Jump to content

Adaptari de-ale VAG-COM ului


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Intrucat clipa cand ne vom adapta masinile si ne vom face tot felul de reglaje cu VAG-Comul este din ce in ce mai aproape, deschid pe aceasta cale o lista "de bucate" unde oricine are cunostiinta de adaptari sau setari ce se pot face, este rugat sa posteze aici, pastrand numaratoarea inceputa odata cu primul post.

Pentru o "fluidizare" a informatiei in acest stadiu al postului nu se specifica si procedura ci numai ce anume se executa indiferent daca adaptarile sunt valabile pentru toate modelele grupului Volkswagen AG sau numai pentru unele.

Nu se vor posta masuratori ale parametrilor motorului ci numai reglaje, setari si adaptari.

Sa avem bafta sa iasa ceva bun !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Reglaj relanti.

2. Modificarea ciclului de lucru al EGR-ului (TDI)

3. Setarea computerului de bord in una din limbile germana, engleza, franceza, italiana, spaniola si portugheza

4. Modificarea curbei de raspuns audio la radiocaset. originale VW

5. Reglajul sensibilitatii senzorului de perimetru interior (pentru alarmele de fabrica)

6. Ajustarea cantitatii injectate la ralanti (TDI)

7. Adaptarea imobilizatorului cu un nou set de chei.

8. Setarea display-ului de bord sa lumineze numai acele la contact pus si iluminare normala cand se aprind luminile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9. Setarea gardului de asistare a servodirectiei (pt masinile cu servo electrohidraulic - Fabia, Polo, Golf5, A2, Seat ibiza...)

10. Activarea functiei "follow me home" - aprinderea fazei scurte pt un nr de secunde de la scoaterea cheii din contact (sau ceva de genul)

11. Activarea functtilor ascunse pt inchiderea centralizata

12. Activarea Cruise Control

13. Calibrarea instalatiei de climatizare

:pirat:

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14. Activarea functiei de inchidere a geamurilor deschise la inchiderea usilor din telecomanda. (unul dintre cele mai controversate subiecte - unii spun ca au reusit asta doar din programare, fara accesorii aditionale vezi http://www.volkswindow.com/ )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15. modificarea vitezei de raspuns la cutiile de viteze Tiptronic

16. adaptarea servo-ului de acceleratie "throttle body adaptation"

17. reglaj sensibilitate senzori parcare

18. reglaj nivel HID Xenon functie de inclinarea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la punctul 8, luminile in bord pot fi setate:

- doar limbile indicatoarelor

- doar cifrele

- tot bordul aprins tot timpul

- modul normal

La modelele cu dot matix se pot ilumina separat cele 2 zone ale afisajului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii cumva cu siguranta daca "punctul 8" se aplica la toate modelele grupului sau numai la audi ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22. setare afishare ora 12/14 h a se intelege 12/24 h *

23. next service reminder in varianta fix sau autoadaptiv

* mesaj editat la cerea spectatorilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I am sorry !

Incercam sa "castig ceva timp" cu ziua de 14 ore dar asta numai in cursul saptamanii.

Restul se recupereaza in weekend.

uite scriu de 100 de ori 12/24h, 12/24h,..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inceput am "condensat" informatia intr-un tabel. Vezi link-ul cu tabelul urmator

Urmeaza sa primesc si restul de informatie de la cei care au postat adaptari (te rog BogMW trimite-mi fisiere text in lb.romana) si apoi tabelul va oferi si procedurile specifice fiecarei adaptari in parte.

Multzumesc si astept informatiile pe mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chid, ai aici explicatiile amanuntite a procedurii de activare si montaj a Cruise Control-ului (cu fotografii, instructiuni si adaptari)

www. cum sa activam cruise control-ul - strategie si succes !

Este cel mai amanuntit si explicit procedeu pe care l-am intalnit, singura problema este ca in exemplu este o masina cu postul de conducere pe dreapta.

Prodedeul include adaptarea VAG com de activare a C.C.

Dupa ce il citesti, daca ai probleme (desi nu cred ca va mai fi cazul) spune-mi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chid, ai aici explicatiile amanuntite a procedurii de activare si montaj a Cruise Control-ului (cu fotografii, instructiuni si adaptari)

www. cum sa activam cruise control-ul - strategie si succes !

Este cel mai amanuntit si explicit procedeu pe care l-am intalnit, singura problema este ca in exemplu este o masina cu postul de conducere pe dreapta.

Prodedeul include adaptarea VAG com de activare a C.C.

Dupa ce il citesti, daca ai probleme (desi nu cred ca va mai fi cazul) spune-mi.

Thx! O sa vb cu tipul si sa vad daca se poate!!! daca da,...... imi pun! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kestia cu modificarea volumului la radio in functie de viteza; se poate si la sculele care nu-s originale de VW???? eu am un sony cdx mp30 la care volumul e digital.... se poate face ceva la asta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia despre viteza autoturismului este furnizata pe CAN BUS. Daca protocolul R/CD/MP3 playerului tau este diferit de cel original VW, nu poti obtine modificarea volumului functie de viteza.

Probabil exista adaptoare, dar nu cred ca merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia despre viteza autoturismului este furnizata pe CAN BUS. Daca protocolul R/CD/MP3 playerului tau este diferit de cel original VW, nu poti obtine modificarea volumului functie de viteza.

Probabil exista adaptoare, dar nu cred ca merita investitia.

da, nu cred ca merita sa dai bani pe asa ceva.... daca mergea ceva simplu, doar din soft.....

astept alte kesetii simpatice care se pot face cu VAG-ul...;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

@Andi TDI - va ca ai mai avansat cu lista.....

Eu sunt in conced :scratch: de o saptamana si mai stau pana la sfarsitul lui februarie. (de aia n-am mai aparut p-aici). Printre picaturi o sa incerc sa mai completez lista - m-am uitat si pe site-ul tau.

Bye.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

unii muncesc altii in vacante. Te asteptam, pana atunci concediu placut ! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odihneste-te linistit si bucura-te de concediu. Incet, incet incerc sa completez lista.

Vorbim cand te intorci !!

Vacanta placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si multzam pt urari

Intre timp am aflat de la baietii de pe skodacommunity.de ca functia cu iluminarea bordului exista cu siguranta si la Seat Leon (care e ruda buna cu A3-ul) si ca incepand cu modelul 2002 (august 2001), ar trebui sa functioneze si la alte masini ale grupului. Trebuie verificata existenta "canalului de adaptare"?? (Adaptionskanal).

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!