Jump to content

Problema legata de evacuare


Slick
 Share

Postare recomandată

De vreo cateva zile am observat ca buburuza...cand este in sarcina scoate un zgomot de parca ar fi desfacute galeriile de evacuare (saxofonul cum ii spuneam noi la Dacii)... parca nu chiar asha de tare .. dar in genul ala.

Cand e scoasa din viteza si ambalata ... zgomotul e normal...dar cand e in viteza .. parca particip la raliu...

cum se explica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu la un Passat din 2001, 1.6, 102 CP. Se intampla numai in mers, daca o accelerez pe loc nu se aude absolut nimic.

Pe scurt, cand accelerez in treapta 1 si 2, scoate un zgomot infundat (un huruit puternic) desi motorul trage foarte bine. De la a 3 treapta in sus face mai putin. In schimb daca plec mai usor dupa loc, nu o turez mai mult de 2000 rpm, nu mai face.

Initial am crezut ca e ambreiajul, dar apoi m-am uitat pe sub masina la evacuare si am descoperit ca acel burduf de '' sarma tesuta '', evacuare flexibila cred ca ii zice, este rupt de restul galeriei. Azi ma voi duce sa-l schimb si o sa scriu dupa daca mai face zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aceleasi simtome descrise de tine

voi verifica burduful

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mda .. deci dupa verificari efectuate de vina este burduful...

acum inteleg ca acest burduf .. ca sa fie comandat .. trebuie masurat ca lungime si diametru ca nu exista ca piesa tip....

Allex '77 ce stii.. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

problema rezolvata

burduf inlocuit

piesa - 66 lei

manopera - 70 lei ( s-a folosit sudura)

merge de nu imi mai aud motorul pe la semafoare si la plecarea de pe loc ... daca nu o fac in forta (cutie hidramata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

well, ma bucur ca ai rezolvat problema..un prieten de al meu aa vut aceeasi problema...si tot cu sudura a rezolvat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

verifica sa nu fie sparta galeria la imbinare , sau vezi de unde se aude sunetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu fie sparta galeria la imbinare , sau vezi de unde se aude sunetul.

lucian frate nu ai citit ca am rezolvat problema... sau tu scrii ca sa itzi multiplici posturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal. Am si eu un sunet de parca ar lovi de ceva(cand sta la relanti sau mai ales cand dau in marsarier) mam uitat pe sub ea dar nu e nmc desprins cum pot rezolva asta ? Mentionez ca am VW Golf 3 Breack

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
problema rezolvata

burduf inlocuit

piesa - 66 lei

manopera - 70 lei ( s-a folosit sudura)

merge de nu imi mai aud motorul pe la semafoare si la plecarea de pe loc ... daca nu o fac in forta (cutie hidramata)

salut,

de unde ai luat piesa si ce dimensini are ? Eu am un lupo 1.0 din 2001 (benzina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie doar sa cunosti ce dimensiune are teava de evacuare acolo unde se afla cuplajul tau elastic( cel cu probleme) si apoi e simplu sa iti cumperi de la orice magazin!

Nu cred ca-s asa de greu gasit magazinele care sa comercializeze piesa aceasta!Chiar cred ca langa ele se afla si cei ce le sudeaza!( ma repet...cred).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

de unde ai luat piesa si ce dimensini are ? Eu am un lupo 1.0 din 2001 (benzina).

dimensiunile le-a stabilit baiatul de la magazinul de unde am dat comanda, dupa seria sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunile le-a stabilit baiatul de la magazinul de unde am dat comanda, dupa seria sasiu.

este adevarat ca acesta problema duce la un consum mai mare de carburant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este adevarat ca acesta problema duce la un consum mai mare de carburant ?

nu stiu saspun asta ca am rezolvat problema in aceeasi saptamana in care a aparut. Nu am avut timp sa constat daca a crescut consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!