Jump to content

vibratii in volan la 130 km/h


pte
 Share

Postare recomandată

De curand am observat ca la viteza de 130 km/h , apar niste vibratii destul de puternice in volan . Fenomenul apare atat in faza de accelerare cat si la viteza constanta sau in decelerare . Masina are o usoara tendinta de atrage dreapta si pe cauciucul stanga fata parca se vede o usoara uzura pe exterior . Cred ca de vina ar fi unghiul de fuga ,dar nu am luat nici o groapa sau alte chestii de genul acesta . Credeti ca este grav sau mai pot astepta putin pana schimb cauciucurile si fac si reglarea unghiurilor ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciuc uzat pe exterior inseamna de obicei pivot inferior/brat inferior uzat iar in ceea ce priveste vibratiile in volan prima cauza ar fi cauciucurile ce trebuie echilibrate iar pe urma trebuie sa vezi daca mai continua.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa maduc la cineva sa verific ceea ce mi-ai spus .Multumesc pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile sunt descentrate si caroseria intra in rezonanta la 130 km/h. Pentru uzura este bine sa verifici bucsele apoi geometria directiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu sigur dar mai costisitor :

1.set de cauciucuri noi pe fata de calitate;

2. verificate jantele si echilibrate;

3.Unghiul facut dupa ce ai facut o verificare complexa la trenul de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta si intentionez , dar trebuie sa mai adun ceva bani . Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut problema asta dar numai la 120 sau 130 nu mai tin minte exact.cand ajungeam ori ca era in frana de motor sau franam eu tremura volanul destul de violent.Am facut verificari la discurile de frana fata nimic erau perfecte.In aceea perioada schimbasem suspensia(arc+amortizor) capete de bara,bucse.Am zis sa schimb si placutele de frana lucru care l-am si facut.Cert este ca de atunci nu am mai avut problema asta.Cu cei de la magazinul de la care am luat placutele fata + spate :blink: am mai avut niste discutii mai demult legate de un senzor de temperatura.

Sa nu uit placutele erau Pagid sau cel putin asa scria pe ele acum am Ferodo Premier care sincer franeaza si mai bine putin.

Si sfatul meu este sa incepi cu cauciucurile , roti echilibrate poate se rezolva de acolo. :icon_thumright:

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai discutat cu cineva si mi-a spus ca cel mai probabil totul vine de la roti dezechilibrate . La salariul urmator o sa schimb cauciucurile si dupa ce le echilbrez si fac si unghiul de fuga , sper sa scap de problema asta . Mersi pentru sfaturi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai discutat cu cineva si mi-a spus ca cel mai probabil totul vine de la roti dezechilibrate . La salariul urmator o sa schimb cauciucurile si dupa ce le echilbrez si fac si unghiul de fuga , sper sa scap de problema asta . Mersi pentru sfaturi .

daca nu ai rotile dezechilibrate atunci macar verifica sa nu ai pamant uscat pe jante caci si acela iti poate produce vibratii,ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este cazul , dar multumesc pentru sfat .

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai rotile dezechilibrate atunci macar verifica sa nu ai pamant uscat pe jante caci si acela iti poate produce vibratii,ok?

sa stii ca ai dreptate, am patit asta o data si nu intelegeam de la ce dracu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune mai intai rotile de pe spate pe fata sau macar schimba-le intre ele (stanga cu dreapta) si vezi daca problema e de la cauciucuri. E o prima etapa care nu te costa (aproape) nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o idee . Nu m-am gandit la chestia asta . O sa o fac in weekend . Multumesc pentru idee !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nici de la discuri, placute, cauciucuri si jante nu e (noi noute toate), alte idei pls? ca eu nu mai stiu ce sa fac :)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta verifica si bucsaraia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a fost surubul de la caseta de directie :Driver: pus vaselina si strans si gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu patesc asta la franare ! Si pe scurt schimbat 2 tipuri de discuri + placute rotile super echilibrate si verificate ! Nu inteleg de ce tot vibreaza volanul la viteza mare cand franez ! Astept niste sfaturi ...Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai auzit sugestii sa verifici si bieletele antiruliu sau ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt:

1. verificarea bataii axiale a discurilor frana fata

2. verificarea bataii axiale a fuzetelor (butucii pe care se monteaza discurile) cu discurile demontate de pe ele

3. reglajul geometriei (evident in conditiile in care NU ai joc in articulatiile levierelor de directie

4. verificare existenta joc in amgrenajul cremalierei din caseta de directie si eliminarea acestuia.

Din experienta va pot spune ca m-am oprit de foarte multe ori la punctul 2: de la gropi s-a miscat rulmentul in suportii fuzetelor sau mai rau, fuzetele (care se preseaza pe inelul interior al rulmentului) erau deformate de la soc!!! Solutia: inlocuire rulemnt+fuzeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cfk..du-te la un service sa-ti stranga un pic surubul de la caseta de directie. eu am schimbat din acelasi motiv si jante si cauciucuri si discuri+placute (desi si alea vechi erau super bune) si uite ca nu de la ele a fost problema. Mie imi tremura rau la franare tot asa, numai de la viteze mari si nu la franare brusca si in sfarsit am rez :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu am aceeasi problema si vreau sa stiu cum se face strangerea surubului de la cremaliera?

trebuie stransa la maxim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel surub se strange doar cate un sfert de tura dupa care se verifica jocul... daca mai exista joc/bataie atunci se mai strange un sfert de tura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca acel surub se strange mai mult decat trebuie (cum spune si colegul ) s-ar putea ca volanuls a nu-si mai revina la pozitia zero , sa stranga , virezi putin stanga si nu-si revine la pozitia zero

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!