Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

nu e asa. Doar ca nu produce amortizoare pentru PDG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce produce.... iti dau eu un exemplu un singur reper dat echivalent la 3 coduri PR diferite respectiv cu 3 coduri OE diferite, inclusiv fizic caracteristici inaltime etc diferite , pe principiul hai sa punem ceva doar sa fie acolo.Sigur depinde de aplicatie dar am intalnit lucrul acesta de prea multe ori la KYB si nu neaparat la VAG .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, andrei_221 said:

daca lasi o serie de sasiu , poate incercam sa ne dam seama ce tip de suspensie ai...

TMBCX21UX42840335

 

Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai suspensie normala. nu ai PDG

cod arc fata 1J0 411 105 AD, cod amortizor fata 1J0 413 031 S

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca optez pentru amortizoare heavy duty, ce parere aveti?

Observ imbunatatiri...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sfat imi dati? Schimb amortizorele si arcurile pe fata, flanse si brat cu Bilstein si Swag la brate? aproximativ 1000ron piesele

sau imi pun inaltatoare la 150 - 2bucati originale Skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@@Bucluc NU pune inaltatoarele OE pe amortizoare si arcuri vechi ca vei inrautiati situatia , o sa fie mult mai moale si instabila masina.  Daca vrei sa pui inaltatoarele , le pui pe arcuri si amortizoare noi. 

Eu am pus pe G5 amortizoare Heavy Duty cu arcuri PDG si inaltatoare otel de flanse  .  

Amortizoarele Heavy Duty sunt mai mult spre "Sport" ca duritate  doar ca sunt mai lungi si permit o cursa mai mare a bratului. 

In orice caz nu poti avea masina  Inalta cu suspensie PDG si sa pastrezi confortul de acum ......ori una ori alta . Acum depinde de tine cat vrei sa sacrifici. 

Modificat de Doomy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

as vrea sa schimb si eu amortizoare si arcuri la turul meu cu pdg din fabrica. ma ajuta cineva cu niste coduri oem? seria de sasiu: TMBDS41U778858016 mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Dețin o Octavia tour tdi 101 din 2007 cu pdg și trebuie sa schimb arcurile și amortizoarele pe puntea spate. Îmi puteți spune coduri.. mărci pentru pdg(arcuri și amortizoare) ? Va mulțumesc anticipat! TMBDS41U788832937

Modificat de SabinDinu
Ajutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoare - 1J0 513 025 DJ, ca si marci.. Bilstein, MOnroe

arcuri - 1J0 511 115 CF,    marci.. Kilen, Suplex

se recomanda si kitul de protectie la amortizoare - sachs M900064

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Detin o Octavia Tour 1.8T - AUM + PDG, an 2007, iar in viitorul apropiat intentionez sa schimb amortizoare/arcuri fata+spate. Din cate am gasit prin postarile anterioare, mi-ar trebui urmatoarele:

VIN: TMBDL41U778847031

Fata:

  • Arc - 1J0411105AF - nu resusesc sa-mi dau seama ce dimensiune imi trebuie - cele montate acum pe masina au doua buline violet si una galbena. Help?
  • Amortizor - 1J0413031AM - Sachs 315087 vs Sachs 200954 (care e diferenta intre cele doua?)
  • Bucsa palier - 1J0412331C - Sachs 802070 
  • Rulment palier - 1J0412249 - Sachs 801016

Spate:

  • Amortizoare - 1J0513025DJ - Kyb 343298 / Monroe E1212
  • Arcuri - 1J0511115CF - dupa cod am gasit diferite dimensiuni, nu stiu ce sa aleg
  • Protectie amortizor - Sachs 900064

Ma puteti ajuta, va rog, cu niste pareri/recomandari? E ok ce am selectat?

Din cate am inteles, Kayaba (Kyb) ar fi foarte ok, dar nu am gasit nimic care sa aiba variante de PDG. Intre Sachs si Monroe, care piese-s mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bilstein face pentru PDG. Monroe sunt cele OEM pe spate, iar la mine au aruncat ulei amandoua, pana in primii 10k km facuti cu masina - le-am schimbat pe garantie, dar am fost foarte dezamagit de patanie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am montat pe spate niște bucșe din poliamida cu înălțimea de 2 cm

Screenshot_20200618-094102.jpg

 

 

Screenshot_20200618-094920.jpg

Screenshot_20200618-094928.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
florin71_skoda

As dori si eu putin ajutor, ca vad ca nu ma descurc singur.

Rabla din dotare: Skoda Octavia Tour Break, an 2003, motor ASV 1,9 TDI, cu PDG, sasiu TMBGP41U732778534.

Prin 2016-2017 am montat arcuri noi pe fata si pe spate. Eu tin minte ca pe fata au fost KYB RH 6083 si pe spate KYB RH 6084, dar nu sint sigur. Posibil sa fi notat ceva gresit. Cert este ca dupa un drum de Grecia, un arc pe spate sa "inmuiat" si prin 2018 (dupa ce am citit aici pe forum si am studiat catalogul KYB), am pus pe spate alte 2 arcuri KYB RH 5537 care conform catalog KYB ar fi bune pentru spate la rabla mea. Arcurile de pe spate sint ok si acum, dupa 2 ani. In schimb fata este mai joasa decit spatele si as vrea sa-mi schimb arcurile si pe fata, ca sa nu mai dau cu fata de pamint, la orice groapa. Problema esta ca nu stiu care este codul corect. Stiu ca am ca si cod PR G04 si L10, dar nu ma descurc sa gasesc codul original pentru arcurile mele. Nici nu stiu cu ce coduri echivalente de la alte marci sa le schimb.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe seria ta de şasiu văd arc 1J0411105BK, cu alternative Sachs 997820, TRW JCS774 şi Bilstein 37-245627. Nimic de la KYB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Multumesc frumos. Acum m-am luminat si eu ?  Cred ca o sa ma duc pe TRW JCS774.  (depinde cit o fi unul original)

Oare pe spate am ales bine ? O fi bun codul gasit de mine, 1J0 511 115 CF cu inlocuitor KYB RH 5537 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Unde m-am uitat eu (aici), la cel cu CH la coada nu este precizat ca ar fi pentru PDG. Doar la cel cu CF la coada am vazut scris "for models with heavy duty suspension"

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpmdv CH e o variantă revizuită a lui CF pentru PR 1JB Estate.

CF e pentru VIN până la 1U-2-634880 (acel ">>" în faţă), CH e pentru seriile după 1U-2-634881 (acel ">>" după), iar tu ai 1U-3-778534, deci după 1U-2-634881.

Eventual aştepţi o confirmare de la cineva cu Etka.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Multumesc pentru expliactii.  Nu stiam cum sa-mi "citesc" seria si nici cum sa "traduc" semnele ">>" si drept urmare eram in ceata. Acum m-am mai luminat si eu putin.

Poti te rog sa-mi dai si ceva alternative pentru CH ? (deocamdata o sa pastrez pe spate arcurile KYB RH5537, dar nu strica sa-mi notez ce am de facut pe viitor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu găsesc alternative, dar nu pare aşa scumpă piesa originală. Am văzut-o la 322 RON pe un site care începe cu sto şi se termină cu auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
florin71_skoda

Salut.

Ma ajuta cineva cu alternative pentru amortizor 1J0 413 031 AM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BILSTEIN 22045744

BILSTEIN 22045751

JAPANPARTS MM00033

KAYABA 324016 / 333713 / 334812 / 633713 / 634812

KONI 87501002

MEYLE 126 623 0011

TRW JGM209T (set)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Ceva nu-i bine.

Spre exemplu Kayaba nu face amortizoare pentu PDG. Intradevar, 634812 si  334812 sint pentru Octavia 1,9TDI, dar nu pentru PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!