Jump to content

Audi A4 2.7 TDI vs 3.0 TDI


gwiz
 Share

Postare recomandată

Care dintre cele doua motoare este mai reusit, respectiv mai potrivit ptr un Audi A4 ? Si daca aveti asa ceva cam la cat se ridica o revizie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbind cu cativa oameni care au asa ceva, am tras concluzia ca 2.7TDI nu prea merita. Are greutatea in plus, dar nu are si puterea in plus. Din punct de vedere al acceleratiei, e cam tot pe-acolo ca un 2.0TDI 170CP si are un minus de comportament in curbe datorita greutatii motorului. Eu as merge pe 3.0TDI fara discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de mult influenteaza oare surplusul de greutate al motorul 3.0 tdi comportamentul masinii. La fiabilitate tind sa cred ca sta mult mai bine 3.0 tdi fata de 2.0 tdi (unul din motivele ptr care as alege acest motor). Cineva imi spunea insa ca greutatea motorului va duce si la uzura prematura a bratelor fata. Stie cineva daca sunt probleme stiute la motorizarea 3.0 tdi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de mult influenteaza oare surplusul de greutate al motorul 3.0 tdi comportamentul masinii.

Fata de 2.7TDI nu e mare diferenta, fata de motoarele in 4 cilindrii, e ceva diferenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 3.0 TDI vine cu quttro si cred ca asta ajuta - macar in echilibrarea surplusului pe fata cu mecanica suplimentara pe puntea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect si asta. Deci concluzia e clara, 3.0 ftw :blah:

P.S. Nu ma gandisem deloc la quattro, il consideram "default" :salut: Daca motorul 2.7TDI nu se poate lua cu quattro (nu stiu sigur), as renunta la el din start.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2,7 quattro e optional, la 3,0 quattro e standard. Perfect de acord cu Ice_2k, greutate in plus dar nu si putere!

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...t=0&start=0

vez ca aici am propus un versus mai larg, care cuprinde cele 2 motorizari de care intrebi. e vorba de B8

A4 2.7TDI 132kw consum mediu 7.9% = 8.6 sec

A4 2.7TDI 140kw consum mediu 8.2% = 8.3 sec

A4 3.0TDIquattro 171kw consum mediu 7.9% = 7 sec

A4 3.0TDIquattro 177kw consum mediu 8.23% = 6.3sec

consum de spritmonitor. dupa cum vezi, consumul e cam la fel, diferenta de putere si tractiune semnificativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2,7 quattro e optiona

Pe audi.ro nu apare nici macar ca optional.

Am gasit pe un alt forum niste informatii despre costurile reviziei (e vorba de un A4 B7 3.0TDI 204CP):

Filtru ulei - 35 lei

motorina - 165 lei

aer - 45 lei

polen cu carbon activ - 90 lei

Ulei : 5w40 Castrol Edge Turbo Diesel ( made in Germany ) 9 L ( 4+4+1)= 365 lei parca

Total : 700 Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe audi.ro nu apare nici macar ca optional.

Am gasit pe un alt forum niste informatii despre costurile reviziei (e vorba de un A4 B7 3.0TDI 204CP):

Filtru ulei - 35 lei

motorina - 165 lei

aer - 45 lei

polen cu carbon activ - 90 lei

Ulei : 5w40 Castrol Edge Turbo Diesel ( made in Germany ) 9 L ( 4+4+1)= 365 lei parca

Total : 700 Ron

Stiu eu le-am cerut :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe audi.ro nu apare nici macar ca optional.

Ai dreptate, mea culpa. La a6 e optional; am crezut ca asa e si la a4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din auzite motorul 2.7 foloseste o turbina mica deci eu cred ca audi a detunat intentionat motorul atat de mult.

Modificat de gwiz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o intrebare mai buna ar fi: 2.5 sau 2.7?

Vad ca au performante destul de apropiate. De ce as alege un motor sau pe celalalt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi de luat in discutie si costurile legate de RCA, Impozit si CASCO pentru cei interesati si de intretinere care oscileaza intre un motor de 2.0l - 2.5l - 2.7l si 3.0l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA-ul e la fel la 2.5, 2.7, 3.0. Impozitul e intr-adevar mai mare (900RON/an la 3.0, la celelalte nu stiu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce model are disponibil si 2.5 si 2.7?

La Ultimul model de A4 vad ca nu mai este 2.5 insa la modelele mai vechi erau parca ambele motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cred ca o intrebare mai buna ar fi: 2.5 sau 2.7?

Vad ca au performante destul de apropiate. De ce as alege un motor sau pe celalalt?

Motorul 2.7 este common rail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Domnilor, doar ce am achizitionat un audi a4 2.7 tdi multitronic 2008.

In trecut am avut golf 5 2.0 tdi 140 cp , a4 2.0 tdi quattro 170 cp 2007, bmw 530d e39.

Acum, legat de motoarele 2.0 de mai sus, golfu' multumit peste cap raportat la consum si performante, audi-ul 2.0 m-a cam dezamagit, nu era mai performant ca golful, bmw-ul parfum. Motorul 2.7 tdi nu are nici o legatura cu propulsoarele 2.0 din toate punctele de vedere mai putin consum si intretinere banuiesc.. trage bine de la turatie joasa, silentios, agil, suficient nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar motorul de 3.0 tdi, cu quattro! Ai si tractiune si putere si pe a4 mananca nori! Consumul e aproape acelasi, costurile de intretinere aproximativ la fel, RCA si impozit la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Konu: audi a4 2.0tdi quattro 170cp , are performante mult mai bune ca un golf 5 2.0tdi 140 cp , iar 2.7tdi este apropiat de 2.0 170cp la performante 0-100 si asa mai departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul Prietene nu dau asa mare importanta faptului ca: audi a4 2.0 tdi quattro 170 nu are performante peste golf 5 2.0 tdi 140, sa zicem performante egale, dar crede-ma,♦ ce scriu ei pe hartie pot sa scriu si eu, le-am avut pe amandoua!!! fa un raport greutate putere si ne mai apropiem de adevar :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.0 TDI castiga detasat,din cate vad e mai bun la toate capitolele,asta nu inseamna ca posesorii de 2.7 trebuie sa se supere. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul Prietene nu dau asa mare importanta faptului ca: audi a4 2.0 tdi quattro 170 nu are performante peste golf 5 2.0 tdi 140, sa zicem performante egale, dar crede-ma,♦ ce scriu ei pe hartie pot sa scriu si eu, le-am avut pe amandoua!!

Performantele unei masini nu se rezuma la cum accelereaza in linie dreapta din mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!