Jump to content

RNS MFD2


moto_marius
 Share

Postare recomandată

intai verifica daca este conectata mufa, in spatele navigatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, 

Recent am achizitionat un golf 5 si este echipat cu DVD NAVIGATION RNS MDF2 si am observat ca nu citeste nici un fel de CD/DVD. Am incercat MP3, DVD insa nimic

Problema ar putea fi unitatea optica??

Daca da, s-ar putea inlocui??

Multumesc!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MFD2 nu citeste CD-uri MP3 doar audio,  daca varinata ta de MFD2 e cu CD nu va citi defel nici un DVD (ma refer la DVD cu harti )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, detin un passat b6 echipat cu navigatie mfd2 dvd si a-si dori sa montez o camera de mers cu spatele. Am vazut pe internet ca se poate dar nu stiu cum. Daca doreste cineva sa imi spuna cum pot conecta camera la navigatie as fi foarte recunoscator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, am montat și eu un Mfd2, pe un Golf 5 2008,si merge bine, dar, atunci când opresc motorul se oprește și navigația!. Se poate face ceva sa se oprească doar când scot cheia din contact!?. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Verifica dacă nu ai erori pe 16-calc coloana, legate de partea electrica a contactului. Trebuia sa se oprească când scoți cheia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspuns Florin, o sa întru pe 16 (calculator coloana), sper sa fie de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut o scanare și am cinci erorii, pe prima, am reușit sa o șterg!. 

IMG_20190517_202143.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

No, se pare ca asa este.... Cum ți-am scris mai sus. Schimba partea electrica a contactului. Cumpără originala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu pe un passat navi si cand nu e cheia in contact merge ,cand introduc cheia imi cere codul, ce sa fac ca nu am codul..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ionalexandrudan

Salutare, dupa cum am mai postat in trecut (pag 15 din acest topic), Skoda ce o detin are un MFD2, MFD2 caruia am vrut sa ii fac un "up-grade", punandu-i un modul  USB, cu ajutorul unui convertor AUX-USB si folosindu-ma de unul din cei 2 posibili conectori cu 12 pini ce se pot introduce in spatele mufei principale a echipamentului.

Am pus si port USB in bord, adaptat pentru MFD2, am tras si pozat firele frumos convertorul si cablurile intre gurile de aerisire  si suportul MFD-ului, spatiu a fost berechet (am facut asta chiar daca am constatat ca nu merge decat sa incarc telefonul prin USB).

***Inainte si dupa montarea convertorului, am scanat cu VCDS si nu aveam/nu am niciun fel de eroare.

Imi spuneti va rog, ce ar fi mai plauzibil, incompatibilitate convertor vs. MFD2, sau mai trebuie sa efectuez ceva setari din diagnoza ca sa pot folosi USB-ul pentru ascultarea muzicii?

(Pe videoclipul de pe youtube, acelasi convertor ca si cel montat de mine, montat pe un MFD2-autoturism Seat, functioneaza, se poate simula o magazie cu 6 CD-uri via USB).

Multumesc,

Dan

 

IMG-20191222-WA0000.jpg

IMG-20191222-WA0001.jpg

IMG-20191222-WA0002.jpg

IMG-20191222-WA0004.jpg

IMG-20191222-WA0006.jpg

IMG-20191222-WA0012.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am vazut pe youtube cateva filmulete cu MFD2 care aveau camera marsarier, are cineva pe masina? As fi interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate instala, dar îți trebuie o interfață video, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poti ajuta cu cateva link-uri si niste detalii/preturi?

 

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE, ESTE INUTIL!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic
  • 2 months later...

Nu. Decodat, reprezentanta sau Ebay _ servicii decodare contracost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut! a montat cineva modul bluetooth pe navigatia asta? am gasit 2 module ,dar nu stiu ce sa aleg ,unul e pe 12pini ,celalalt pe 18pini ,pe care iesire ar trebui sa se auda mai bine?

https://www.olx.ro/oferta/adaptor-bluetooth-pentru-volkswagen-mfd2-rns-rns2-vw-skoda-aux-IDcPZw0.html#d6b62a8d19;promoted

https://muzicainmasina.ro/interfata-bluetooth-audio-vag-12-pini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel cu mufa cu 12 pini se poate conecta, in rest, sunt niște chinezarii, nu stii daca merg, ce si cat merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea audio este net superioara pe conectorul cu 18 pini (negru) fata de cel cu 12 pini (alb)

Testat de mine cu interfete AUX cu jack de 3.5mm

AUX_MFD2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Marius0701 said:

salut! a montat cineva modul bluetooth pe navigatia asta? am gasit 2 module ,dar nu stiu ce sa aleg ,unul e pe 12pini ,celalalt pe 18pini ,pe care iesire ar trebui sa se auda mai bine?

https://www.olx.ro/oferta/adaptor-bluetooth-pentru-volkswagen-mfd2-rns-rns2-vw-skoda-aux-IDcPZw0.html#d6b62a8d19;promoted

https://muzicainmasina.ro/interfata-bluetooth-audio-vag-12-pini

 

Cea din primul link cu 18 pini este un produs ieftin, recunoscut ca AUX si care necesita alimentare suplimentara si eventual o activare a functiei AUX.

 

Cea din linkul 2 este o magazie de CD-uri virtuala, nu necesita activare din tester sau alimentare suplimentara si se pot folosi comenzile de pe volan/ radio pentru schimbarea melodiilor. Am asa ceva pe masina de mai bine de 2 ani iar calitatea audio e peste orice cablu AUX/ USB/ Modulator FM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari, am tot cautat prin acest stufos topic un link sau vreo denumire la interfata multimedia camera marsarier pentru RNS MFD2 .

Am un touran din 2005 de la servici, cu butoanele RADIO/CD/TELE/AUX/NAVI/MAP (presupun ca e varianta cu CD)

 

Ma poate ajuta cineva? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionalexandrudan

Marius 0701, salut, se poate monta, via portul AUX de sub cotiera un modul bluetooth; eu unul am fost foarte placut surprins de calitatea audio redata. Modulul bluetooth suporta conexiunea a doua telefoane simultan si card SD de 32/64 GB. Modulul il am din dec-2019, l-am prins la oferta, la 8 dolari si ceva. 

Autonomia data de furnizor este de 18h, recenziile confirma undeva la 10-12 h ca durata de continua functionare.

Asa, nici nu mai se desface MFD2-ul; sau daca tot ajungem sa  il scoatem, pe mufa cu 12 pini poti pune adaptor USB (asa am facut eu).

Screenshot_20201213-100525_AliExpress.jpg

Screenshot_20201213-100451_AliExpress.jpg

Modificat de ionalexandrudan
Added info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare , vreau sa imi iau un mfd2 dvd, sunt adeptul playerelor oem,stiu ca nu citeste mp3 ,nici nu vreau, insa navigatia m-ar interesa desi am pe mobil........am gasit pe o.x pe cineva care sustine ca are harta romaniei , eu stiam ca nu e disponibila , asadar exista sau nu harti pt ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista harta Romaniei pentru RNS MFD2. Mai bine pune diferenta si cumpara un RNS 310/ 315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna doar pentru Radio, nu da banii pe asa ceva. Am avut pe Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!