Jump to content

Leon 1.9 TDi


Jays
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am achizitionat recent un Seat Leno 1.9 Tdi de 90 cp. As vrea sa stiu mai multe detalii despre acest motor - e fiabil, merge un tuning usor gen cip etc.

Precizez ca masina este aproape noua (are 49.000 km reali), a fost achizitionata de la Porsche in 2002.

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jays

    16

  • mirceagsm

    11

  • voinea

    4

  • razvan

    4

Top Posters In This Topic

  • Administrator

este cel mai nepretentios motor TDI de la VWAG. A dovedit si fiabilitate mare. In austria este foarte cautat (dealerii VW din europa il numesc motorul Austriac datorita vanzarilor foarte mari in aceasta tara)

Remapare se poate face si ajungi la 115-120CP. Se va simti diferenta si o vei simti ceva mai sportiva (nu te gandi ca fuge ca un TDI 150CP sau 2.0TDI de 140 - PDurile au cuplul fenomenal de bun) dar va fi bine. Vezi linkul din semantura mea.

Cum te impaci cu vizibilitatea in spate ? :icon_mrgreen:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi in primul rand de promptitudinea raspunsului !

Cu vizibilitatea ma descurc relativ usor... am avut o Vectra B si avea niste oglinzi ciudatele...Imi plac oglinzile Seat-ului - sunt mari si ofera vizibilitate buna - si mai sunt si pliabile electric.. :D

Merita un chip-tuning - raport pret-performante?

Din cate am citit eu - nu "forteaza" motorul si am inteles ca cel de 110 CP e acelasi cu soft schimbat sau ceva-gen.

Imi pare rau ca nu apuc sa ma plimb mai mult cu ea...deh..serviciu'...i-am facut plinul si stau cu motorina in rezervor :D

Ce tip motorina imi recomandati pentru motorul asta etc...astept parerile voastre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu ma refeream la vizibilitatea prin hayon din interior...

am avut ocazia sa conduc prin Bucuresti cu leon i mi s-a parut groaznic "de stramtata" vizitbilitatea.

Foloseste cu incredere functia de search. Sunt 2-3 discutii lungi despre motorina.

Merita chipul. La pretul actual de 250euro pentru membru vwforum cred eu ca e cea mai buna oferta de pe piata (softul este facut de Markus Gerz de la TCM fahrzeugtechnik

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos , misto motor dar trebui sa faci neaparat remapare .

Am condus o saptama un leon 1,9 tdi iar cei 90 de caluti mi sau parut cam putini ,cat despre motor este foarte fiabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remaparea asta o sa urmeze relativ curand sper eu ...

Cu banutii mai subtire acum ca de... vreau si concediu...

O singura "problema" ar fi: cand virez pe loc se aude un zgomot alpompei de servo cred..dispare la o turatie usoara a motorului...am inteles ca e normal..cauciucuri 195/65/15 deh..alea de fabrica..

Prin urmare ar fi 2 investiti relativ "urgente": cip si jante pe 16..am avut unele pe Vectra (niste AEG-uri) - mi-au placut mult dar am dat masina cu totu--deh baiat-bun :D

La 250 euro astia de cip se mai adauga ceva (in afara de vechimea pe forum ca-l citesc de ceva timp :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

250EURO = remapare si testare cu accelerometru inainte si dupa chip). Nimic altceva

Se face la acest pret pentru orice membru vwforum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cum e zgomotul ala.. dar verifica nivelul lichidului de servo urgent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok cu cip-ul asta...cum am bani la tine sunt - presupune si o garantie ceva nu?

Cu servo-ul o sa verific cand am timp (ca de n-alerg p-aci cu denominarea ma-sii :D

O sa trag si niste poze la masina zilele astea... e albastru metalizat -draguta...

O sa ma apuce sa-i fac si un tuning usor ceva...jante, niste spoilere...

PS Vizibilitatea spate e zdrente - are si 3 tetiere dar nic k ma intereseaza..am oglinzi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi place la masina asta e spatele..niste stopuri tuning - cam pe la ce bani ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cam 200-240 de euro un set de stoppuri de tuning. Vezi ca Toni are FK pe masina lui (crom). Exista si negre lexus style. Sunt 4-5 prin Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scumputze..prin Germania cam 100-120 euro/set

Cu consumul sta super - undeva la 7,5% in oras trafic greu cu climatronic la 22.

Ideea e ca motorasul asta trage cam greu - o fi si din roti nush ce sa zic..

La drum (eu fac Ploiestiul saptamanal) - 160-170 la ora merge - tre sa pun si detectorul de radar pe ea ca nu tine :D

Altfel, toate bune cu masinuta..sunt super incantat de ea...

ma pui pe ganduri mai Voinea cu cip-ul ala - 9 meleoane ... o dau req de Grecia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tuning-ul motorului se face si la masini in garantie? binenteles intreb ca sa nu pierd garantia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce numere are masina

un prieten tocmai a dat un leon cu acelasi numar de km si culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e masina prietenului meu adi

e misto ,am vrut sa o iau eu dar nu ne-am inteles la pret

ai facut o alegere buna ,e masina de care iti spuneam ca am conduso

intradevar nu trage ioc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mica e lumea ,oricum la dotari masina sta bine rau e fuul si km sunt reali ,dar sa sti ca anul este 2001 nu 2002 cum ai scris mai sus

sunt curios cat ai dat stiu ca el vroia 9500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E decembrie 2001 - model 2002 d'aia am zis 2002

Bani - 9800 - dar fara regret

Am ales-o intre un Mondeo Ghia 2001, BMW 320d 2000 si Octavia 2002 , dar ca optiuni, intretinere, km si costuri cred ca am facut o alegere buna...

Deja nu ma mai intereseaza de preturi pt k nu ma ocup cu vanzarea-cump. de masini...

Ce as face la ea - cip tuning ca merge cam greut - si la masina pe care am avut-o - nu-s dif mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca masina e a prietenului meu si e foarte intretinuta 9800 e mult pt un leon

neaparat ia legatura cu dragos voinea pentru cip,iar despre roti mai asteapta cas bune alea (parerea mea}

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfaturi...nu regret nici un banut la ea oricum - cum ti-am spus mai sus: e o masina super ok pt mine, nu se compara cu un BMW din punctul meu de vedere in sensul ca un BMW cu optiunile ei e .... 15000 euro fara discutii (vorbesc de preturi in cazul in care ai pe cineva in Germania si cauta timp de cel putin o luna), iar ca si costuri de intretinere - sunt OK

Cu cip-ul o voi rezolva la prima "cheltuiala" cu masina, insa astept in continuare pareri despre ce ar mai putea fi pe masina asta (in afara de chestii gen muzik 2000 euro sau kit nush-ce de 3000 euro) - ma refer de ex. la ce i-ai face tu in cazul meu ca eu nush ce req sa-i fac :D

Modificat de Jays
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu masina si o stiu , muzica mi se pare ok trebui decat un tub de bass si as mai pune stopuri clare si folie pe toate geamurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfaturi...nu regret nici un banut la ea oricum - cum ti-am spus mai sus: e o masina super ok pt mine, nu se compara cu un BMW din punctul meu de vedere in sensul ca un BMW cu optiunile ei e .... 15000 euro fara discutii (vorbesc de preturi in cazul in care ai pe cineva in Germania si cauta timp de cel putin o luna), iar ca si costuri de intretinere - sunt OK

Cu cip-ul o voi rezolva la prima "cheltuiala" cu masina, insa astept in continuare pareri despre ce ar mai putea fi pe masina asta (in afara de chestii gen muzik 2000 euro sau kit nush-ce de 3000 euro) - ma refer de ex. la ce i-ai face tu in cazul meu ca eu nush ce req sa-i fac  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Am avut si eu o astfel de masina , dar pe benzina .. :P , are stabilitate bunicica numai ca are tentintza sa tzopaie de fund(pe viraje stranse).Cred ca cu amortizoare sport si jante pe 16 o s-o asezi bine pe sosea,dar dupa cip ...acu' chiar nu ai motiv.O mica problema ar mai fi vizibilitatea spate. :) ....in rest masina e si frumoasa si buna. :P Sa o stapanesti sanatos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o astfel de masina , dar pe benzina .. :lol: , are stabilitate bunicica numai ca are tentintza sa tzopaie de fund(pe viraje stranse).Cred ca cu amortizoare sport si jante pe 16 o s-o asezi bine pe sosea,dar dupa cip ...acu' chiar nu ai motiv.O mica problema ar mai fi vizibilitatea spate. :lol: ....in rest masina e si frumoasa si buna. :D Sa o stapanesti sanatos

<{POST_SNAPBACK}>

Mersi de urari si sfaturi !

Vezi tu cu amortizoare sport si jante pe 16 - e rigida pentru drumurile noastre - parerea mea...eu pe vectra am avut amortizoare koni reglabile (super misto) si 215/45/16 de vara si 205/55/16 iarna. Ca stabilitate e super cu sistemul asta (pe DN 1 curbe luate la 140 medie), dar in oras - bucse bari stabilizatoare fata-spate la 3 luni, bielete antiruliu la 5-6 luni. Ideea e ca nu erau scumpe (vreo 650.000/buc/bieleta iar cu bucsele alea - varza toate in magazine => cauciuc natural pus de baieti = cam la un an schimbat).

Eu o folosesc pentru ce este ea gandita, in sensul ca daca vroiam una sport gen Cupra R ma chinuiam si poate aveam, dar asa la pret/calitate consider ca am facut o alegere buna.

Toate astea pana ma plictisesc de sentimentul de "barcuta" generat - max 2 luni cred, si apoi ma apuc de "sportivitati". Masina permite destule in opinia mea - pot fi facute multe cu ea, ca stabilitate cu un sistem genul de mai sus devine super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!