Jump to content

Skoda Octavia II - My2008


raekwon1

Postare recomandată

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    84

  • B_U_T

    18

  • STC

    9

  • R_a_z_v_a_n

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Back in business!

Dupa o costisitoare reparatie, masina merge perfect.

Cost total 7600 RON

Motorul este mult mai silentions, nu mai aud acel zgomot de tacheti, zgomot pe care il asociam motorului diesel, in general.

205.000 KM.

Urmeaza: placute pe spate, distributie (second time) si schimb de ulei.

O sa mai fac niste poze cand o spal... :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu

Zgomotul s-a mai diminuat si pt ca acum ai ulei 5w40 in loc de 5w30..asta am observat-o si eu la a mea cand am pus la un moment dat un 5w40

Link către comentariu

Dap..asa este.

O sa iau in portbagaj si un 1 L de ulei 5W-40, pentru siguranta mea.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Sa mai stergem praful pe aici..

Revizie 214.000 KM.

Motorul se comporta execelent si am ales sa schimb uleiul mai devreme de 10000, mai precis la 9000 KM de la schimbul de ax cu came.

 

Probleme majore nu sunt, insa:

1. S-a schimbat pe garantie rulment stanga spate, desi il schimbasem la inceputul anului, la 201.000 KM, alegand piesa OEM.

2. S-a schimbat pe dreapta fata rulment, deoarece era...spart!

Concluzii: nu mai aud la trecerea peste gropi, cu viteza redusa, acel clantzanit usor enervant.

Si cand ma gandesc ca il aveam de la vreo 70.000 KM...insa nu mi-a trecut prin cap sa verific rulementii si asa am mers peste 140.000 km cu el spart.

Nici nu vrea sa gandesc daca se gripa ala de pe fata in mers...

In rest .. motorina si muuulti km!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu

5W40 Castrol.

Tot Castrol foloseam si inainte insa habar nu am ce norma avea.

Cert este ca toate reviziile au fost facute la Autec Skoda Craiova, iar ei folosesc ca marca de ulei default Castrol.

Mi se pare ok si am ales sa il schimb mai devreme deoarece asa mi s-a indicat de catre ei si de intamplarea nefericita ax cu came.

Link către comentariu
  • 3 months later...

S-a asternut praful pe aici...

So..masina s-a vandut de 2 saptamani.

O masina buna, in ansamblu, dar mi se pare inadminsibil ca la 205.000 km sa umbli la motor.

Ca o opinie subiectiva, personala, as vrea sa mentionez ca pot sa inteleg orice, mai putin faptul ca schimb ax cu came + pompa tandem la acei KM, desi ABSOLUT toate reviziile au fost efectuate DOAR in reprezentanta.

 

Topicul se poate inchide!

 

Multumesc!

Link către comentariu

Mi-a iesit in RON echiv in EUR a 6980.. mai precis.

Masina a plecat spre unul din finii mei...deci este in familie.

 

Next car...inca nu stiu...nu ma grabesc.

Stiu sigur ca nu o sa fie O3...si nici VW Golf 7.

 

Ce stiu este ca va fi o masina pe care o voi tine maxim 5 ani, insa as mai vrea sa o cumpar cu un minim de optiuni: Bi-Xenon, Scaune incalzite, Diesel > 140 CP, Navi.

De aceea o sa iau in calcul si pe cele rulate putin (max 10.000 km)...

Link către comentariu
octavia 4ever

o3 a evoluat din punct de vedere al electronicii si al designului , in schimb la calitate mi se pare sub O2 , incearca noul seria 3 - e superb :)

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!