Jump to content

Despre desfacere usilor spate la Leon


toni
 Share

Postare recomandată

Incercand sa repar o mica problema cu "butonul" de langa manerul exterior al unei usi spate am descoperit ca in interiorul usii exista o piesa desprinsa. Piesa cu pricina este metalica, circulara (cam ca o verigheta) cu un diametru de circa 2cm. Acum ea este localizata in usa undeva in spatele manerului exterior iar eu am gasit-o din greseala in timp ce incercam sa strang surubul care tine acel buton.

Intrebarile mele sunt:

1. De unde este piese respectiva? Usa merge perfect, se inchide, se deschide ...

2. Cum ajung la ea? Am desfacut capitonajul interior pe jumatate dupa care mi-am adus aminte ca in spatele lui este un perete metalica care ma impiedica sa ajung pana unde vreau eu, sper ca imi aduc aminte bine cum arata usa sub capitonaj, daca nu e asa corectati-ma.

img07485sj.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce scoti fata de plastic ,demontezi tabla din suruburi si ajungi la macara si incuietoare,inelu acela e probabil un distantier

Ai mare grije la scoaterea fetei sa nu rupi bradutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci tabla aia se demonteaza :D

Dar de tabla respectiva nu e prins nimic, gen macarale si alte prostii? Adica pot sa o scot cu incredere fara sa stric nimic altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e prins nimic ,o desfaci din suruburi si o dai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca usile difera mult la Leon fata de Ibiza. Azi am desfacut capitonajul complet, iar pe acea tabla este prins mecanismul de la tamburusii usilor, macarau de la geam (cred ca asta era) plus multe cabluri.

Eu asa ceva nu desfac, cel putin nu pentru problema pe care o am eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot de om sunt puse,eu am scos singur tot ansamblu de la stergatoare am degripat axele,intradevar am muncit 3 ore dar am economisit 10.000.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!