Jump to content

Problema retragere centura siguranta


tiefschwarz
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit nimic concret pe site legat de aceasta problema asa ca am deschis topic. Daca am omis eu asa ceva prin search imi cer scuze ptr deschiderea lui.

Cum spun in titlu am o problema la ambele centuri de siguranta la modul ca nu vor sa se mai retraga dupa ce tragi de ele. Trebuie sa le ajuti sa intre la loc, sa le introduci... Mecanismul de retragere merge dar nu mai au putere sa intre la loc singure.

Am dat jos fata aceea laterala din plastic de pe stalp care vine peste centura si am observat ca fara ea centura merge, adica revine inapoi fara probleme.

Cand am pus-o la loc, din nou, centura nu revenea la loc, ramanea lesinata, asa cum trageai de ea asa ramanea.

Am tras in exterior usor de capatul acela semicircular din plastic (indicat in poza atasata) si am observat ca centura se retrage, insa incet, dar macar se retrage.

Deci problema este de la fatza din plastic de pe stalp ??? Ce pot sa-i fac ? Am uns rotita aceea cu spray de contacte insa cum am spus mecanismul merge... Alte idei nu mai am.

post-15233-1246970835_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si acolo dar din pacate nicio solutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am apelat la sfatul din cartea masinii si le-am spalat si acum nu numai ca sunt curate dar se retrag mai bine.Inainte ramanea afara atarnata pe cand acum se retrage singura toata. Eu am folosit apa cu detergent,am scos toata centura si am lasat-o la inmuiat si apoi am spalat-o si am lasat-o sa se usuce intinsa pe tetiere.Uitati-va la poze sa vedeti cata murdarie se poate strange in ele de nu iti vine sa crezi ce pui pe tine in fiecare zi.

.

.

post-65431-0-81038600-1318256709_thumb.j

post-65431-0-92557900-1318256727_thumb.j

post-65431-0-30216900-1318256754_thumb.j

post-65431-0-84485200-1318256834_thumb.j

post-65431-0-41570000-1318256874_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!