Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

Salutari tuturor!Deranjez si eu cu o intrebare ce tip de instalatie xenon trebuie sa montez pe masina(Golf 4) sa o pot omologa la RAR astia de la VW mi-au spus ca ei nu au cum sa monteze asa ceva original pe golf 4.Eu acu am xenon pe ambele faze si nu as vrea sa imi ia certificatu...Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faruri cu lupa,spalatoare faruri si senzori autoreglaj(pe bascule).

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutari! ma intereseaza farurile astea http://www.dectane-romania.ro/index.php?detalii=15149 si vreau sa va intreb daca imi recomandati, sunt de calitate, merita? unele oem mi se par mult prea scumpe pentru valoarea masinii! imi cer scuze ca postez la topicul cu faruri xenon oem, dar am vazut ca toti membrii experimentati ai forumului au postat aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum cele OEM, nu sunt la calitate.... ca pret, sunt ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu o nelamurire in legatura cu farurile xenon OEM:

Sunt 2 tipuri: cele pana in 04.2002 si cele dupa 05.2002. intrebarea e: la cele noi unde e unitatea de autolevel? Ca la cele vechi am inteles ca era pe spatele farului din stanga, dar la cele noi pe spatele farurilor sunt balasturile.

Sunt cumva balasturile noi unitati 2 in 1 "balast + autolevel"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt 2 in 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Si in cazul asta cati pini sunt folositi din cei 12 din mufa din dreapta( ca din cate stiu la modelul vechi in stanga sunt 12/12 si in dreapta 9/12)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! As dori sa-mi pun pe masina faruri OEM cu xenon. Chestia e ca, momentan am faruri normale, fara lupa, cu reglaj manual si fara spalator de faruri. Merita sa investesc in asa ceva? Adica, sunt de calitate, se vade mai bine cu cele OEM? Presupun ca trebuie sa montez si spalator faruri si senzorii aceia pentru autolevelling.

Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se vede ffff bine cu xenon OEM, si, ca sa fii in legalitate, trebuie montat tot ce ai spus mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK! Farurile cred ca o sa mi le iau second... Noi sunt cam scumpe (750 de euro am gasit undeva). Si pentru spalatoru' de faruri, trebuie sa schimb si bara din fata, nu? Cam la ce pret se gasesc spalatoarele de faruri (cu tot ce includ ele) si senzorii aceia autolevelling? :-S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai prins la dezmembrari un G4 cu faruri cu xenon Oem, ia-ti de pe aia tot ce-ti trebuie si poate o sa-ti faca si omu' ala reducere ca iei mai multe. Ideea e ca daca ai gasit asemenea faruri, ia-le ca sunt destul de rare, cel putin eu am vazut fff putine G4 cu xenon oem si daca ratezi ocazia asta nu se stie cat o sa mai cauti dupa ele pe urma. 

 

La fel mai exista si varianta celor noi cu lupa si devil-eyes sau angel-eyes, Dectane stiu ca facea minunatii d-astea, insa nu stiu daca ai probleme cu restul instalatiei apoi. 

 

Partea buna e c-o sa-ti recuperezi o parte din investitie ca poti vinde farurile, bara(daca e nevoie s-o schimbi cu totul), probabil si blocul de lumini si ce-o mai fi pe-acolo... daca e mai ceva. 

 

Eu incurajez o astfel de modificare cu toata caldura, insa la sfarsit cand tragi linie, tu stii daca merita investitia in: faruri+alta bara+becuri+comutatorul de lumini+vopsit bara fata+modificarile ce mai trebuie aduse la instalatia de spalat parbrizul ca sa mearga si spalatoarele de faruri, pentru o lumina mai buna pe drum si pentru o estetica mai placuta ce-i drept. 

 

Cu banii astia se pot face destule lucruri la masina, poate mai utile si mai practice decat aceasta modificare, dar fiecare alege ce-l multumeste sufleteste in final. Si daca te multumeste sufleteste, pretul conteaza mai putin. 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu farurile oem cu xenon nu o sa vezi f bine, mai ales la cele second. Au lupa f mica si oglinda se uzeaza dupa o vreme

Pentru spalator pe far nu trebuie sa schimbi bara fata, toate se pot decupa pentru a monta spalatoarele

Eu am toata instalatia mai putin partea electrica

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu farurile oem am auzit-o si eu. Se matuieste cromul si scapa lumina sa zic asa.

Plus ca sunt si mai casabile ( la sticla ma refer) decat un far obisnuit.

 

Dar daca le gasesti in stare buna zic ca merita.

Spalatoarele si partea de autoleveling e bine tot din dezmen\mbrari sa le cumperi, altfel te arde la buzunar destul de rau.

Sa-ti faci o idee, mie mi-au furat stropitorile la un far si am fost nevoit sa schimb cilindrul, duzele si capacelul. Pe original m-au costat 200 ron si asta in 2008.

Destul de scump spun eu si asta doar pt un far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cu farurile oem cu xenon nu o sa vezi f bine, mai ales la cele second. Au lupa f mica si oglinda se uzeaza dupa o vreme

 

 

Faza cu farurile oem am auzit-o si eu. Se matuieste cromul si scapa lumina sa zic asa.

Plus ca sunt si mai casabile ( la sticla ma refer) decat un far obisnuit.

 

Afirmaţii total false, care nu au nicio legătură cu realitatea.

Am impresia că vorbiţi doar din închipuiri, pentru că nu are nicio legătură oglinda/cromul din far în cazul farurilor cu xenon oem, cu capacitatea de iluminare. Farurile cu xenon oem nu au oglindă pentru reflexie. În legătură cu afirmaţia că "sticla e mai casantă", nu mai e nevoie de niciun comentariu.

Am xenon OEM pe maşină şi vă asigur că NU se compară cu farurile normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau eu un exemplu al unui coleg de pe forum care are pierderi sa spun asa datorate maturii cromului. Devine translucid, ceva-n genul.

Iar faptul ca sunt mai casante e adevarat, se sparge sticla mai usor decat la cele normale.

http://vwforum.ro/topic/99311-vw-bora-16-16v/page-2 postul 31.

 

Ca nu toate lumea o are, asta e alta treaba.

 

Asta nu inseamna ca nu merita montarea acestor faruri oem cu xenon pe masina, ci, sa fie atent la problemele lor specifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Încearcă să păstrezi pentru tine părerile ăstea, pentru că habar nu ai despre ce vorbeşti şi doar dezinformezi.

Îţi mai spun încă o dată, farurile cu xenon oem NU au oglindă pentru reflexie. Poţi să-i transmiţi şi colegului tău care are "pierderi".

Iar afirmaţia că sticla e mai casabilă, nici nu merită dezbătută. Ai făcut vreun studiu / experiment sau doar îţi place să te bagi în seamă cu astfel de afirmaţii infantile?

Aşa cum am scris şi mai sus, te rog să nu mai poluezi acest topic cu astfel de închipuiri care nu fac altceva decât să dezinformeze şi să-i laşi pe cei care au şi ştiu despre ce e vorba să-şi spună părerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar putea spune cineva ce culori au firele care intra in locasurile 1, 2, 9, 10, 11 si 12 din mufa cu 12 pini pt farurile cu xenon pt golf 4/ bora?

Ma intereseaza pt fiecare pin in parte.

Modificat de maxi8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cei de sus au spus de ,,pierderi'' s-au referit la carcasa lupei, care in timp isi mai pierde din crom si lumina mai scapa prin ea! Sticlele sunt la fel de rezistente, dar sticlele de la far normal nu se potrivesc la cele cu lupa OEM, e o f mica diferenta la forma sticlei, si din ce stiu trebuie mufa cu 14 pini! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca se refera la lupe montate in far cu halogen, care asa cum spune si Marius, n-au nicio legatura una cu alta. 

 

Legat de sticla si plastic ca material din care e confectionata partea transparenta a farului, primul avantaj al sticlei e ca nu poate nimeni sa ti-o matuiasca cu o simpla carpa umezita cu benzina sau diluant, dar ma indoiesc ca se sparge mai repede. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea are faruri xenon OEM.fostul proprietar le-a luat de pe un auto avariat(au doua urechi reparate si una lipsa).arata si merg f bine,nu au sticla matuita sau ciobita iar fascicolul de lumina este perfect, chiar daca acele difuzoare din jurul lupelelor prezinta mici zone translucide.singurul lor bai este ca nu au si instalatia originala,este AM si becuri de 8000 k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rzf: daca ai avut zonele alea asa de cand ai luat masina, e posibil sa fi sarit materialul ala in urma incidentului sau sa fi fost atinsa cumva pe-acolo...totusi sunt faruri de multe sute de euro de pe o generatie de masini fiabile si nu cred ca apar defecte de-astea doar stand pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zonele la care ma refer le-am vazut si la alte masini cu astfel de faruri,nu sta in picioare ceea ce afirmi.acele difuzoare(probabil din plastic) cromate au menirea sa mascheze corpul lupei si atat.cel mai probabil zonele de transluciditate apar din cauza temperaturii din interior sau a folosirii indelungate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e plastic probabil se subtiaza datorita caldurii si de-aia scapa lumina prin el, ai dreptate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acest topic nu este unul în care fiecare îşi da cu părerea şi postează ce crede, ce a auzit sau ce îşi închipuie el.

În concluzie, scrieţi aici numai dacă sunteţi siguri că informaţiile respective sunt reale şi aveţi ceva de spus. Cei care vor doar să-şi dea cu părerea despre lucruri pe care nu le-au văzut niciodată îşi pot face un blog unde să-şi expună "experienţele" dobândite, aici nu vom accepta dezinformări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Stie cineva mai pe larg care ar fi piesele necesare ptr xenon OEM pe o masina care are faruri normale si spalatoare deja din fabrica?

 

Adica eu banuiesca ca ar fi de cumparat:

-2 faruri

-cabluri drosere ce or mai fi pe acolo pe la faruri

-instalatia de autoleveling care nu stiu din ce o fi compusa

 

Vad ca Marius e singurul cu asa ceva, poate ne dai mai multe detalii. Ti s-a ars vreodata un bec xenon OEM si daca da cat te-a costat?

 

http://volkswagen.workshop-manuals.com/golf-mk4/index.php?id=2229

 

M-am uitat oleaca pe aici, is  o gramada de ansamble, senzori etc etc, nu cred ca merita investitia.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!