Jump to content

Siguranta Rulmenti fata


RaduI
 Share

Postare recomandată

Misule, nu gasesc asa ceva pe nicaieri, iar sa fac comanda la HS special ptr. asta nu-mi vine. Ce zici, se poate face ? Cred ca le-ar trebui si altora.

Este vorba despre siguranta ce se pune intre cele 2 piulite de la rulmentii rotilor de pe fata la modelele -65.

(P.S. - era sa pierd o roata azi din cauza lipsei ei .... )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 variante:

1/ itzi fac eu o rondea la strung si faci manual gaura, cu burghiul si pile kinezeshti, adica munca de kinez :blink: ;

2/ gasesc o shaiba la diametrul ala si ii fac cu autogenul un pinten (pt. varianta asta imi tre' diam int, ext, latzime sjoi inaltzime pinten)

3/ ashteptzi sa-ti gasesc prin troace piesa originala (nerecomandabil- nu piesa, ashteptatul :D :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit ca la Magheru la ciclop au la etajul 2 un strung mai special care poate sa faca absolut orice piesa...cine mi-a zis mi-a spus si de care strung, dar eu sunt medic de profesie si mi-a intrat pe o ureche si dupa 2 minute mi-a iesit pe cealalta :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 variante:

1/ itzi fac eu o rondea la strung si faci manual gaura, cu burghiul si pile kinezeshti, adica munca de kinez :banghead: ;

2/ gasesc o shaiba la diametrul ala si ii fac cu autogenul un pinten (pt. varianta asta imi tre' diam int, ext, latzime sjoi inaltzime pinten)

3/ ashteptzi sa-ti gasesc prin troace piesa originala (nerecomandabil- nu piesa, ashteptatul :P  :) )

<{POST_SNAPBACK}>

Din poza ea pare facuta din aliaj de-ala galben, moale. Nu e prea complicat cu strungul ? Eu am niste tabla de aluminiu, daca-mi pun mintea o fac, dar oare nu-i prea moale ? de fapt ea are doar rolul de a bloca cele 2 piulite. DImensiunile nu le stiu Misule, aia pe care am avut-o, demult, i se dusese pintenul si am aruncat-o. E ca si la rotile tale de la 1200 presupun. Alea mai noi au piulita aia cu imbusul de blocare. S-or potrivi oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa se potriveasca. E galbena pt. ca e zincata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se potriveste cu modelul nou ( ala cu imbus de blocare) merg saibele de spate de dacea :o

la mine tot asa era una ( rotunda la interior ) si i-am pus de dacea

singura diferenta e ca cea de dacea are diametrul exterior mai mare

si ce-i frumos e ca ea costa doar 20.000 :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!