Jump to content

A mai luat cineva skoda prin prg REMAT?


furiarosie
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Am optat pt o skoda octavia tour 1,9tdi, prin prg cu rablele (remat). Am dat comanda pe 15.06.2005 si mi s-a spus ca intra in fabricatie in sapt 28 (de fapt am si vazut in calc dealer-ului). Si cica ar fi a mea pe la inceputul lui august. Dupa cum am citit eu pe aici pe forum nu prea imi vine sa cred acest termen. Insa prg cu rablele se intinde pana pe 25 aug si de aia sper sa vina pana atunci.

Intrebarea mea era daca mai e cineva in aceeasi situatie. Sau daca a mai fost cineva in aceeasi situatie. Si daca da ce info utile imi poate da.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca se cumpara prea multe Skode prin programul Bani contra rable...din motive de pret al Skodelor.

Cred ca tu esti exceptia care intareste regula.... :blink:

Oricum...exista o oferta Fabia Junior cu un pret special exact pt cei care vor sa-si dea rabla...deci cine are o rabla poate sa-si ia la un pret special o masinuta fara pretentii...

Felicitari pentru alegere...de la o rabla la o Octavia Tour TDI e un salt enorm.

Numai bine! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca se cumpara prea multe Skode prin programul Bani contra rable...din motive de pret al Skodelor.

Cred ca tu esti exceptia care intareste regula.... :blink:

Oricum...exista o oferta Fabia Junior cu un pret special exact pt cei care vor sa-si dea rabla...deci cine are o rabla poate sa-si ia la un pret special o masinuta fara pretentii...

Felicitari pentru alegere...de la o rabla la o Octavia Tour TDI e un salt enorm.

Numai bine! :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

Nu sunt exceptia, asa sustin cei de la Porsche de unde am luat-o (am citit ulterior pe forum ca nu e un dealer prea bun - pana acum a fost ok). Deci ei mi-au zis ca mai au 60 de locuri in prg (la un moment dat pe parcursul colaborarii noastre) din 800 alocate. Cred ca la nivel national.

Datorita faptului ca m-am trezit mai tarziu in programul asta m-ar interesa o situatie asemanatoare (initial vroiam sa profit de reducerile din iarna). Asa cum am spus temerea mea e ca nu-mi aduc astia masina pana pe 25 aug cand ar tb sa fie la mine in curte ca statul sa marce banul la dealer. Insa nu va fi vina mea daca nu vine masina pana atunci. Eu am alergat ca un cal si am luat toate hartoagele, etc.

800 eur nu-s de colea asa ca nu am chef sa-i dau eu din buzunar din cauza dealer-ului sau a cine mai stie cine.

Merci pt felicitari! Sper sa nu regret banii dati. Cam multi parerea mea pt o masina cam vechiuta conceptual. Pt ca la banii astia imi trageam reno megane estate cu ffff multe optiuni. Insa am mai citit pe forumuri si in am mai intrebat in stanga si dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand renault oferea inca 30M in afara de cei 30M ai statului... cred ca ar fi facut diferenta totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand renault oferea inca 30M in afara de cei 30M ai statului... cred ca ar fi facut diferenta totusi...

<{POST_SNAPBACK}>

E un pic gresita afirmatia ta :blink: Reno oferea 30M la Clio care se vinde cel mai bine. Dar la megane 2 sedan oferea 1700 eur pe langa cei 800 sau 30M de la remat :) deci 2500 eur reducere. suna a disperare. Sau varianta break (care imi place mie) 1400eur.

O reducere babana la prima vedere. Dar am aflat ca nu-i asa. Tb sa tii un istoric al preturilor si echiparilor ca sa-ti dai seama ce au facut smecherii de la reno. Am amic care si-a luat masina cam cand a aparut in ro si normal a dat la prima vedere o gramada de bani. dar vers lui de echipare (confort privilege) acum nu mai ofera o gramada din facilitatile initiale. Dc faci un calcul chiar iese ca reducerile facute de reno sunt insignifiante sau deloc. Si pe deasupra te mai procopsesti si cu ceva drumuri mai dese se pare, la service :huh: Ca de asa-i reno-ul zilelor noastre. Asa ca de aia o sa fiu un viitor sper fericit posesor de octavia tour. Masina asta mi-a placut dintotdeauna dar nu-mi inchipuiam ca poate fi asa de cheala chiar si-n ceasul al 12-lea. Pt ca acum se pare ca vine destul de bine echipata fata de ce avea inainte pe classic.

Apropo, poate sa-mi zica cineva cam care ar fi reducerea efectiva pt octavia tour fata de echiparea ambiente a octaviei 1 atunci cand nu era octi2?

Sau mai mult m-ar interesa pt ce am eu daca imi puteti spune. Deci 1,9TDI 90CP, red corrida, faruri ceata, climatronic, geamuri elect fata, scaun cu suport lombar, tapiterie bamboo black (asta parca am vazut-o pe fostele elegance), 4 boxe suplim spate, drumuri grele (si binenteles ce are orice octavia tour: abs, computer de bord, airbaguri fata, etc).

Radio-cd-ul ala Vieta oferit gratis stie cineva cat face?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai ales o masina buna. Cum spunea Diesel, de la rabla la Octavia ... completez eu - treci de Renault in traseul tau.

Bun venit in club

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Propun sa revenim la topic.

Daca tu ai contractul de vanzare-cumparare incheiat, ai hartiuta ca ai predat masina veche la REMAT, dealerul si-a dat acceptul ca intri in transa alocata lui si te incadrezi in program, NU VAD care este problema.

Eventual platesti acum toata partea ta, statul baga si el banu acum, masina este achitata integral si atunci nu iti mai ramane decat sa iti ridici masina, atunci cand e gata.

Chiar nu vad nici o problema.

Parerea mea, n-am informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar fi normal si logic cum zici tu.

Eu m-am achitat de toate atributiunile in ceea ce priveste rematul. Insa dealer-ul zice ca statul prin fondul de mediu plateste banii doar cand ajunge masina in tara sau la mine (sau probabil cand are seriile ei). Toate hartiile sunt demult la remat dar asa cum am zis astia numarca banu pana nu vad masina. Desi am contract si tot ce trebuie :D

PS: sa deschid un nou topic ca sa aflu cat costa inainte o octavia 1 noua? vreau sa stiu cat e ce ne iese noua tour-istilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: sa deschid un nou topic ca sa aflu cat costa inainte o octavia 1 noua? vreau sa stiu cat e ce ne iese noua tour-istilor

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate tin eu minte o Octavia Ambiente costa pe vremea Business-ului (2002-2003) 15300E DDP si avea doar 1 airbag, ABS, inchidere centralizata, faruri de ceata, computer de bord, oglinzi electrice. Deci nu AC, nu geamuri electrice, nu airbag pasager.

Avea in schimb reglaj de faruri (!).

Tour e de departe mai bine echipata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un moment dat m-am interesat de cum decurg lucrurile in acest program pentru parintii mei care vroiau sa-si ia Logan dand "SageataAlbastra" la remat. Intre timp au vandut masina si si-au luat Loganul normal, dar nu asta conteaza.

Cei de la Dacia mi-au spus ca dupa ce duc masina la remat vin cu hartiuta la ei imi dau o factura de avans cu 30 mil mai putin. Adica din start primesc reducerea, de cand dau avansul.

Tu nu ai dat un avans? De ce nu ti-au scazut banii aia din avans? Ca asa nu mai stateai cu frica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

* ai depus dosarul dupa radiere la dealer?

* dosarul cu copiile legalizate si hartiuta de la politie, de la REMAT, etc. si ma rog ce acte mai ereau scrise in contractul ala de acceptare in program?

* din cate stiu eu dealerul isi ia bani de la stat la o luna de la depunerea dosarului (de dealer).

* nu ar trebui sa fie probleme cu termenul de livrare, din cate stiu eu 25 august erea limita de timp pana la care se poate depune dosarul ("in termen de 30 de zile dar nu mai tarziu de 25 august").

* banuiesc ca ai incheiat un contract ferm cu dealerul pentru masina.

* nu ai dat si un avans la incheierea acestui contract?

* vorbeste inca o data cu dealerul pentru a te lamuri si a evita problemele.

Bafta si sa te bucuri de ea! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie dealerul mi-a dat cu firma in cap de la inceput ca nu pot sa il fac pe tata cu masina noua :mellow: din cauza termenului de livrare....daca vreau sa iau cu programul asta pot lua numai fabiola ;)

si inca o chestie timpita: de ce sa nu pot lua eu masina cea noua pe numele meu ca asta veche e a lu'tata....flacaul de la pravalie imi zicea " se fac multe smekerii cu masinile astea..."

numai sa schimb actele masinii pt asa ceva nu merita

si in lege parca zice ca nu trebuie sa aplici la program daca nu sint 2 ani de la cumparare....tara de kko

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

* ai depus dosarul dupa radiere la dealer?

* dosarul cu copiile legalizate si hartiuta de la politie, de la REMAT, etc. si ma rog ce acte mai ereau scrise in contractul ala de acceptare in program?

* din cate stiu eu dealerul isi ia bani de la stat la o luna de la depunerea dosarului (de dealer).

* nu ar trebui sa fie probleme cu termenul de livrare, din cate stiu eu 25 august erea limita de timp pana la care se poate depune dosarul ("in termen de 30 de zile dar nu mai tarziu de 25 august").

* banuiesc ca ai incheiat un contract ferm cu dealerul pentru masina.

* nu ai dat si un avans la incheierea acestui contract?

* vorbeste inca o data cu dealerul pentru a te lamuri si a evita problemele.

Bafta si sa te bucuri de ea! :D

<{POST_SNAPBACK}>

Am dat toate actele necesare pt primirea celor 30 mil. Dealer-ul are tot dosarul complet pe care l-a inaintat la remat. Insa ce mi s-a spus mie si nu mai scrie pe nicaieri e ca pana pe 25 aug dealer-ul tb sa se deconteze cu statul si pt asta tb ca masina sa fie a mea tot pana atunci. Asta e posibila problema pe care o vad eu, mai ales ca vad sunt mereu probleme cu livrarea masinilor la skoda.

Contract ferm am incheiat binenteles si banii astia mi s-au scazut din avansul la credit. Insa ... who fucking knows cu astia?

Eu am pus raul inainte ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie dealerul mi-a dat cu firma in cap de la inceput ca nu pot sa il fac pe tata cu masina noua  ;) din cauza termenului de livrare....daca vreau sa iau cu programul asta pot lua numai fabiola :D

si inca o chestie timpita: de ce sa nu pot lua eu masina cea noua pe numele meu ca asta veche e a lu'tata....flacaul de la pravalie imi zicea " se fac multe smekerii cu masinile astea..."

numai sa schimb actele masinii pt asa ceva nu merita

si in lege parca zice ca nu trebuie sa aplici la program daca nu sint 2 ani de la cumparare....tara de kko

<{POST_SNAPBACK}>

Intr-adevar se intampla si asta. De ex sapt trecuta parca am mai fost pe la dealer si a sunat un potential client sa intrebe dc poate sa mai ia octavia tour cu remat-ul. Si tipa ia zis ca e prea tarziu. Dc nu ar fi fost kestia cu pana pe 25 aug sa vina masina nu vad de ce ar fi fost prea tarziu, caci ar mai fi fost 2 luni in care se puteau deconta cu statul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar se intampla si asta. De ex sapt trecuta parca am mai fost pe la dealer si a sunat un potential client sa intrebe dc poate sa mai ia octavia tour cu remat-ul. Si tipa ia zis ca e prea tarziu. Dc nu ar fi fost kestia cu pana pe 25 aug sa vina masina nu vad de ce ar fi fost prea tarziu, caci ar mai fi fost 2 luni in care se puteau deconta cu statul.

<{POST_SNAPBACK}>

da...am mers pe la sf mai inceput iunie si mi-a dat-o asa la fileu ca am plecat cu gindul sa ma pregatesc pt la anu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...am mers pe la sf mai inceput iunie si mi-a dat-o asa la fileu ca am plecat cu gindul sa ma pregatesc pt la anu :D

<{POST_SNAPBACK}>

Pai stai asa, ca eu am pus actele si mai tarziu. Adica pe 15 iunie eu am facut contract cu ei si pe 16 sau 17 iunie au dat comanda ferma. Intr-adevar am inceput un pic mai devreme discutia cu dealerul dar tot pe la inceputul lui iunie. Dar tipa de la porsche m-a asigurat de fiecare data ca ne incadram in prg remat fara probleme. Probabil stia ca nu face o comanda noua ci ia o masina deja comandata de ei si doar ii schimba optiunile. Asa a si facut si i-am schimbat de 2 ori optiunile intre timp. Masina cica tb sa intre la fabricat in sapt 28 adica cam pe 15 iulie. Si mi s-a promis ca vine cam pe 5 august. Sunt cam neincrezator totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai asa, ca eu am pus actele si mai tarziu. Adica pe 15 iunie eu am facut contract cu ei si pe 16 sau 17 iunie au dat comanda ferma. Intr-adevar am inceput un pic mai devreme discutia cu dealerul dar tot pe la inceputul lui iunie. Dar tipa de la porsche m-a asigurat de fiecare data ca ne incadram in prg remat fara probleme. Probabil stia ca nu face o comanda noua ci ia o masina deja comandata de ei si doar ii schimba optiunile. Asa a si facut si i-am schimbat de 2 ori optiunile intre timp. Masina cica tb sa intre la fabricat in sapt 28 adica cam pe 15 iulie. Si mi s-a promis ca vine cam pe 5 august. Sunt cam neincrezator totusi.

<{POST_SNAPBACK}>

eu am cerut una care cu tot cu optionale era la vreo 17 mii (similar cu cea expusa la ei ) si a zis ca nu pot sa o aduca pina cind se termina programul asta ...

zvonuri erau ca se mareste suma de bani care o dau pt rable...

poate ca nici nu o mai dau pina la anu ca avind o masina sovietica este foarte buna si sanatoasa :D chiar daca a terminat de mult armata si facultatea ;)...

o tin pina apare xzibit cu "pimp my ride" si la noi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrea cineva sa cumpere masina prin Remat si n-are rabla? Va dau eu una! :D

P.S. Vorbesc serios! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrea cineva sa cumpere masina prin Remat si n-are rabla? Va dau eu una! :D

P.S. Vorbesc serios! ;)

<{POST_SNAPBACK}>

numai ca poate aplica dupa 2 ani la programul asta, deoarece guvernul s-a gindit la banditi si mafioti de teapa ta care vor sa insele statul cu tot felul de excrocherii de genul asta ;) (sper sa nu te superi..e o gluma)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat toate actele necesare pt primirea celor 30 mil. Dealer-ul are tot dosarul complet pe care l-a inaintat la remat. Insa ce mi s-a spus mie si nu mai scrie pe nicaieri e ca pana pe 25 aug dealer-ul tb sa se deconteze cu statul si pt asta tb ca masina sa fie a mea tot pana atunci. Asta e posibila problema pe care o vad eu, mai ales ca vad sunt mereu probleme cu livrarea masinilor la skoda.

Contract ferm am incheiat binenteles si banii astia mi s-au scazut din avansul la credit. Insa ... who fucking knows cu astia?

Eu am pus raul inainte ...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu cred ca ar trebui sa fie probleme deoarece aspectul cu livrarea nu tine de tine, iar restul de bani se achita cu 15 zile inainte de sosirea masini.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar trebui sa fie probleme deoarece aspectul cu livrarea nu tine de tine, iar restul de bani se achita cu 15 zile inainte de sosirea masini.

Bafta!

<{POST_SNAPBACK}>

Asa zic si eu si la o adica pe asta o sa bat moneda. Nu stiam insa ca plata se face cu 15 zile inainte de sosirea masinii. Cum isi da REMAT-ul seama cand vine masina cand nici dealerul nu stie de multe ori? Mai ales ca statul e paranoic cand e vorba de dat bani.

N-a mai luat totusi de pe acest forum masina cu remat-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar trebui sa fie probleme deoarece aspectul cu livrarea nu tine de tine, iar restul de bani se achita cu 15 zile inainte de sosirea masini.

Bafta!

<{POST_SNAPBACK}>

Asa zic si eu si la o adica pe asta o sa bat moneda. Nu stiam insa ca plata se face cu 15 zile inainte de sosirea masinii. Cum isi da REMAT-ul seama cand vine masina cand nici dealerul nu stie de multe ori? Mai ales ca statul e paranoic cand e vorba de dat bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ceva noutati legate de prg REMAT. Noutati nu tocmai placute pt mine si cei ca mine.

Treaba sta cam asa: dealerul (porsche) are o zi pe luna cand trimite dosarele la fondul de mediu pt decontare. Insa un dosar ca sa fie trimis tb sa contina in plus fata de hartiile care atesta o rabla predata, factura fiscala (copie cred) a noii masini. Ca sa aiba factura masina tb sa fie intrata in tara (nu stiu dc in Curtici e suficient sau tb sa fie la dealer). De aici apare o pb. Dc masina intra in tara in data x-1 unde x e data depunerii dosarelor de catre dealer, adio pe luna aia inscriere la decontare. La mustata pierzi o luna de plimbare cu masina. Si ce-a mai nasoala pb e ca statul ca de obicei plateste foarte tarziu. Cica in jur de o luna dureaza. Dealerul nu da masina in timpul asta, o tine in curte ca e neachitata integral :(

Eu nu am stiut pana azi de manevrele astea pt ca nici tipa de la vanzari nu a stiut (asa sustine). Acum eu vreau sa stiu dc pot sa-i prind cu usa (pe dealer) pe undeva ca sa-mi dea masina imediat ce vine nu dupa o luna dupa ce se hotaresc idiotii de la fondul de mediu sa plateasca.

In contract nu se face referire la nimic din povestea asta. Ci numai conditii de livrare ca la toata lumea de la skoda: 8-10 sapt de la confirmarea platii avansului, sub conditia platii integrale a pretului contractual. Dar eu mi-am platit partea mea si nici nu am stiut de manevrele remat-ului :(

Ma poate ajuta cineva cu un sfat cat mai legal a.i. sa intru in posesia masinii cand trebuie? Sau macar sa-mi dea o masina de-a lor sa ma duc in concediu caci mi-am facut niste planuri. Am intrebat-o pe tipa de la vanzari si asa cum ma asteptam nimic din ce vreau eu nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ceva noutati legate de prg REMAT. Noutati nu tocmai placute pt mine si cei ca mine.

Treaba sta cam asa: dealerul (porsche) are o zi pe luna cand trimite dosarele la fondul de mediu pt decontare. Insa un dosar ca sa fie trimis tb sa contina in plus fata de hartiile care atesta o rabla predata, factura fiscala (copie cred) a noii masini. Ca sa aiba factura masina tb sa fie intrata in tara (nu stiu dc in Curtici e suficient sau tb sa fie la dealer). De aici apare o pb. Dc masina intra in tara in data x-1 unde x e data depunerii dosarelor de catre dealer, adio pe luna aia inscriere la decontare. La mustata pierzi o luna de plimbare cu masina. Si ce-a mai nasoala pb e ca statul ca de obicei plateste foarte tarziu. Cica in jur de o luna dureaza. Dealerul nu da masina in timpul asta, o tine in curte ca e neachitata integral  :banghead:

Eu nu am stiut pana azi de manevrele astea pt ca nici tipa de la vanzari nu a stiut (asa sustine). Acum eu vreau sa stiu dc pot sa-i prind cu usa (pe dealer) pe undeva ca sa-mi dea masina imediat ce vine nu dupa o luna dupa ce se hotaresc idiotii de la fondul de mediu sa plateasca.

In contract nu se face referire la nimic din povestea asta. Ci numai conditii de livrare ca la toata lumea de la skoda: 8-10 sapt de la confirmarea platii avansului, sub conditia platii integrale a pretului contractual.  Dar eu mi-am platit partea mea si nici nu am stiut de manevrele remat-ului  :o

Ma poate ajuta cineva cu un sfat cat mai legal a.i. sa intru in posesia masinii cand trebuie? Sau macar sa-mi dea o masina de-a lor sa ma duc in concediu caci mi-am facut niste planuri. Am intrebat-o pe tipa de la vanzari si asa cum ma asteptam nimic din ce vreau eu nu se poate.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai factura nu o ai din momentul achitari masini (partea ta), nu este facuta in baza seriilor de caroserie si motor?

Sa inteleg ca ti-au spus ca iti iei masina cand isi iau ei bani de la stat?

Eu cred ca ar trebui sa insisti la dealer pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai factura nu o ai din momentul achitari masini (partea ta), nu este facuta in baza seriilor de caroserie si motor?

Sa inteleg ca ti-au spus ca iti iei masina cand isi iau ei bani de la stat?

Eu cred ca ar trebui sa insisti la dealer pentru lamuriri.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu am nici o factura pe pretul integral al masinii. Am numai pe avans (e luata cu credit). Seriile masinii nu se cunosc masina pt ca d-abia saptamana asta intra in fabricatie.

Acum am aflat ca masina nu o iau decat cand isi iau ei banii de la stat. In contract scrie ca nu-ti livreaza masina decat cand e facuta plata integral. Din puntul lor de vedere nu e platita. Din al meu e platita. Ca doar nu trebuie sa ma duc eu la fondul de mediu sa-i trag de maneca sa plateasca mai repede :o E treaba lor. Insa eu simt ca cu argumentul asta nu primesc masina :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!