Jump to content

My shadow blue Bora


Ciprian Ciobanu

Postare recomandată

Ciprian Ciobanu

Operatiunea "Intrusul" - dusa la bun sfarsit. Am reusit sa scot chestia aia afara din far, era o bucata de plastic. Nu a fost asa usor pe cat preconizam, m-am chinuit destul de mult sa-mi fac loc pe acolo si fara sa stric vreo ceva. Initial am vrut sa dau becul de faza lunga afara, dar la fata locului m-am decis pentru becul de pozitie, e mult mai simplu. Am adaptat un furtunas subtire la aspirator si am patruns cu el cu grija in interiorul farului, norocul meu ca bucatica aia de plastic era cat de cat pe directia potrivita si asa am scos-o afara,

Abia astept sa ma duc inapoi la VW, sa ma bucur de reducerea destul de consistenta pentru a face distributia si sa le arat ca totusi se putea scoate chestia aia din interiorul farului.

 

 

post-85630-0-26165300-1398426601_thumb.j

post-85630-0-97076400-1398426612_thumb.j

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Ciobanu

    119

  • Muale

    18

  • Cosmin ZKG

    18

  • Laurentiu_LWR

    17

nicusor_pintilie

Felicitari pentru faruri dau bine pe masina ;) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Ciprian Ciobanu

Update : 17.06.2014 si  64840 km, s-a schimbat kitul de distributie completa (curea, role, pompa de apa, antigel) + curea accesorii. Multi bani cheltuiti, dar macar mi-am luat de o grija, trebuia facuta si asta, sa pot merge fara frica la volan si sa nu am surprize.

Am cerut si o inspectie pe partea de articulatii in special si nu sunt probleme momentan, inclusiv o diagnoza. La diagnoza s-a gasit o eroare de la pilotul automat, nu eram de fata sa vad exact ce, s-a sters eroarea si apoi s-a repetat testul si nu a mai aparut. In rest, totul e bine, deci pot merge mai departe cu planurile mele. :icon_thumleft:

Toate bune tuturor!

Link către comentariu

Felicitari Cip ! La mai multi km inainte :) ca sunt destul de putini, cred ca mergi mai mult marche-arriere de ai km astia in bord :D 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Ciprian Ciobanu

Imi cam face figuri farul de pe stanga, nu se aprinde mereu xenonul, trebuie sa "insist", sa inchid si sa le aprind iar.. uneori de mai multe ori. Voi incerca in prima faza sa pun becuri noi, poate o fi de vina becul. Oricum aveam de gand sa le schimb, sa speram ca nu e balastul.. Daca problema continua si dupa ce pun becurile noi, o sa trec sa schimb droserul..nah, cam asta e cu sh-urile..

O seara buna tuturor!

 

Poze mai actuale, de fapt foarte actuale ca le-am facut in seara asta..  :)

post-85630-0-13610000-1405017017_thumb.j

post-85630-0-97752200-1405017029_thumb.j

post-85630-0-62615100-1405017064_thumb.j

post-85630-0-71085100-1405017079_thumb.j

post-85630-0-43874900-1405017095_thumb.j

post-85630-0-95796500-1405017108_thumb.j

post-85630-0-03274500-1405017129_thumb.j

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

Schimba becurile intre ele sa vezi ce este de vina becu sau balastru.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

M am gândit și la varianta asta, dar când am ridicat capota și am analizat situația, mi a pierit cheful! :))

E extrem de mic locul din spatele farului, e aproape imposibil sa îți intre mâna pe acolo sa ai acces la bec. Încă nu m am prins cum se face operațiunea. Oricum aveam în plan sa iau un set de becuri noi, probabil voi merge pe Phillips, și ca să nu umblu de doua ori, mai am puțină răbdare. :)

Link către comentariu

Da e putin loc... trebuie sa dai bara jos sa poti avea mai mult spatiu.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Râdeam de un prieten de al meu cu un B6 acum câțiva ani când mi a zis ca a trebuit dată bara jos ca să îi schimbe un bec. . Exact ca în vorba ceea... "Nu râde că ajungi!" Hahahaha

Un mare minus din punctul ăsta de vedere din partea mea..

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu reusesti sa il schimbi nici pe partea dreapta?

Asa inghesuita e treaba?si pe stanga dai bateria jos..ca e mai simplu decat bara...

Nu merge asa?

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Probabil ca dând bateria jos s ar face suficient spațiu ca să pot schimba becul, dar pe urmă nu voi avea diferențe de nuanță intre ele? Cu un bec mai vechi și unul nou? Eu de aceea am zis să le schimb pe ambele, să fie amândouă la fel.

Tocmai cel care îmi face figuri e pe partea cu bateria, când am zis mai sus ca cel care îmi face probleme e pe stânga, am privit lucrurile ca și cum aș sta în mașină.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai si eu tot amandoua am zis sa le schimbi...pe premiza ca pe partea dreapta ai loc...si pe stanga dai bateria jos...

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Voi încerca eu în prima fază, dacă nu reușesc, o voi duce la un electrician.

Ce e mai recomandat, Phillips sau Osram? Pe ebay le găsesc începând de pe la 50 eur perechea plus transportul.

Link către comentariu

Eu am Osram Cip si sunt multumit de alegere  :icon_thumleft:  Sunt apropiate ca si pret / calitate / luminozitate / durabilitate, deci oricare ai alege e o varianta ok. Daca aveai de ales intre un No-name chinezesc si un Philips, era cu siguranta varianta cea din urma cea mai buna, dar asa eu zic ca ambele sunt ok. 

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Eu am Osram Cip si sunt multumit de alegere  :icon_thumleft:  Sunt apropiate ca si pret / calitate / luminozitate / durabilitate, deci oricare ai alege e o varianta ok. Daca aveai de ales intre un No-name chinezesc si un Philips, era cu siguranta varianta cea din urma cea mai buna, dar asa eu zic ca ambele sunt ok. 

 

Mi-am comandat si eu un set de Osram, dupa ce ajung si le montez o sa revin cu niste impresii :)

Sunt ceva mai scumpe decat Philipsurile, dar am vazut la multi ca aleg varianta Osram.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Au ajuns becurile, dar se pare ca nu ma pot bucura de ele din seara aceasta, bineinteles ca pentru montajul lor este nevoie de dat jos farurile si implicit bara.. Nu se putea o varianta mai simpla, nu sunt eu asa norocos. Tot timpul calea cea mai simpla nu mi se potriveste.. :lol:

 

     post-85630-0-07091400-1405957628_thumb.j     post-85630-0-43096400-1405957641_thumb.j

 

 

 

Am rezolvat si cu "spalatorii de faruri", bineinteles in ghilimele.. Procurasem de mai demult capacele ce vin pe bara, le-am dus la vopsit, iar acum o sa caut un mod de a le aplica. O sa le lipesc in dreptul farului si cred ca asa o sa ramana, este destul de costisitor sa fac si retrofitul la spalatori, din ce am auzit pe la colegi este greut si montajul. Plus ca prea mare utilitate nu le gasesc, doar sa fie acolo pentru litera legii. Sa speram ca nu m-a pune nimeni sa ii arat si faptul ca functioneaza instalatia.. :lol:

 

     post-85630-0-48127300-1405957935_thumb.j     post-85630-0-45407300-1405957949_thumb.j

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu reusesti sa il schimbi nici pe partea dreapta?

Asa inghesuita e treaba?si pe stanga dai bateria jos..ca e mai simplu decat bara...

Nu merge asa?

Ai incercat asa?

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Am fost la electrician in dupa amiaza asta, a dat jos bateria, a desfacut capacul ala care trebuie dat la o parte pentru a avea acces la bec dar degeaba, nu este loc pentru a deschide incinta aia si a baga mana dupa bec, am vazut cu ochii mei. Nu avea timp de astazi da dea bara jos, a ramas sa ma duc maine.


Cam prost sistemul asta, sincer, daca vrei sa schimbi un bec de faza scurta trebuie sa demontez jumatate de masina... Exagerez si eu, dar oricum e naspa. Nu stiu cum e la farurile AM, la tine cum e Laurentiu?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nasol...eu am DEPO...si cel de la care le-am luat la fel se plangea...mi-a zis ca le da mai mult de frica sa nu i se arda vre-un bec noaptea pe vre-un drum judetean si sa trebuiasca sa opereze masina acolo :(

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Păi și dacă trebuie dată bara jos, tot aceeași obligație ai? Să schimbi becul pe loc? Eu nu-s mecanic, ce e de făcut?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu prea ai ce sa faci...renunta la ele daca te deranjeaza lucrul asta:)) sau invata sa dai bara jos..nu trebuie sa fii mecanic...

Eu o dau jos in maxim 10 min...indiferent ca e zi sau noapte...ca sunt acasa sau pe drum...

Este cam urata situatia dar sa ne gandim ca becurile nu le schimbi lunar...

Link către comentariu

Teoria este ca la xenoane becurile se ard mult mai rar decat halogenele. Nici nu sunt convins ca sunt gandite a fi schimbate de user... La alte marci, la care in manual explica cum se schimba becurile, la cele de xenon spune sa te duci la service...

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Făceam haz de necaz și eu, nu mai renunț la farurile mele nici dacă trebuie să port mașina prin 3 service-uri pentru a schimba becurile. Știu ca astea se ard mai greu, nu se umblă așa des la ele. Sunt curios dacă vor lumina mai bine astea noi decât până acum, teoretic ar trebui sa fie cu o nuanță mai albe.

Link către comentariu

normal ca vor lumina mai bine noile becuri...capacelele de la spalatoare nush cum sa le lipesti...probabil cu banda dublu adeziva sau ceva...daca te intreaba cineva de ce nu merg poti sa le zici ca ai scos siguranta de la ele ca consuma prea multa apa(din bidonul de 5litri care trebuie sa il ai)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!