Jump to content

Skoda Octavia II - My2008


raekwon1

Postare recomandată

Confirm si eu mersul perfect al masinii insa mi se pare mie sau are un "tacanit" la volan ... :D

Asteptam prezentarea noii masini cu poze si tot ce tine.

Link către comentariu
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    84

  • B_U_T

    18

  • STC

    9

  • octavia 4ever

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

si tacanitul? Da-l jos de la volan :))

Multi km inainte!

Link către comentariu

Multumesc baieti!

Intradevar, a mai sosit in familie un Seat Leon 1.6 TDI - 105 CP, echipare Style si cu ceva mici optiuni;

Masina este pentru sotie, merge perfect si este luata de Dona Constanta;

Nu am apucat sa ii fac poze, insa o sa ii fac un topic separat;

Acum, Skoda a implinit 177.730 KM si merge perfect;

Inca sunt uimit de fiabilitatea ei...

E drept, nici eu nu am lasat-o sa "cada", schimband absolut totul la zi la ea;

Revizii la Autec Skoda si Seprico VW, urmeaza ITP nr.2 + schimb lichid frane;

Acum, de vandut, nici nu mai stiu ce iau pe ea;

Imi este greu sa o dau, stiind ca este la zi cu totul..probabil va ramane in cadrul familiei daca nu gasesc un deal bun pe ea;

De trecut, voi trece cu siguranta la Octavia 3 sau VW Passat, insa ramane de vazut..poate migram catre un 3.0 TDI... :icon_bounce:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

180.000 km si ..un bec ars! :alien:

In rest..nici o problema;

Urmeaza revizia mare...

post-7451-0-53189700-1344689273_thumb.jp

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Revizie mare & gresari usi + schimb de lichid de frana + ITP - Autec Autotechnik;

Intre timp am facut si un test de telescoape, masina avand 4 ani, rezultatele fiind excelente: 84%

Nr km: 181321 and counting...

Am comandat la ei plasticele din fata de la priza de aer; s-au decalbrat prinderile alea si intra in vibratie la 1000 RPM;

Cost: 70 RON

In rest, totul excelent;

Raman in continuare putin uimit de fiabiliatea ei..

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ce face si photoshop asta .....in realitate nu arata asa bine masina, este un harb care da rateuri la fiecare 2 km, cracanata de roti si cu motorul atarnat pe jos.

Glumeam.

Este o masina bine intretinuta ce mai poate face lejer diferenta pana la milionu' de km. Impresionant de fiabila aceasta masina in ciuda unor carcotasi nemultumiti de SKODA.

Skoda, simply clever.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cca 193.000 KM - ventilatorul de clima, a inceput sa se auda cam nasol;

Urmeaza schimbarea acestuia cu unul Aftermaket!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Vezi daca nu cumva se poate repara. Fix acelasi gen de problema l-am avut siu eu cu Fabia si verdictul a fost acelasi:

'trebuie schimbat ventilatorul"; costa cam 1000 ron unul nou la reprezentanta si vreo 600 AM. In final am gasit un electrician priceput intr-un service "de cartier" care l-a desfacut, curatat, gresat si de 2 ani incoace merge impecabil. M-a costat 200 ron reconditionarea la momentul ala. Acum, nu stiu daca si la Octavia se poate face la fel, dar merita incercat..nu cred sa fie cine stie ce diferente...daca nu cumva n-o fi chiar acelasi gen de ventilator..

Link către comentariu

Este a 2 - a oara reparat; prima data l-au gresat si curatat tot cei de la Skoda Autec... acum 2 ani;

Tot ei mi-au zis ca de data asta nu o sa mai tina...

Anyway, nu mi-am facut timp sa ma uit si eu..sa ma conving;

Multumesc de pont! :lol:

Link către comentariu

Daca s-a uzat mecanismul, nu te mai ajuta curatarea si gresarea. Oricum, as presupune ca demontarea aerotermei nu presupune initial demontarea bordului, asa cum era la Ibiza mea. Eu am incercat curatarea si gresarea, cateva luni a mers ok, insa apoi au inceput aceleasi simptome, scartaieli, zgomot puternic, oprit din cand in cand.

Link către comentariu

Daca e vorba de ventilatorul de la clima, nu trebuie demontata chiar toata masina...asta in cazul O2. Uite aici un DIY.

Multi km inainte...oricum se pare ca ii mananci pe paine :))

Eu sunt curios cum se prezinta scaunul de la sofer, s-a deformat sau e inca in stare f buna? Niste poze cu interiorul ar fi interesante

Link către comentariu

@Cristian - Dap...din pacate, nici dupa gresare nu a disparut scartaitul..Se aude cand este foarte frig afara, sub 5 Grade!

@nervos - Ms de link! Acum cand l-am citit, nu cred ca o sa ma apuc eu de desfacut...mai ales la ce frig este afara... :lol:

Mersi la fel de Km...

Merg foarte mult intre cele 2 birouri: Slatina -> Bucuresti, de cel putin de 2 ori pe saptamana..

Scaunul de sofer se prezinta intr-o stare medie;

I-am schimbat la un atelier de tapiterie locala, acea portiune care este pe lateral/sezut, langa locasul acela unde poti sa depozitezi chei, monede; :icon_rendeer:

Cand am timp, iti fac niste poze...! :beer:

Link către comentariu

Fratimio, promit ca il desfac eu dar trebuie sa gasesti pe cineva care sa ti-l puna la loc :P

Hai domne ca ii dam noi de cap, n-o fi avion !!!!!

Link către comentariu

Sau exista si varianta dezmembrari :P Parca e cam mult 10 mil o nenorocita de aeroterma...

Link către comentariu

@nervoss - am reusit sa fac 2 poze cu interiorul;

nu stiu cat de mult te ajuta...insa daca mai ai nevoie, tell me! :beer:

post-7451-0-64898600-1353514622_thumb.jp

post-7451-0-39515100-1353514654_thumb.jp

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu

Pozele astea 2 sa nu le pui pe autovit. O sa fii nevoit sa imi mai dai 2000 E sa iti iau asa masina asta !!!! :P

Acu' pe bune e enervanta masina asta, sa nu ai tu nici un defect la ea, o turbinutza, un senzoras, off .....total enervanta !!!!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!