Jump to content

Air Quality Sensor G238


MasinaPoporului
 Share

Postare recomandată

MasinaPoporului

Nu merge clima la un A6 din 2003. Cate o data merge si baga aer rece cate o data nu...eroarea data este : Air Quality Sensor G238 (Fault)

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus;

Ma gandesc ca daca ai fi dat un buna inainte si ai fi adresat intrebarea mai elegant poate ai fi primit raspuns..

Asa incat replica ar fi:Asa..si?

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Asta era problema? Adresarea? Interesant! Iar "buna" spui la fete. Sa zicem ca e un topic deschis in fuga! Am sa il reeditez special pentru tine si sa vad daca atunci ma ajuti. Sau am deranjat ca masina mea este un VW si nu un Audi. Chiar ca ai fost rautacios cu postul scris. E un fel de bagare in seama. Sau incerci sa preiei atributiile moderatorilor. :)

Reeditare Post:

Salutare dragi forumisti ai forumului www.vwforum.ro . De curand am intampinat si eu o problema la un audi A6 din 2003. Nu mai baga aer rece doar cate o data. Prin scanarea cu VAG-COM mi-a dat eroarea Air Quality Sensor G238 (Fault). Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Senzoril acela e linga filtrul de habitaclu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Si filtrul la A6 cum ajung? Pe la motor sau sub bord la pasager?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea asta cu filtrul este pusa la misto sau masina e a unui vecin?

Dupa cate stiu eu la a6 filtru ala de polen, daca pe el il cauti, trebuie sa fie sub grila de la capota dar senzor acolo nici gand, trebuie demontat torpedoul si gasit senzorul undeva acolo .

In momentul in care te duci sa comanzi un senzor din acesta o sa vezi si amplasarea lui.

Crezi cumva ca il poti repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Eu am masina din semnatura. Intrebarea era pentru un audi A6 al unui prieten : "Nu merge clima la un A6 din 2003" nu am zis ca la masina mea. In nici un caz filtrul de polen nu se afla sub grila de la capota. Cel mai probabil sub bord in partea pasagerului sau inspre motor dar tot in parte apasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e nr 36 iar filtrul este nr 31 deci dupa cate vad e afara in baia parbriz...

post-2238-1249850042_thumb.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Pozitia 30. Deci se ajunge la el ridicand capota si este in dreptul soferului nu pasagerului cum spuneam. Dar ce fac eu cu acel senzor? Unde il gasesc pozitionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca ajungi la el ce crezi ca ii faci arata pe poza unde este situat este nr 36 , e mai greu daca nu ai lucrat cu descrieri de acest gen, cum spuneam este undeva sub filtru iar filtru este in dreapta la capota nu in interior

Pozitia 30 la mine arata o piulita , la tine arata altceva?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Am vrut sa zic pozitia 31, ca era vorba de filtru...ca nu ii stiam pozitionarea...si la 36 DA, e senzorul...si eu am spus ca se ajunge la el ridicand capota si este pozitionat in partea soferului in nici un caz nu am zis ca ajungi la el prin interior... iar tu :(cum spuneam este undeva sub filtru iar filtru este in dreapta la capota nu in interior) deci am zis acelasi lucru. Eu stau prost cu observatul in poze...dar tu cu cititul. Hai sa nu exageram care cu ce a lucrat cu descrierei de acest gen. Eu doar am pus o intrebare pe acest topic in scopul de a fi ajutat nu a de fi judecat. Si daca ajung la acel senzor ii voi scoate mufa sa vad ce zice atunci pe diagnoza: fault circuit/intermitent/...... si la urma urmei il masor,ca este un termistor racit de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la filtrul de polen ajungi pe sub capota,in partea din fata pasagerului...senzorul e exact linga carcasa filtrului...nu cred ca e termistor pt ca nu masoara temperatura...ti-am zis unde e doar pt a putea verifica daca nu e defect cablajul sau mufa...nu cred ca ai cum sa-l repari...ce mai zice codul de eroare in afara de 'fault' ?

Modificat de maumau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!