Jump to content

Montare faruri xenon oem Golf 4


IS0 4LEX
 Share

Postare recomandată

Merge cu o agrafa de par indreptata. Avantajul lor e ca se gasesc pe mai multe latimi si le poti folosi la mai multe tipuri de pini.

 

Din asta:post-56805-0-49948600-1395266400_thumb.j

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wv bora 112280

imi puneti va rog un link unde sa caut mufele adaptoare.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asa ceva ti-ar trebui si tie pentru conversie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat acum ceva timp instalatia xenon cu senzorii autolevelling si acum nu mai gasesc faruri. Asadar cumpar faruri Bora Xenon Bosch sau macar cel de pe partea pasagerului.

Daca aveti habar despre cineva care vinde va rog sa lasati un mesaj. Am cautat pe toate siteurile am sunat la 30 de parcuri dezmembrari din tara, gol.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te astepta sa gasesti curand , sunt foarte rare si nu stiu cate sunt bagate la dezmembrari. Incearca sa cumperi faruri xenon de la cei care vor sa isi vanda masina , poate sunt persoane dispuse sa le vanda si sa scada din pret . Numai eu stiu cate mesaje pe mail am lasat , chiar si biletele in parbriz :))

Un alt sfat sa cauti pe alte site-uri din exterior, ebay-ul e mare , te asteapta sa dai un search. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vin si eu cu o serie de intrebari.Am gasit un set de faruri cu lupa OEM pt bora si as dori sa le achizitionez.Pe masina am instalatia de spalatoare faruri.ca sa pot monta farurile OEM  cu lupa pe langa far,balast,senzorii de autoleveling de ce as mai avea nevoie?sa stiu ce sa cer vanzatorului care i-mi trimite farurile.Trebuie schimbat si modulul confort sau care e procedura pentru functionarea sistemului autoleveling(nu vreau sa le fac ''fixe'')?Se pot monta acasa sau e ceva mai complicat si trebuie electrician?

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acasa in niciun caz nu se poate face decat daca ai notiunile necesare.Ca idee, am montat faruri cu xenon OEM pe o bora care nu avea asa ceva, si desi omul si-a asumat faptul ca farurile nu vor avea reglaj, al actionarea rotitei din bord am avut placerea sa vedem ca farurile se reglau din bord fara alte modificari. Faptul ca ai ocazia sa iei si sistemul de autoleveling e foarte bine ca poti face un retrofit ca la carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face retrofit la instalatia de leveling si la spalatoare faruri, fara probleme.

 

iti trebuie cei doi senzori de leveling, de pe fata si spate - calculatorul de leveling ... si instalatia confectionata si cablat masina. Atat.

 

pentru spalator faruri - ai nevoie de vas cu pompa pt spalator faruri, spalatoarele, bara cu orificii pt spalator - sau modificata a ta - si cablare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

 

pentru spalator faruri - ai nevoie de vas cu pompa pt spalator faruri, spalatoarele, bara cu orificii pt spalator - sau modificata a ta - si cablare.

 

Pe masina am instalatia de spalatoare faruri

...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea fu de a explica ca se poate monta face retrofit la tot sistemul OEM, fara probleme.

 

in cazul de fata, nu-i nevoie - multumesc pentru indicatie.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wv bora 112280

sal. imi poti pune un link de unde pot sa comand 2 mufe adaptoare care sa fie bune.multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la reprezentanta iei mufele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat farurile xenon oem bosch si sistemul de autoleveling dar acuma intrebarea e acest sistem de autoleveling trebuie legat la mufa de diagnoza si trebuie activat ca sa functioneze?sau doar trebuie legate firele de la senzori la faruri si functioneaza?cred ca o sa mi petrec urmatoarele luni incercand sa le leg:))

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie doar legate firele ,ai aici o schema la modelul pana 5/2002

post-111325-0-32540100-1396810465_thumb.

Modificat de Marian_20099
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat farurile xenon oem bosch si sistemul de autoleveling dar acuma intrebarea e acest sistem de autoleveling trebuie legat la mufa de diagnoza si trebuie activat ca sa functioneze?sau doar trebuie legate firele de la senzori la faruri si functioneaza?cred ca o sa mi petrec urmatoarele luni incercand sa le leg:))

 

da, se leaga si la OBD ... s.a.m.d. Dupa ce faci toate conexiunile, daca totul este ok, atunci trebuie facuta setarea de baza la faruri, reglate mecanic si invatate pozitia de 0 - astea se fac cu VCDS-ul.

 

firele de la senzori se leaga in calculatorul de leveling - acesta comanda motorasele farurilor.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de la senzori se leaga in calc de far din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - dupa cum se vede si in schema de mai sus - acesta are rol ce calc de leveling, la G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu are nimeni o imagine cu senzorii autoleveling montati(fata+spate)de pe o bora sau mkIV?Ideea e ca nu gasesc nimic pe net iar la locul faptei nu reusesc sa i-mi dau seama cum se monteaza,Ori am eu lipsa ceva(slabe sanse) ori nu am toate gaurile in brat ori pur si simplu e ceva ce nu am vazut eu.....Nici despre suportul pe care este balastul(stanga+dreapta)nu am gasit prea multe,dar la acesta am gasit pozitia,dar nu stiu cu ce as putea sa i-l prind in partea de sus unde sunt cerculetele negre.

post-36019-0-03817000-1397836772_thumb.j

post-36019-0-26212400-1397836782_thumb.j

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se baga acolo niste piulite expandabile, in care se infileteaza suruburi.


schemele de montaj


schemele de montaj

post-1788-0-97929000-1397839039_thumb.jp

post-1788-0-38159000-1397839040_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa imi vand balastele xenon OEM de Bora si m-a sunat cineva sa le cumpere. I-am trimis poze si m-a sunat inapoi ca el are alt model, cu balastele prinse sub far. 

Eu am balastele ca in pozele de sus postate de @neag. Sunt 2 modele diferite de faruri? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca el are aftermarket:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru schemele de montaj puse de al bundy pentru senzorii de autoleveling,partea de sus cea care se prinde de caroserie ar trebui sa aiba acele 2 gauri din fabrica sau trebuie sa le fac eu?(sau trebuie sa inlatur izolatia in partea aceea si apoi se vor vedea gaurile in care se prind suruburile?) pe fata ma refer.si de la mufa senzorului pleaca si firul spre far care are o intaritura de plastic cu 2gauri care nu stiu unde se prind si pe unde pleaca firul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!