Jump to content

ce e cu stopurile de frana?


florin_020
 Share

Postare recomandată

de cateva zile am observat ca stopurile mele de frana nu se mai aprind, cand calc pedala...decat foarte rar, si numai cand vor ele...nu pot circula prea mult prin oras, nici ziua nici seara, pentru ca nu vreau sa intre in mine vreunul din spate...iar ca sa trag de becul pentru ceata mereu parca nu-mi vine...azi am parcat masina si, fiind intuneric, am apasat pedala de frana de vreo 10 ori, s-a aprins de vreo 2 ori si dupa aia a murit...atat de tare ma roade chestia asta incat am observat ca,dupa ce opresc motorul,se apasa foarte foarte greu pedala (nu stiu cat de normal este) de frana si,evident, stop cu lumina nu am...deloc...ati intalnit/ auzit asa ceva? incep sa cred ca modelul asta de masina si in special a mea este plin de probleme si defecte ascunse,care ies la iveala mai devreme sau mai tarziu... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba switchul de la pedala de frana, totul va reveni la normal. E normal ca orice model sa aiba defecte, piese cu defecte de proiectare si care in timpul vietii modelului au fost inlocuite de altele mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba switchul de la pedala de frana, totul va reveni la normal. E normal ca orice model sa aiba defecte, piese cu defecte de proiectare si care in timpul vietii modelului au fost inlocuite de altele mai bune.

...nu-mi apare nici o eroare pe bord, iar switch-ul respectiv nici nu am idee ce este,sau unde se afla,nici cum se schimba,nici cum arata, sa nu mai intreb cat costa...incerc pe cat posibil sa nu fiu offtopic, dar deja ma scoate din sarite, odata la 1-2 luni apare cate ceva... a si repet ca becurile de pe stopuri se aprind asa, cateodata...cand vor ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte posibil sa nu-ti apara nici o eroare pe bord, insa switchul sa aiba probleme. La Ibiza 6L cu motor pe benzina nu apare nici o eroare pe bord. Incearca sa faci o scanare cu VAG-COM, sa vezi daca iti apare vreo eroare legata de acest switch. E aproape sigur ca asta e rezolvarea la problema ta.

Pentru lamuriri suplimentare, citeste te rog topicul urmator, chiar daca nu e legat de Ibiza, insa problema e acceasi:

http://vwforum.ro/index.php?showto...hl=switch+frana

Am gasit si codul de produs pentru switch, costa aproximativ 8 euro cu tot cu TVA. E vorba de codul de la pozitia 5 din poza urmatoare, adica 3B0 945 511 B:

switchikq.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...multumesc frumos, intotdeauna am gasit raspunsuri, idei si rezolvari pe acest forum...din ce observ n-ar fi greu de ajuns la acest switch, iar din ce am citit nu pare nici greu de inlocuit...daca nu reusesc, tot plec fara stopuri pana la un service :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

swith-ul de la pedala de frana 100% . Am patit-o si eu. Doar ca la prima masina, fabiuta. Cat despre faptul ca pedala e tare dupa ce opresti motorul, e ceva normal stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am parcat masina si, fiind intuneric, am apasat pedala de frana de vreo 10 ori, s-a aprins de vreo 2 ori si dupa aia a murit...atat de tare ma roade chestia asta incat am observat ca,dupa ce opresc motorul,se apasa foarte foarte greu pedala (nu stiu cat de normal este) de frana

Salut. La aceste modele, imediat ce opresti motorul, daca apesi de cateva ori pe pedala de frana, pedala de frana se intareste si la un moment dat nu se mai apasa deloc, motivul fiind faptul ca sistemul de franare se blocheaza. Asa se intampla si la masina mea. In aceeasi ordine de idei, si volanul se blocheaza. Deci nu e o problema, fiind normal.

Cu stima,

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a stricat switch-ul cu pricina si l-am inlocuit in service. Am dat cca. 40 RON pe el acum cativa ani. Pe bord insa mi s-a aprins martorul EPC. Poate la tine intrucat nu e o eroare permanenta nu ti se aprinde martorul. Oricum nu strica o diagnoza. Faza cu intaritul pedalei cu motorul oprit este valabila la orice masina (cel putin la alea pe care le-am condus eu), asadar "it's not a bug, it's a feature". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...EPC-ul se mai aprinde si la mine, din timp in timp...dar intrucat nu am avut posibilitatea unei scanari nu am stiut ce anume este de vina...ba chiar de ceva vreme nu prea l-am mai bagat in seama.multumesc si pentru lamurirea cu pedala :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am rezolvat si cu switch-ul respectiv...35 lei, producator Febi Germany, cu codul 1J0 945 511 D...mai greu cu demontatul partii aceleia de deasupra pedalelor(3 suruburi torx 2.5) si cu scosul piesei... ;) dar odata prinsa ideea, montatul a mers brici, maxim maaxim 5 minute... :rolleyes: nu m-am putut abtine si daca tot l-am demontat pe cel defect, l-am desfacut bucata cu bucata, sa vad buba...tija de plastic ce era impinsa de pedala avea o derivatie firava rupta, care, in momentul impingerii, deconecta doua contacte electrice, aceasta fiind rupta deconectarea nemaifiind posibila...multumesc inca odata pentru sfaturi si ajutor,a fost mai simplu decat imi imaginam :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!