Jump to content

Modificari software la Passat 3B / 3BG


Ex member
 Share

Postare recomandată

Va salut, sunt un nou proprietar de interfata vag, si as vrea sa stiu daca ma puteti, daca schimb un motor de geam pe spate si nu are acelasi cod pt ca nu il gasesc si schimb tot adica motor, broasca si instalatie trebuie sa rescriu undeva noul motoras ca sa il vada modulul de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce sa scrii la el.

Atentie - la tine trebuie sa fie tot de pe Passat din 97 - altfel nu-ti merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Boca Gavril Ion

salutari tuturor, ce adaptari trebuie sa fac din modulu confort ca sa imi indice pe bord cand e deschisa o usa?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sensul ca nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
FanBarcelona

am si eu o curiozitate si aici mi sa parut cel mai indicat sa postez..doresc sa achizitionez o interfata pt vw...tester sau cum io zice...si nu prea stiu ce sa iau si de unde si cam ce ar trebui...cineva mia zis ca un programel si o mufa...

 

rog pe unul dintre voi sa ma indrume..ms

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cauta si tu pe net... e plin de interfete VCDS. Clone, dar pentru uz personal sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare la toată lumea.

Recent am inceput si eu sa folosesc VAG-COM 4.09 (cu 3.11 nu am reusit si nici cu ultima versiune). Am o interfata albastra, clona evident.

Am vrut doar să scanez să văd ce erori am la masina din semnatura (Passat 1999 1.8 20V benzina). Mi-a gasit o problema la ABS pe fata si inca vreo cateva de care stiam deja (incalzire oglinzi, semnal intermitent, incuietoare usa fata stanga, tot intermitent).

Am activat sa faca beep la lock si unlock si sa clipeasca avariile la unlock, dar din motive care-mi scapa nu face beep la lock si nici nu clipesc avariile, desi când îi dau unlock clipesc avariile si fave si beep (functia de beep la unlock am activat-o recent.

Stie cineva de ce nu face beep la lock si nu clipesc avariile? Sunt sigur ca am setat 1 la modulele 06 si 07.

De asemenea (scuze daca e off topic!) de ce imi da eroarea la ABS? Pot să pun log-ul facut daca e nevoie. Ar trebui schimbat ceva la ABS? Sincer nu am idee in ce consta sistemul mentionat.

Nu am reusit nici sa ma conectez la modulul engine, desi am pus baud rate 0 si 9600 dar nu vrea.

As mai dori si sa citesc si mileage, eu am aproape 190.000 de mile (sunt in UK) dar nu am gasit nimic concret pe forum, desi am citit sute de pagini.

Si, daca este posibil, poate cineva sa posteze pasii pentru a putea modifica din mpg in l/100 km?

Am gasit asta intr-un post anterior "se schimba Coding-ul clusterului, cu VCDS - ul. In loc de xx4xx, se codeaza cu xx1xx" dar nu am inteles la care modul se face aceasta codare (46 cumva?).

Mulțumesc anticipat celor care vor avea rabdarea sa citeasca postul meu și, mai ales, celor care ma pot ajuta cu un sfat.

Sărbători fericite și La Mulți Ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codarea pentru transformare unitati masura, din mile in km s.a.m.d, se face pe 17-Instruments - coding

 

faptul ca nu semnalizeaza la incuiere - poti avea probleme la yale, etc.

 

la ABS - nu am cum sa-ti dau o solutie, atata timp cat tu nu postezi eroarea, asa cum apare ea.

 

...trebuia sa cumperi o interfata un pic mai rasarita.... acum, asta este.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, Florin.

Daca as avea probleme la incuietori, de ce face beep si clipesc avariile la deschidere? Asta e nedumerirea mea. La deschidere merg, nu si la inchidere, desi asa cum spuneam am modificat cu VAG-COM.

La cat folosesc eu interfata, crede-ma ca e mai mult decat suficient...

O sa postez log-ul facut la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa face daca ai probleme pe vreuna din usi sau daca nu este inchisa bine o usa, face bip si clipesc doar la deblocare nu si la blocare tocmai ca sa stii ca ai o problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L@u, e si asta o posibilitate pe care o iau in considerare, mai ales pentru ca stiu sigur ca la usa din stanga (pasager, ca am volan pe dreapta) exista probleme la yala (VAG spune semnal intermitent). Teoretic vorbind, daca as rezolva yala respectiva (cum am vazut intr-un alt topic) crezi ca ar avea sanse sa functioneze normal (Adica sa clipeasca avariile si respectiv sa piuie alarma cand o inchid)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar [pe usa aia, da, se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o intrebare,cum pot seta sa-mi clipeasca semnalizarile la inchidere respectiv dechidere,pentru ca la passatul meu 1997,nu sant activate casutele cu  optiunile de semnalizari si goarna.Se poate cu alta interfata sau numai la reprezentanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gygel

Cu VAG-COM versiunile mai vechi (3 sau 4) și cu cablul de interfață

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking pentru masinile cu geamuri manuale)

[Adaptation - 10]

Canalul (03..08)

Valorile adaptarilor (1 = on, 2 = off)

[save]

Canalul 03 Auto Lock

Canalul 04 Auto Unlock

Canalul 05 Unlock, horn sounds

Canalul 06 Lock, horn sounds

Canalul 07 Unlock, turn signals flash

Canalul 08 Lock, turn signals flash.

Eu așa am făcut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat si eu inchidere usi la 15km/h, horn la inchidere, studiez acum deschidere selectiva usi din telecomanda. Am si eu o curiozitate apropos de inchidere/deschidere usi: mi se pare cam unsafe ideea de deblocare usi atunci cand scoti cheia, v-ati intrebat vreodata ce se intampla, doamne fereste, in caz de accident? Nu ar fi mai sigur sa se deblocheze atunci cand se opreste motorul?

 

Si inca ceva: daca se poate posta procedura de reset avertisment service. 

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plin netul de ea:

 

 

Procedura e aceeasi incepand cu '97.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si hai sa punem tot aici si procedura de activare semnal pt centura.

Multumesc Cosmin. :)

Le: ma refeream mai sus la avertismentul pentru schimb ulei (nr km. etc.)

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o curiozitate apropos de inchidere/deschidere usi: mi se pare cam unsafe ideea de deblocare usi atunci cand scoti cheia, v-ati intrebat vreodata ce se intampla, doamne fereste, in caz de accident? Nu ar fi mai sigur sa se deblocheze atunci cand se opreste motorul?

 

Si inca ceva: daca se poate posta procedura de reset avertisment service. 

 

in cazul unui impact, se descuie automat masina.

 

nu poti modifica descuierea dupa cum vrei - se poate activa functia, doar la scoaterea cheii - si e mai bine asa, sa nu se descuie, cand tu nu te dai jos din masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ireal6.la mine la passat find din acela cu iluminat cluster verde,nu sant active casutele de bifare optiuni,ca la cele ulterioare de asta intreb poate cineva sa mai intalnit cu asta si stie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vb despre ce ?.... ca nu inteleg - nu ai ce optiuni sa activezi, la ceasurile tale, din pacate.

 

completeaza profil - trece an fabricatie, cod motor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Procedura de resetare evrtisment inspectie tehnica/oil la mine nu merge (apasat buton dreapta, contact si apoi din butonul stanga rotire spre dreapta)... nu merge si pace.

 

Am reusit sa activez avertizarea pentru centura (icon pe bord - presupun ca suna in momentul in care pleci cu ea de pe loc, nu am dat nici o tura cu setarea asta). Insa la mine am gasit pe primul camp valoarea 04140 eu introducand 22140, campul doi ramanand nemodificat.

 

Atasez mai jos un print screen cu feresastra de dialog.

 

Intrebari:

- ce reprezinta al doilea camp;

- am testat si primul grup de doua cifre se refera la avertiz lichid parbriz, avertiz centura si, am adaugat eu la astea inca 16 (Sedan - din valorile descrise pe celalat link) - ce reprezinta setarea asta de Sedan? ce reprezinta celalat grup de cifre? e corect ce am pus eu acolo?

- unde se seteaza / preseteaza intervalul de km/timp de avertizare insp tehnica/oil? pana la urma, cum fac resetul?

 

 

Si cu riscul de a fi tras de urechi, procedura de activare/dezactivare avertiz centura, lichid spalare parbriz etc (diferenta este ca la mine era pe 5 digiti fata de 7 cati sunt in exemplu)

 

SEAT BELT CHIME:
Control Module Coding

Select 17 (Instrument Cluster)
Coding -> Function 07

00??x0x: Extra-Options

+01 - Brake Pad Warning active
+02 - Seatbelt Warning active
+04 - Washer Fluid Warning active
+16 - Sedan (Jetta)

So if you wanted everything active....

0023x0x where x is the value of the original coding, let's say it was set there from the factory.

To remove seat belt warning, just subtract the 02.... so it would now be:

0021x0x

My stock coding:
0023203

With no seat belt chime:
0021203


Noi nu recomandam dezactivarea / postarea are rol doar de info !!!

post-78237-0-76466000-1395830836_thumb.p

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am activat seat belt warning la B5-ul meu. Dar in afara de martorul care apare la punerea contactului dupa care dispare, altceva nu face.

Si e bine ca nu face. La BMW am dezactivat optiunea ca era enervanta. Nu intotdeauna ai chef sa-ti pui centura.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu beep-aie? :o

 

 

Sper ca treaba asta nu se aplica si pentru avertizorul lichid de parbriz....

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala bipaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!