Jump to content

Restaurari


danubius
 Share

Postare recomandată

Salutare...

Desi am actualmente un TDI nu am putut si nu am sa pot uita prima masina condusa si cu si fara permis....un TYP3 fastback din '68 masina lu' tata.

pacat de ea acuma ca e cam dusa...rugina+motor nefolosit de 4 ani si obosit cand a fost lasat...

CINE ar putea sa ma ajute sa o repun in functie...? pls am nevoie si de niste piese... punte fata ca au joc bratele de danseaza...un etrier dreapta ca e pus unu de skoda...o caseta directie(joc nereglabil)...si cate alte ceva....

mi-ar fi drag sa pot sa lucru ca acum ceva ani la ea...si as pune si un alt motor ca ce e in el numai eu stiu cuzineti raba+dacie+meseria mea si strungaria lu' tata+bloc aluminiu copt prezoane bucsate casa nu iasa din el...etc.

si ceva tinichigerie(mai multa.... :o )

cine vrea poate si are ceva timp sa ma sune 0726364681 NU O VAND! deci nu sunati pt. vanzare !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domne felicitari pentru ceea ce vrei sa faci ! DIn pacate nu ma pricep la Type 3 dar iti tin pumnii in a reinvia o masinuta care mai are si marea calitate de a fi mostenire de familie

P.S. - avem cativa type-3-isti pe aici, ia legatura cu bogdan, tocmai a restaurat asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Ma bucur ca a mai aparut cineva si cu typ 3 , te pot ajuta cu multe chestii inclusiv manualul complet de reparatii . In ce zona a Bucurestiului stai? Poti sa pui si niscavai poze cu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu o punte de fatza de tip3. Corpul puntzii e la Buc., bratzele la tzara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Ma bucur ca a mai aparut cineva si cu typ 3 , te pot ajuta cu multe chestii inclusiv manualul complet de reparatii . In ce zona a Bucurestiului stai? Poti sa pui si niscavai poze cu masina?

<{POST_SNAPBACK}>

Din pacate nu stau in bucuresti....ci in timisoara.

cat depre poze am ceva dar de la etaj.

piese pe moment ar trebui de tablarie si chedere...apoi mai vedem la mecanica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine se stie cu musca pe caciula cu doua aripi stg+dr fata in stare buna sa dea un semn...in principiu sa fie din vestul tarii ca nu am posibilitate sa merg prea departe ...jobu' bata-l vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine se stie cu musca pe caciula cu doua aripi stg+dr fata in stare buna sa dea un semn...in principiu sa fie din vestul tarii ca nu am posibilitate sa merg prea departe ...jobu' bata-l vina

<{POST_SNAPBACK}>

salutare, da si tu un telefon cand ai timp si ne vedem, sa-mi dau si eu cu parerea ce trebuie schimbat si ce se mai poate repara, si gasim si in tm piese de typ3.

tel 07233442442 sau 0742111448 Dopo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

revin...in sfarsit vreau sa ma apuc de refacut masina....

DAR !

am nevoie de piese si anume:

1.caseta directie

2.punte fata sau ceva de reparatie la bratele fata...e pe bucse nu pe role/ace

3.chedera parbriz si luneta (eventual geamuri flotante laterale spate)

4.parbriz (ceva duplex)

5.amortizoare fata spate (sunt cu bucse pe capeti si sus si jos)

6.aripi fata stg + dreapta

7.etrieri fata

de preferat piesele daca exista le vreau noi mai ales caseta si punte fata.

daca stie cineva unde le pot lua sau comanda dau o bere :)

inca o chestie...ce motor potriveste la prindere pe cutia originala dar sa fie mai nou...si "in linie" ca vechiul propulsor boxer e mort si are prea multe modificari ca sa il mai refac...

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de preferat piesele daca exista le vreau noi mai ales caseta si punte fata.

Air-cooled > Vanzari / Cumparari [Aircooled] > Prestari servicii si oferte extinse

Kacsi - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=10767

lexxus - http://vwforum.ro/index.php?showtopic=3012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o luam pe rand:

Din ce an e masina?

1. Caseta de directie se gaseste noua si te sfatuiesc sa-ti iei una noua, daca ai pe cineva in state iesi mult mai ieftin la toate piesele fata de RO si chiar fata de Europa.

2.Punte fata avea Mishu, nu mai stiu daca cu brate sau fara. Daca ai joc stanga/dreapta vezi ca bratele de sus au un surub de preluare a jocului. Daca ai joc intre brate si bucse e un pic mai complicat pentru ca bucse nu cred sa gasesti si chiar daca gasesti probabil sunt uzate si bratele. Sfatul este sa rectifici bratele si sa faci niste bucse din duramina sau duramida (nu stiu sigur cum se spune corect :) ). Eu asa am facut si a fost singurul material care a rezistat. Bucsele originale erau din teflon.

3.Pentru chedere noi vezi pct.1 consulta www.cip1.com !

4.Parbriz SH + cheder (obosit) am eu .

5. Amortizoare noi la magazine de piese pt. masini straine sau vezi pct.1.

6. Noi :) daca gasesti inseamna ca esti tare! SH in stare buna ffff greu, SH proaste f.greu. Dar poti sa le faci din fibra sau sa le carpesti la un meserias bun pe ale tale.

7.Vezi pct.1 si 3.

Pentru motor sfatul e sa cauti un bloc bun si sa faci un motor de typ 3. Nu e greu si nici foarte scump si ai o masina originala nu un amestec dubios.

In rest multa bafta si daca vrei sa faci ceva ca lumea sfatul me e sa desfaci tot si sa le faci ca la carte. Pentru orice nelamuriri, sfaturi etc iti stau la dispozitie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi deocamdata. astept raspuns cu piesele si apoi o sa si postez niste poze cu progresul muncii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate inca mai astept raspuns cu piesele...nu prea primesc...deci?

nu vrea nimeni sa vanda piese ? sau macar sa spuna daca nu se pot livra ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei sa te caute lumea? :offtopic: ti-am indicat niste link-uri si nume... descarci catalogul BBT si fisierul cu preturi, faci o lista, discuti cu unul din baieti si .. gata

PS: daca ai ceva timp urmareste pagina mea si vezi ce minumatii de piese noi se pot aduce, inainte luam si eu s/h si am renuntat...

Modificat de niq_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!