Jump to content

Instalare reglare volan


Cata BOSS
 Share

Postare recomandată

Va salut

As dori sa montez pe un Golf 3 GT reglare volan de pe o masina dezmembrata,stie careva ce anume imi trebuie de pe masina donator in plus fata de ce am eu pe ea in clipa de fata???adica toate piesele necesare pentru a face dintr-o masina fara regalare volan,in una cu reglare volan .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine
Va salut

As dori sa montez pe un Golf 3 GT reglare volan de pe o masina dezmembrata,stie careva ce anume imi trebuie de pe masina donator in plus fata de ce am eu pe ea in clipa de fata???adica toate piesele necesare pentru a face dintr-o masina fara regalare volan,in una cu reglare volan .

Iti trebuie volanul cu tot cu coloana pana la crucea cardanica ce merge la caseta de directie.Eu am pus la golf-ul meu si e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cati bani ti-a iesit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de montat se monteaza greu???

carcasa aia de la contact nu trebuie si ea schimbata?

partea de jos a bordului ramane aceeasi sau trebuie si ea inlocuita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine

In bani am iesit bine...am un golf 3 la dezmembrat, deci nu au fost probleme

.Deocamdata, din lipsa de timp am lasat contactul cu cheia de pe cealalta masina.

De montat se monteaza foarte usor.Am desfacut un surub care blocheaza axul volanului de crucea cardanica, am desfacut suruburile-nituri (sau cum s-o fi chemand ele) care fixeaza suportul coloanei de intaritura de tabla de sub bord cu o dalta si un ciocan, am pus volanul reglabil, am strans surubul ala dupa ce in prealabil am fost atent sa il bag in aceeasi pozitie ca sa potriveasca lacasul acestuia exact unde trebuie cand se baga pe nuturi in locul suruburilor-nituri am pus suruburi normale m8 daca bine imi amintesc si cam atat.

Nu trebuie schimbat nimic, doar coloana cu volanul normal cu cea cu volan reglabil si suruburile alea de fixare pe suportul de sub bord.

Modificat de ghicicine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu din ce inteleg eu toata operatiunea o faci pe sub bord,nu demontezi decat capacul de sub bord.

carena aia de la contact sa inteleg ca as putea sa o folosesc pe a mea,la fel si capacul de sub bord.

mersi mult de informatii ,acum o sa ma apuc sa caut un G3 cu reglare de volan la dezmembrare si sa ii fac un transplant la al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca o poti folosi tot cea veche pentru ca iti trebuie o fanta p unde scoti maneta de reglare a volanului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma gandeam si eu, ca partea de jos a carenei de la contact sa nu fie identica,oricum o sa ma uit pe la dezmembrari si o sa compar lucrurile la fata locului pentru siguranta mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt identice, am cumparat 2 de la cineva impreuna cu paul si erau diferite el a luat pt volan reglabil si eu pt fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

cum desafac volanu....plasticu ala de deasupra cu clansonu in el? mi se misca volanu si vreau sa vad ce are....:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vezi ca sub volan ai doua suruburi care tin volanul, le desfaci pe alea (deconectezi bateria pt a nu te trezi cu surprize) vei indeparta airbagul astfel o sa vezi o piulita mare care fixeaza volanul, cred ca este slabita, drept pt care cu o cheie potrivita o s-o strangi si astfel se va fixa volanul. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut (daca mai e viu careva pe aici :))),

volanul e prins pe intaritura de pe bord paca cu ceva nituri...cum le scot? mai pot fi folosita?

merci

post-35005-0-73939400-1370522974_thumb.j

post-35005-0-22584800-1370522986_thumb.j

Modificat de cretzu_mick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...din cate stiu eu alea nu sunt nituri...sunt surube cu cap rotund. faci cu dalta o tesitura si le desfaci (destul de usor) cu o surubelnita minus, si le poti insuruba la loc la final. spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este, sunt suruburi...le-am desfacu cu dalta ;)

mersi Lucky83

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, doresc sa-mi pun si eu volan reglabil, in mare parte am cam inteles ce e de facut. Mi-am luat tija cu reglare, oare e suficienta piesa din poze?

post-111100-0-97385500-1374854531_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da razvan, este suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie protecțiile din plastic din jurul coloanei volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da razvan, este suficienta.

 

Multumesc.

 

Mai trebuie protecțiile din plastic din jurul coloanei volanului.

 

De carcasa nu se pune problema, asta e cea mai evidenta.

 

O sa ma apuc curand de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!