Jump to content

Leon 1.9 TDi


Jays
 Share

Postare recomandată

Am si eu un Leon 1.9 TDI 100 cp, din Mai 2006. Pana acum am 11.000 km. Sunt foarte multumit de masina pana in momentul de fata.

Am si eu un zgomot enervant undeva in zona banchetei spate, pe partea dreapta. Habar n-am ce poate fi. Creca e in suportul centurii de siguranta sau ceva de genu'.

Despre consum pot sa va spun urmatoarele:

- un drum la munte Galati - Predeal, cu plimbari prin statiuni, cota 1400, Brasov etc., in total 800 km, consum mediu aratat de comp. de bord 4,6 l / 100 km;

- in schimb, in oras nu reusesc sa merg cu mai putin de 7,5 l / 100 km;

- per total, consumul mediu de la achizitionarea masinii este de 6,3 l / 100 km.

Eu cred ca este un consum bun.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jays

    16

  • mirceagsm

    11

  • voinea

    4

  • razvan

    4

Top Posters In This Topic

e bun consumul.

Eu nu scot niciodata cu ALH-ul meu la un drum sub 5 decat daca merg linistit de tot. Dar per total am un consum mediu tot cam de 6,4-6,5%. Vezi ca mai e un topic despre consumurile de motorina in aria TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Sinaia-Brasov-Poiana-Cheia-Ploiesti-Bucuresti...cu un total de 4.7%. Incredibil de putin...deja cred ca ma minte grav BC-u. Cu toate ca altadata era cu +-0.1l/100 eronat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greierasul din bancheta e ceva normal ,e problema specifica seat leon 1.Toti avem aceeasi problema!In ceea ce priveste suspensii sport nu iti face griji nu pica nimik chiar daca masina e rigida si zici ca se rupe cand treci mai tare peste o gropa!EU NU AM SCHIMBAT NICI MAKAR O BUCSA IN 60000 DE KM DE CAND AM MASINA SI NU AM LUAT-O DE NOUA.Si am avut suspensie sport inca de la inceput!

BC-ul cam minte in legatura cu consumul,cam un litru zic eu.Bucuresti-sinaia-brasov-cheia-ploiesti bucuresti consum pe bc 6.1 iar calculat la pompa 7.2 .Nu-mi sariti in cap de ce asa mult uitati-va la semnatura mai intai:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Consum in orash (motor AXR, 74kw) in general sub 7,5 iar afara sub cinci. AM scos odata 8,3 dar am mers toata autostrada soarelui cu peste 180. Zgomote am de la haion in general cand merg pe piatra cubica, zbarnaie si nu am reushit sa-i dau de cap. In rest vreau sa ii pun LSD, ca ma deranjeaza ca supravireaza cam tare in viraje stranse, si ca sa nu mai fie probleme si jante de 17. Viteza maxima a fost 203 km/h (pe GPS) si fro ~215 pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!