, am incercat la majorit. magazinelor din Cj...o ultima sansa ar fi la dezmembrari.. :D daca s-a mai confruntat cineva cu probl. asta pliz help. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat tot ansamblul de poro : 430 ron ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off...dar rotita aia din plastic daca nu ma insel ii catalogata ca piesa de uzura din cate stiu eu...sau ma insel? sigur tre sa fie pe undeva..i'll keep search

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sry nu am stiut cum sa editez postul precedent :banghead: ...cu ocazia asta doresc sa ma prezint si eu ..sunt rares din Cluj posesorul golfului din poza :angry: citesc forumul cu cea mai mare placere chiar din ziua in care m-am inscris, mi-am rezolvat nenumarate probleme pe baza lui. Merci si va astept la Cluj :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Am si eu o problema cu stergatorul de luneta cu axul stergatorului, mai precis s-a gripat duza spalatorului si se invarte cu totul. Poate ma ajutati avand in vedere ca sunt membri care au schimbat motorul doar pt. roata dintata de plastic. Ofer bani pt. el.

Dati-mi o veste daca doriti pe forum sau pe mail la adr. tini@shc.ro.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am uita si vad ca a mea e rupta ( cred ca de cind am demontat-o ), ai grija ca daca scapa apa in mecanism o sa rugineasca ansamblul " biela manivela " si o sa se blocheze -> o sa se blocheze roata de plastiK iar cand o sa comanzi stergerea lunetei melcul motorului o sa roada acel plastiK, asha s-a intimplat la mine ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A dat vreun semn de oboseala inainte sa crape? la mine de fiecare data cand actionez stergatorul spate (cam de cand a dat frigul sub -5 grade) se aude un harsait zgomotos la ultima 1/4 din cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceeasi problema,dar nu se gaseste bucata aceea de plastic, cumparat cu totul, ce sa faci, pare o parte destul de importanta spalarea lunetei!

asta e, scucces celor ce vor gasi numai rotita de plastic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

nu are nimeni de vanzare rotita aia la un pret totusi mai discutabil?:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.

Problema cu stergatorul spate este ca nu se mai opreste la locul unde ar trebui .. totul merge ok, dar cand face ultima tura, se duce normal pana unde ar trebui sa se opreasca .. numai ca nu se opreste si mai urca putin (cam 15 grade) si acolo ramane.

Parca am mai vazut masini cu stergatoarele oprite pe luneta insa credeam ca raman asa din cauza luarii contactului in timpul cursei stergatorului.

Am cautat prin arhivele forumului; tot felul de discutii despre stergatoare... insa nimic legat de aceasta problema.

Ceva idei pentru solutionarea problemei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ANSWERS mai ai rotita aia magica? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap// mai este /...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salutare.

Problema cu stergatorul spate este ca nu se mai opreste la locul unde ar trebui .. totul merge ok, dar cand face ultima tura, se duce normal pana unde ar trebui sa se opreasca .. numai ca nu se opreste si mai urca putin (cam 15 grade) si acolo ramane.

Parca am mai vazut masini cu stergatoarele oprite pe luneta insa credeam ca raman asa din cauza luarii contactului in timpul cursei stergatorului.

Am cautat prin arhivele forumului; tot felul de discutii despre stergatoare... insa nimic legat de aceasta problema.

Ceva idei pentru solutionarea problemei ?

ciudat sa-mi dau reply singur.. dar poate nu a vazut cine trebuia postul meu.

Nu mai gaseam topicul unde postasem si nu stiam daca am raspunsuri sau nu ..

In fond aceasta nu constituie o problema pentru ca stergatorul functioneaza normal, dar ca multi altii de aici cred, sunt si eu chitibusar si nu imi place cand vad ceva "ne-la-locul" lui.

deci, idei ? ce poate fi ?

PS: mersi acelui moderator care a mutat postul dintr-un topic in altul si scuze pt deranj :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut. am citit mai multe topic-uri legate de stergatorul lunete.

mie nici nu imi stropeste si nici nu se misca.

sa inteleg ca ii dusa siguranta sau motorasul si ii dus si furtunasul?

adica trebuie sa repar 2 chestii la el? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am aceeasi problema - se aude cand se duce apa, dar nu vrea sa imi stropeasca. ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu la A4 avant, era iesit futunasul din duza de la stergator. Am desfacut capitonajul haionului, are 2 suruburi si restul cleme de metal (repet la a4, la golf nu bag mana in foc ca e la fel) deci am putut sa trag de ea fara ezitari, am pus furtunasul la loc si eroare - gaurelele prin care trebuia sa stropeasca erau infundate si d-asta sarea futunasul, din cauza presiunii. Dupa ce am curatat cu un ac cele doua gaurele totul a mers perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aceeasi problema - se aude cand se duce apa, dar nu vrea sa imi stropeasca. ce pot face?

si eu am aceasi poblema :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... se aude cand se duce apa, dar nu vrea sa imi stropeasca. ce pot face?

Daca e vorba doar de faptul ca nu mai stropeste duza, trebuie urgent verificat furtunasul care intra in angrenajul (motorasul) ce invarte bratul stergatorului (dar si pe circuit de la rezervor pana acolo).

Am avut problema asta si de acolo a rezultat inlocuirea broastei de la hayon - lichidul se scurgea in usa si iesea pe la broasca... Si nu-i ieftina deloc! (Se poate si repara, insa ce am avut eu era cam prea de tot oxidata)

La fel, iarna verificati sa aveti lichid bun care nu ingheata, ca si asta poate creea dopuri pe circuit si exact din hayon iese furtunasul. Acum eu l-am prins si cu un mic colier de plastic, insa tot trebuie grija...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx, m-am programat deja la service, pentru ca eu personal, nu prea am timop sa "mesteresc" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: valea verde, deocamdata poate nu ai, dar o sa ai cu siguranta daca mai continui asa ... :)

PD: prea tare oricum, mi-am facut portia de ras pe ziua de azi :) merci :)

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, e destul de neinteresant ca nu ai stergator pe spate, totusi, nu? Interesant ar fi cum se poate rezolva problema, pentru cei care au mai intalnit-o.

In fine, ideea e ca acum 1 sapt. cand inca mai aveam lichid (l-am completat de abia ieri), mergea fara nici o problema. Aseara am observat ca nu mai vrea sa stropeasca, dar motorasul imi invarte stergatorul.

Exista pe undeva vreo schema de demontare a haionului? Suruburile in care e prins, eventual cleme, si unde se baga furtunasul? Ca vad ca mi-a cam udat broasca, deci n-ar fi bine sa mai stea prea mult cu problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!