Jump to content

Audi A6 (2012)


EPoX
 Share

Postare recomandată

Primele imagini au fost surprinse la Centrului de Inginerie Continental din Romania din orasul IASI.

prototipul este camuflat cu actuala caroserie, avand elemente ce o demascheaza precum evacuarea nemai intalnita, imbinarile caroseriei si numerele de germania, numere ce arata faptul ca masina este inmatriculata pentru masini aflate in probe ...

sursa informatii:

http://blog.automotorclub.com/urmatoarea-g...nat-in-romania/

Centrului de Inginerie Continental este unul din cei mai mari investitori germani in industria locala a componentelor auto.

post-558-1252584593_thumb.jpg

post-558-1252584599_thumb.jpg

post-558-1252584604_thumb.jpg

Modificat de EPoX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sant deloc convins ca ar fi un nou tip de A6, apoi esapamentul pare a fi de la motorul cu benzina si la ce are nevoie un prototip de un carlig de remorcare ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba cred ca este varianta unui A6 all-rood sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rotile din fata sunt mutate cu aprox 10 cm spre bot, rotile sunt de 17 dar cauciucurile mai mari dacat permite talonul. Chestiile alea de plastic de pe aripi sunt montate ca sa nu atinga roata de aripa. La fel si in fata, au decupat ca sa se poata monta caroseria pe platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

lol....ce-i cu vrajeala asta mai copii? deci nu mai pot de ras...cam cati ati muscat la duda asta? si cum era cu aia...centrul de CE ??? hahahah

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul ma uit la poze si la cele 2 link-uri; sincer, nu vad decat 2 manele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e A6.

Rotile mult iesite in afara sugereaza alta platforma, un A8 sau Phaeton sau altceva cu caroserie de A6 pe post de deghizaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

e o mica mare diferenta intre cele 2 masini. Tind sa cred ca bate mai mult spre A4 modelul din film

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Mihai.Nechifor

Frumos, dar nu e o noutate. Nu vad rostul postului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de noutati pentru viitorul model de A6.

Am lucrat aproximativ 10 luni la un proiect pentru Audi, modelul A6 - 2010.

Pachetul de drumuri grele va contine si niste protectii de plastic pentru lonjeroane (Stone Protection).

Aceste protectii au niste aripioare si vor proteja foarte bine lonjeroanele de pietre astfel incat sa nu "ciupeasca" vopseaua de pe acestea. Protectii asemanatoare am proiectat si pentru A8.

Anul trecut erau in teste cele de A8 si urmau ca si cele de A6.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sigur nu e modelul 2012 cel prezentat la inceputul topicului :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tocmai ce m-am intors din Germania, unde am stat 2 saptamani. Am stat in Ingolstadt, si prin niste prieteni care sunt ingineri la Audi am facut un tur neoficial ( se fac si vizite oficiale, cu programare, ghid, casti, etc ).

Ca si info referitoare la topic, am aflat ca :

1) Audi A6 urmeaza sa se lanseze in saptamana 23 din 2010 - daca am inteles eu bine

2) Prietenul meu care e inginer la R&D Audi a spus ca Audi au desfacut Duster-ul, sa vada cum e construit. Asa fac toti marii constructori cu orice tip de masina scoasa nou pe piata. Concluzia Audi : excelenta !

3) Avand in vedere ca si eu vanez un A6 second hand in viitorul apropiat, am pus milioane de intrebari. Mi s-a spus ca cel mai reusit motor ptr A6 este 3.0 TDI. Cat priveste cutia de viteze, daca e manuala e ok, dar daca e automata, NEAPARAT masina sa aibe si dotarea quattro. Cei de la R&D Audi au f multe probleme cu cutiile automate de la A6, care nu sunt pe masini cu dotarea quattro.

4) Ptr anul 2010, sunt prognozate urmatoarele cifre de productie ptr: A4 - aprox. 135.000 masini Q5 - aprox. 115.000 masini. In Ingolstadt nu se fabrica A6, ci doar la Neckarsulm. Cel mai bine vandut model din toata gama Audi : A4

Una peste alta, fabrica arata precum pozele din revistele Audi : farmacie.

Am vizitat sectia de sudura, vopsitorie si ansamblare.

Modificat de john_doe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Audi A6 urmeaza sa se lanseze in saptamana 23 din 2010 - daca am inteles eu bine

Sigur nu ai inteles bine.

Nu exista absolut nicio informatie oficiala despre noul A6. Nici macar un mule car ceva.

Saptamana 23 este cea cuprinsa intre 7 si 13 iunie .... adica mai sunt cam 2 luni ..

Deci ... exclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, privitor la data lasnarii noului A6....probabil mi se trage de la faptul ca am rams prea impresionat de vizita la fabrica, si m-am zapacit :icon_cool:

Deci:

- saptamana 23 -> se va lansa noul A7 ! ! !

- saptamana 45 -> se va lansa noul A6

Acestea sunt informatiile pe care le-am primit de la amicul meu care lucreaza la R&D, la Audi Ingolstadt.

Daca cumva am fost indus in "oroare" :-) propag si eu (fara sa vreau ) dezinformarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Iubitorii marcii visează deja la viitorul RS6! O echipă de designeri a încercat să prefigureze modelul prin intermediul Photoshop-ului: VIDEO

Modificat de andreyy_geo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!