Jump to content

plafon desprins


giovani_VR6
 Share

Postare recomandată

salutare

am si eu o problema la golful meu, anume plafon spate desprins dintr-un fel de capse, pe care nu mai reusesc sa le prind la loc...banuiesc ca din cauza trepidatiilor plafonul respectiv s-a desprins...daca a mai avut cineva aceasta problema rog raspuns....thks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema...

la mine s-a dezlipit materialul ala de pe plafon si vreau sa-l schimb dar nu stiu cum sa dau jos plafonu.

inafara de manere si parasolare tre sa mai dau ceva jos ?

cumva imbracamintea la stalpi?

ca nu vreau sa trag si sa fac vreo prostie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se demonteaza si imbracamintea de pe stalpi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se dezbraca si mbracamintea dp stalpi.tre sa prinzi sanatos de ele si sa tragi cu simt de raspundere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este cum demontez imbracamintea de pe stalp ?

ca nu vreau sa trag de ea si sa raman cu ea-n mana.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se dezbraca si mbracamintea dp stalpi.tre sa prinzi sanatos de ele si sa tragi cu simt de raspundere

nu inteleg de ce sa trag sanatos de ele din moment ce eu vreau sa le fixez la loc nu sa le desprind mai mult.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era vorba de desprins plasticurile de pe stalpi.si nu era vorba sa tragi sanatos si sa tragi cu simt de raspundere.daca citeai mai atent iti dadeai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era vorba de desprins plasticurile de pe stalpi.si nu era vorba sa tragi sanatos si sa tragi cu simt de raspundere.daca citeai mai atent iti dadeai seama.

nu de atentie e nevoie ci de a fii mai explicit daca tot te-ai gandit sa ne ajuti....sa-nteleg ca trebuie sa desprind tot plasticul de pe stalpi ca sa prind capsele plafonului din spate?!!....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsu nu era pt tine ci pentru bobudemaine ca a intrebat deplasticurile de pe stalpi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsu nu era pt tine ci pentru bobudemaine ca a intrebat deplasticurile de pe stalpi

ok...mea culpa.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema...

la mine s-a dezlipit materialul ala de pe plafon si vreau sa-l schimb dar nu stiu cum sa dau jos plafonu.

inafara de manere si parasolare tre sa mai dau ceva jos ?

cumva imbracamintea la stalpi?

ca nu vreau sa trag si sa fac vreo prostie...

salutari, putin ajutor pt plafon :rolleyes: http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=49776

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor! Am observat ca in partea din spate a inceput sa mi se desprinda plafonul,si cred ca este din pricina faptului ca tin masina in soare. Ce solutii sunt pentru lipirea lui. Eu m-am gandit sa injectez niste lipici si apoisa il presez cumva. Astept opiniile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum tre sa vad cum imi fac timp sa trag de stalpi

:icon_thumright:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor! Am observat ca in partea din spate a inceput sa mi se desprinda plafonul,si cred ca este din pricina faptului ca tin masina in soare. Ce solutii sunt pentru lipirea lui. Eu m-am gandit sa injectez niste lipici si apoisa il presez cumva. Astept opiniile voastre.

nu e o solutie lipitul.da acoperisul jos si vezi care e problema. :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

eu am retapisat tot plafonul, bineinteles dupa ce l-am dat jos :mop:

ma deranja f tare panza care atarna, nu plafonul in sine

se da f usor jos.dupa ce dai parasolarele + suportii de la parasolare jos, mai sunt de dat manerele de sustinere (cele 4 de plastic) si mai sunt 4 suruburi la sinele laterale.apoi pica singur.

respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nefericire am avut experinta neplacuta sa gasesc panza plafonului cazuta in totalitate...cauza: Temperatur FOARTE mare sub soare.

Am dat tot plafonul jos, am curat acea pelicla tip burete de pe placa si panza, am lipit un material (tip filtru hota) dupa care panza. Lipirea a fost efectuata cu Adeziv Universal Moment ( -40 - +120 grade)

Probleme:

La contactul panzel cu adezivul aceasta se increteshte si se inmoaie din cauza substantelor chimice, fapt ce a dus la o deformare considerabila

plus ca nu a ma cazut pe aceleashi gauri.

Dupa 2 zile lasat la uscat am remontat plafon

Dupa alte 2 zile acesta a inceput sa se dezlipeasca

am folosit cam 4 tuburi de 200ml asta insemnand cam 100ron + panza 50ron + 1000 de draci

In concluzie nu sa meritat nervi si banii aruncati degeaba pentru ca NU tine.

Problema am rezolvato cu capsator tip tapiterie si capse de 8mm, capsand plafonul cu un putin bun gust si arata F. bine.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum tre sa vad cum imi fac timp sa trag de stalpi

:)))

nu stiu dece zic colegii sa tragi sanatos de stalpi ,eu am tras sanatos de stalpi si acum se cunoaste ca i-am dat jos ,

ori nu i-am prins bine in locul lor acolo ori ramane urma

asa ca...ai grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca va uitati pe link-ul pus de "Golf-fan" o sa vedeti acele clips-uri de plastic care se pun si se scot "cu japca" - cu cat le indesi mai tare cu atat se prind mai bine.

pentru retapitarea plafonului folositi cu incredere piele ecologica pe care o lipiti cu prenandez (intra aprox 2 litrii).

nu uitati inainte sa curatati bine plafonul de buretele acela subtire (eu am folosit smirghel).

spor la treaba.

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut plafonul asta iarna.....si sincer nu e exagerat de greu.....parerea mea(eu asa am procedat) tre sa tragi cu mana cat ma aproape de clemele alea daca nu risti sa rupi ceva.....si la mine e cam "copt" plafonul....tre sa fac si eu ceva......p fetele usilor am schimbat mai urmeaza plafonul....p fete am lipit cu prelandez iar cred ca la fel am sa fac si p plafon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat la cei care tapiteaza interioare auto

ei spun ca intra cam 3 cutii de adeziv Bizon

asa ca:

3 cutii x 22 lei buc = 66 lei

piele ecologica = 50 lei / 2,5 m

manopera 150 lei

total....... prea mult manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am retapitat singur. Am dat jos plafonul si am lipit materialul cu prelandez, l-am intins cu o pensula si l-am dat in strat foarte foarte subtire si am lipit materialul. Ce sa zic arata destul de bine. Materialul care l-am folosit este putin mai gros ca sa nu treaca prin el prelandezul. Costul la mine a fost zero pt ca toate materialele le aveam in casa. Singura problema a fost ca timp de o saptamana in masina mirosea a prelandez. :icon_thumright:

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu mi-am dat jos plafonu de cateva ori (probleme cu trapa) si a fost ok. Masina e din 93 si pare sa fi rezistat plafonu destul de bine ca inca nu am probleme cu el si e inca cel original. E plin de clame in jurul lui daca nu pui una din clame cum trebuie o sa ai greierasi sau sta lasat si deci mare atentie la montat. Cu cat apesi pe o clama cu atat se tine mai bine. Eu le-am batut cu podul palmei si a fost ok. La fel si la ornamentele de pe stalpi care sunt prinse tot cu cleme. Bafta la demontat pt cei care au nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a desprins in spate, mariginea de sus de la hayon...are vreo 6 clame, dar nu reusesc deloc sa le fixez...trebuie sa fie o smecherie ceva...poate reusesti sa fii mai explicit in a ne relata cum ai reusit sa le prinzi tu....thks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!