Jump to content

RNS MFD2


moto_marius
 Share

Postare recomandată

Va salut.

Ca paranteza, nu consider un OEM MFD2 depasit, fata de un Android chinezesc (da, cu functii multiple) dar total nefiabil. Cei ce detin o chinezarie stiu la ce ma refer. Plus, daca ai masina sub 2008, incepe distractia cu can gateway sau acel artificiu cu siguranta pentru a scapa de descarcarea bateriei.

La MFD2 cu cateva adaosuri ai bluetooth, AUX cu card, stick, camera marsarier etc. Investesti 50-100 de dolari si ai din China ce doresti fara niciun stres, totul plug and play (mai putin camera cred, posibil sa fie necesar un vcds). Cea mai interesanta mi se pare versiunea de CD Changer Digital cu intrare pentru card si stick. Iar ce mi-a placut este ca la MFD2 sunetul este net superior unui RCD. Mai am de adaugat o antena GPS si atat pentru retrofit MFD 2.

Asta si doream sa va intreb, voi unde ati pus antena? Unii au scos firul cumva pe sus, deasupra navigatiei si au lipit unitatea de plastic pe bord lansa senzorul de lumina. Altii au scris ceva de spatele bordului ( behind intrument clusters) ?

Daca ati facut vreodata update la unitate, este adevarat ca dureaza cateva ore?

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punct de vedere al calitatii, sund de acord cu ce ai scris. Singura corectie este legata de suma de 50-100 usd, sa adaugi tot ce ai scris tu mai sus.... o depasesti, daca vrei BT, camera, aux, etc

Undeva in jurul la 200 euro, deja cumperi RCD330g plus, cu mirror link (android), BT, aux, camera (varianta ieftina), card, etc - faci update la can gateway si ai un aparat nou, adaptat tehnologiei curente.

Acum, fiecare merge pe varianta care o considera optima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.01.2018 at 11:32 AM, F l o r i n said:

din punct de vedere al calitatii, sund de acord cu ce ai scris. Singura corectie este legata de suma de 50-100 usd, sa adaugi tot ce ai scris tu mai sus.... o depasesti, daca vrei BT, camera, aux, etc

Undeva in jurul la 200 euro, deja cumperi RCD330g plus, cu mirror link (android), BT, aux, camera (varianta ieftina), card, etc - faci update la can gateway si ai un aparat nou, adaptat tehnologiei curente.

Acum, fiecare merge pe varianta care o considera optima

Pentru Skoda exista modele de RCD330g ? defapt acest model este unul original cum sunt MFD2 sau RND510 ? sau ceea ce se gasesc pe net si olx la 200 de euro sunt contrafacute dupa original ? Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti si pentru Skoda = cu leduri verzi.

Sunt unitati originale, produse in China - care produce foarte multe masini din gama VAG, in asociere cu VAG AG - vezi FAW, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Ciobotea

Intrebarea e alta acum :) eu am mdf2  Bun pana aici. Citește dvd.ul de navigație citește track.urile etc... Pot face în dvd sa.mi vadă video?  Sau cd ceva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu. 

Doar sa iti cumperi o interfata auxiliara, care sa faca play pe ecran de la un DVD extern sau sa asculti fisiere cu muzica, de pe card, stick, aux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cea mai buna solutie este inlocuirea navigatiei MFD2 cu un RCD330g plus, singura problema fiind faptul ca rcd-ul nu stie sa foloseasca comenzile pe volan la masinile mai vechi , volanele cu 8 butoane dar la cele cu 12 , in rest mi se pare solutia cea mai potrivita daca ai o navigatie MFD2 si vrei sa modifici ceva la ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur - asa le recomand si eu - trecerea la o unitate mai noua - in cazul lui, necesita si update soft la can gateway sau inlocuirea acestuia, cu unul mai nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.01.2018 at 10:35 AM, emilmusat said:

Probabil cea mai buna solutie este inlocuirea navigatiei MFD2 cu un RCD330g plus, singura problema fiind faptul ca rcd-ul nu stie sa foloseasca comenzile pe volan la masinile mai vechi , volanele cu 8 butoane dar la cele cu 12 , in rest mi se pare solutia cea mai potrivita daca ai o navigatie MFD2 si vrei sa modifici ceva la ea. 

A apurat pe aliexpress si varianta montarii unui "adaptor" cu care RCD330G Plus ar functiona si pe volanele cu 8 butoane: https://www.aliexpress.com/store/product/BODENLA-RCD330-MIB-RCD510-Multifunction-Steering-Wheel-Button-Control-Simulator-Adapter-For-VW-Golf-5-6/3150026_32847626802.html?spm=2114.12010612.0.0.6d785170f0g8Rc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc george99xxx pentru informatie, cred ca o sa comand un adaptor , macar incerc sa vad daca merge , am 2 masini pe care pot testa, un Octavia 2 din 2006 si un Passat din 2007 ,  oare imi percep taxe vamale pentru 25 de dolari ? nu am mai comandat de pe aliexpress pana acuma . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca de la 50 in sus dar vorbesti cu chinezu sa iti treaca 10-15 usd pe colet. Oricum sunt sanse mari sa treaca asa by default :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e aceeasi. Dar de ce nu treci la rns 315 sau 510? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata aceasta exista......pe viitor una din cele doua  !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dute pe Rns 510. Ai sa vezi ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De banii de rns 510 care nu face mare lucru iei ceva frumos cu android, bluetooth, mirrorlink :)

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care face mult si nimic cum trebuie.... nu se compara d.p.d.v. al calitatii, o chinezarie vs. RNS510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identic cu ce ai tu, dar nu se prea gaseste pe net un manual ceva...poate te descurci mai departe:

http://www.vancago.com/yatour-car-digital-music-changer-for-12pin-vw-skoda-seat-quadlock-head-unit-car-stereo-car-audio-usb-sd-mp3-aux-adapter.html

Poate te ajuta si pozele din anuntu asta:

https://www.ebay.com/itm/Yatour-Digital-CD-changer-12pin-for-VW-Audi-Skoda-Seat-Quadlock-SD-USB-Adapter-/272208111931

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am orientat si eu dupa cum sunt conectate firele la alte aparate....din pacate nu se vede foarte bine, fiind fotografiate din fata......stii unde gasesc aceea mufa de conectare la MFD ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu gresesc...dar vad ca mai exista si o alta varianta de mufa AUX IN cu mai multi pini pt mfd2...in functie poate de tipul MFD2 DVD sau CD...

https://www.ebay.com/itm/3-5mm-145mm-Aux-Line-In-Adapter-Cable-Radio-for-Vw-Audi-Skoda-MFD2-RNS2-ipod-MP3/122804049437?hash=item1c97b1161d:g:IvUAAOSwYWdaB~t7&vxp=mtr

sau

https://www.olx.ro/oferta/cablu-adaptor-auxiliar-aux-auto-imput-quadlock-mfd2-rns-rns2-vw-skoda-ID9w0WN.html#41bc84c261

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se poate pune AUX in 2 moduri, la mine de exemplu AUX functioneaza selectand AV (audio-video), pe modul AUX nu se aude nimic.

A mea nu e cu DVD.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este, AUX se poate pune, conform specificatiei pinilor din cele 2 mufe, daca este MFD2 DVD ca al meu in 2 locuri, AV, respectiv magazie CD....ori,  interfata se conecteaza strict la mufa pentru magazie cd, dar nu stiu cum vin semnalele de la ea !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nimic....l-am gasit la cineva, dupa ce il primesc, o sa-l deschid, poate scrie ceva pe placa cu piesele !

mai ramane de vazut unde gasesc mufa !

am acesta de aici  https://mysku.ru/blog/aliexpress/37007.html........dar are mufa cu 16 pini si nu corespund notatiile de pe placa cu cele de la mufa MFD2......cred ca este pentru alt tip de aparat/masina facut......dar fiind un atmega8 acolo, poate ca se poate pune soft pentru fiecare tip de masina/aparat, pastrand partea hardware !!!

sunt interesat sa mearga partea de USB, restul, e simplu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!