Jump to content

Skoda Superb Extended 1.9 TDI 115 CP


EmilianPop

Postare recomandată

Buna,si eu detin un superb extended de 115 cp si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ea,totusi nu la mult timp dupa achizitionarea superbului a a aparut noul model si eram putin dezamagit ca nu am mai avut putina rabdare..pararea mea este ca si la 115 cp Superbul stie sa alerge.Mai greu dar merge.urca in aproximativ 11 secunde la 100 si o viteza constructiva de 198 km/h.Treptele la cutie sunt lungi si eu atingand 120 cu viteza a 3-a si nu eram inca la turatie maxima.Insa am cateva probleme la care as dori sa-mi raspunda cei ce au condus sau detin superb,model 2007(ma refer la cel cu facelist).

Am citit pe mai multe forumuri ca Superbul este foarte silentioasa insa la 140 km/h.vantul parca acopera zgomotul motorului si mie mi se pare putin deranjant.

A 2-a problema (daca este problema) de care vreau sa vorbesc este despre un zgomot care se aude cand pun contactul.Se aude din spate de la masina si daca las contactul si il pun la timp scurt( 5-10 secunde) acel zgomot nu se mai aude.

Si as mai dori sa intreb pe cei ce au condus un A6 modelul din 2006 (sau Passatu tot modelul nou) si superbul extended,daca chiar este diferenta de la cer la pamant cum se zice..si ma refer nu neaparat la dotari ci la condus tinuta pe drum,zgomotul la interior,suspensiile etc.Sunt curios deoarece de 22000 de euro cat a costat superbul nou cand lam cumparat puteam sa cumpar un A6 second si cu ceva dotari.

Mai am o nelamurire cu mp3-u de la masina.Cand am cumparat-o am primit un mp3 Pioneer.Initial m-mam gandit ca Skoda are ceva contract cu Pioneer dar am observat ca in cartea de prezentare la extended trebuia sa primesc mp3 SYMPHONY.Si acest mp3 Pioneer se gaseste si pe Octavia Tour in loc la mp3-u original al masinii..

post-22229-1251842354_thumb.jpg

Modificat de emi_arad
Link către comentariu

Inca un aradean :icon_thumright:

Sa o stapnesti sanatos. :rolleyes:

Legat de mp3 player dealer-ul trebuie sa iti dea lamuriri.

La diferente este posibil ca cei ce ti-au spus ca sunt diferente mari e posibil sa aibe dreptate, deorece Superb-ul e pe platforma veche de Passat, pe cand Passat si A6-le sunt modele, generatii noi.

Link către comentariu

1. eu is mai "comunist" de felul meu si imi plac si chestiile mai clasice. ca si design imi place mai mult design-ul superbului vechi decat cel nou. cel nou are o infatisare de masina japonezo-americana care nu e pe gustul meu. tind sa cred si eu ca tinuta de drum si dotarile or fi mai grozave la modelul nou, totusi e o diferenta de generatie. oricum gusturile nu se discuta.

2. cu faza cu mp3-playerul ce pot sa iti zic. in manualul skoda sunt prezentate doar modelele ce cd-player/radio originale SKODA. multe masini la skoda vin in reprezentante fara cd-player si doar cu cele 4 boxe de fabrica montate. stiu asta ca am un prieten care si-a luat o fabia modelul cehci noua de la Compexit Cluj si nu avea nimic instalat, doar 2 boxe in usile fata. in plus de mule ori cand m-am urcat in masini la reprezentante skoda unele modele expuse nu aveau nici un fel de cd player montat si in consola respectiva era lasat gol. daca te uiti in reprezentate ei au acolo de vanzare diverse cd playere si boxe daca clinetul doreste.

3. este o masina super si eu am condus una de 131 cai diesel. fata de modelul vechi de passat este mult superioara la spatiu, dotari oferite la aceeasi bani, dotari care skoda superb le avea standard si passatul doar contra cost.

sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Zgomotul pe care il auzi in spate este de la pompa de motorina care se afla sub bancheta,sper sa nu ma insel.

Link către comentariu

Parerea mea e ca te-ai ales cu o masina foarte buna si foarte frumoasa. Ce conteaza ca a aparut noul model? Modele noi vor tot aparea, insa important e sa iti placa TIE.

Totusi ai putea sa ne incanti cu mai multe poze :blah_:.

Modificat de dark_master
Link către comentariu

Si eu sincer imi place mai mult designul modelului meu decat cel nou.La modelul nou nu imi place usile din spate dar in rest tot respectul :) in viitorul apropiat mam gandit sa inlocuiesc acel cd-player cu un dvd player.Si as prefera unul care sa fie integrat in bord.am pus o poza cu un exemplu si inca cateva cu masinuta mea :) si eventual sa schimbn jantele cu modelul cygnus de 17 (erau optionale pt superb cand am cumparat-o) insa nu stiu daca merita pe drumurile noastre..dar deocamdata sunt super multumit de ea.mersi celor care ati raspuns la nelamuririle mele si mai astept opinii :D

imagine147.jpg[/urldsc03028k.jpg[/urlimg5large.jpg"]Skoda Superb

Modificat de emi_arad
Link către comentariu

E chiar prea frumoasa..insa si cam prea mare. Passatul nou se conduce mai usor - servo mecanic la skoda fata de electric la noul passat, precum si pedala de ambreiaj mai moale la passat. In leg cu motorul, ce stiu e ca ar avea un consum mai mare fata de cel de 131. Dar asta se poate regla (cred) printr-un eventual chip dupa cateva mii de km, crescand si puterea motorului. Depinde de tine.

Eu sunt in cautare de un schimb cu A4, modelul asta de superb, sau passat nou. Chiar sunt in dilema, nu stiu ce-o sa-mi iasa. Dezavantaj la passatul nou consider ca ar fi motorizarile (1,9 105 sau 2.0).

Link către comentariu

Am vazut la unul din modelele Mercedes ca avea pompa sub bancheta spate.Poate e la fel si la tine.

In alta ordine de idei, subscriu la ce a zis dark_master ("nu-i frumos ce e frumos,e frumos ce-mi place mie")

Link către comentariu
  • 1 month later...

Si inca un lucru ce mi s-a parut interesant sunt codurile pentru climatronic.Sunt foarte multe chestii interesante acolo.

0 Nr. Program

1 Temp interioara

Modificat de emi_arad
Link către comentariu
Si eu sincer imi place mai mult designul modelului meu decat cel nou.La modelul nou nu imi place usile din spate dar in rest tot respectul :) in viitorul apropiat mam gandit sa inlocuiesc acel cd-player cu un dvd player.Si as prefera unul care sa fie integrat in bord.am pus o poza cu un exemplu si inca cateva cu masinuta mea :) si eventual sa schimbn jantele cu modelul cygnus de 17 (erau optionale pt superb cand am cumparat-o) insa nu stiu daca merita pe drumurile noastre..dar deocamdata sunt super multumit de ea.mersi celor care ati raspuns la nelamuririle mele si mai astept opinii ;)

S-ar putea sa gasesti la Witson distribuitorii de DVD playere care le gasesti OEM pe modelele noi VW. Baga un search..

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Alta nelamurire :M-am uitat in manual si scrie ca trebuie sa aibe 7GG pe placuta aia montat in portbagaj daca masina este dotata cu filtru de particule? la mine nu scrie acest cod dar din cate am inteles toate modelurile de superb cu facelift(2007) sunt dotate cu filtru cu particule.Si cei de la skoda nu s-au mai stesat sa faca un manual nou pentru faceliftul de la Superb.Cum imi dau seama daca am filtru de particule?

Link către comentariu

@emi_arad

Felicitari pentru achizitie si sa o stapanesti sanatos. Acum ca posesor de Skoda Superb in masura in care cunosc iti pot spune urmatoarele:

- despre zgomotul cand pui contacul: eu sincer nu imi dau seama ce se aude si de unde se aude dar sincer aveam impresia ca atunci cand pun contactul se aude un zgomot ca si cum incarca windowsul un calculator. Dupa 5-6 secunde nu se mai aude sunetul acela. Nu imi dau seama din ce parte vine.

- despre A6-ele de dupa 2006: nu am condus. Am condus Passat B6 (de dupa 2006 asa cum ai spus tu). Este o diferenta in ceea ce priveste servodirectia (este electrica si implicit merge mai usor) si suspensiile sunt mai tari (e mai rigida, te tranteste la gropi) ceea ce inseamna si tinuta de drum mai buna. Nu este nici pe departe o diferenta de la cer la pamant. Asta in nici un caz. Ambreiajul este mai moale intr-adevar. Nu ca strugurii sunt acri si nu am eu dar diferentele nu sunt enorme sa stii. E alta generatie de tehnologie si se conduce mai usor. Cred (de si nu am condus) ca o diferenta sensibila este fata de un A6 de dupa 2006 ceva mai echipat

- despre DPF (filtru particule): ce ai spus tu stiam si eu. Daca nu scrie 7GG pe placuta aia nu mai stiu mai departe cum verifici.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ! Zgomotul acela si eu cred ca e legat de pompa de motorina, diferenta fata de A6 nu cred ca e asa mare (eu am avut si un A6 din 2001, si parca Superbul I e mai mare la interior, iar la mers nu am vazut nici o diferenta). Despre CD-player si DPF trebuie sa ii intrebi pe cei de unde ai luat masina, dar din cate stiu din experienta unui amic care a luat o Octavia II RS cu DFP, e mai bine daca nu il ai :D

Link către comentariu

Azi am fost cu un A6 model 2007 2.0 TDI (nu eu am condus) si nu mi s-a parut mai silentioasa ca Superbu meu.Si spatiu pentru pasgerii spate este mai mic.Si interiorul mi se pare mai elegant la skoda.Insa gusturile nu se discuta :D In schimb mi-a placut climatronicu pe 2 zone si MMI care citeste si dvd-urile si mp3 fata de navigatia de pe passatu noul model(nu ma refer la CC) care i vreo 2000 de euro optiunea si inafara de cd-audio si dvdul cu harti nu citeste nimic.nici macar mp3 :| insa acuma am inteles ca au inlocuito cei de la vW cu navigatia care se gaseste pe passat cc,skoda superb 2,vw tiguan etc.

Link către comentariu
@emi_arad

- despre DPF (filtru particule): ce ai spus tu stiam si eu. Daca nu scrie 7GG pe placuta aia nu mai stiu mai departe cum verifici.

Verifici dupa VIN-ul masinii.

Frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

un mic upgrade si la a mea :) leduri la numerele de inmatriculare.

post-22229-1257195739_thumb.jpg

Link către comentariu

Misto masina ! Se poate sa faci niste poze la pin-doors , banuiesc ca sun cromate.Vreau sa pun si la mine la Passat sper sa se potriveasca

Link către comentariu

O sa pun si poze cu interiorul masinii.Da,sunt cromate si cred ca se potrivesc :)) Am mers azi la la reprezentanta Skoda sa vad cam cat ar costa jantele CYGNUS

si am cam ramas socat cand mi-au spus ca o janta costa in jur la 1100 RON fara anvelopa .In catalog masinii erau 800 Euro dotarea optionala :) Nici nu stiu daca sa le mai schimb sau sa le las pe astea de 16" Nu stiti de unde as putea sa le cumpar mai ieftin?

Am pus o poza cu o Skoda ca a mea care are aceste jante.Cum vi se pare aspectul masinii cu aceste jante fata de a mea?

post-22229-1257439281_thumb.jpg

post-22229-1257439481_thumb.jpg

Modificat de emi_arad
Link către comentariu

Arata bine dar pretul este mult prea mare. Poti gasi jante after-market f frumoase cu mult mai putini bani :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Arata bine dar nu atat de bine incat sa merite 1.100 RON/buc fara anvelopa. Si in plus,avand in vedere ca vine anotimpul rece mai bine le lasi pe cele de 16" si te mai gandesti la primavara la jante. :blah:

P.S Am pus mai jos un model de jante care imi place mai mult decat ce ai atasat tu.Nu stiu nimic despre pretul lor dar imi place mult cum pica pe masina.

post-20287-1257441976_thumb.jpg

Modificat de But_Fns
Link către comentariu

Mie personal imi place foarte mult cum arata cele originale. Ai incercat pe ebay sa vezi cat costa?

Link către comentariu

Va trebui sa plec o aproximativ o saptamana din arad.Dar cand ma intorc sa postez mai multe poze cu ea.Si saptamana viitoare masina va avea o "sora" mai mica :rolleyes:

Modificat de emi_arad
Link către comentariu

Am postat si poze cu interiorul masinii :D sper sa va placa :)

p0711091529.th.jpg p0711091541.th.jpg p0711091528.th.jpg p0711091535.th.jpg p0711091524.th.jpg phpeuhcsmam.th.jpg

p0611092153.th.jpg p0611092155.th.jpg p0611092158.th.jpg

post-22229-1258017864_thumb.jpg

post-22229-1258018508_thumb.jpg

Modificat de emi_arad
Link către comentariu

Si inca cateva poze cu sistemul Coming home activat si spatiul pentru pasagerii spate cand scaunul soferului si pasagerului sunt trase in fata la maxim :)) in poza postata mai sus cu spatiul din spate,scaunul pasagerului era setat incat o persoana care are 1.80 (cat am eu :lol: ) sa isi poata intinde linistit picioarele iar cel a soferului incat sa pot conduce cat se poate de comfortabil.Iar in poza da mai jos doar cei din spate s-ar putea bucura de spatiu mult iar in fata...1.60 si vreo 50-60 kg ar putea sa stea cat de cat bine :D

p0711091543.th.jpg p071109154301.th.jpg p0711091521.th.jpg

Modificat de emi_arad
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!