Jump to content

Ruloul portbagaj la Variant


hremus
 Share

Postare recomandată

Am cautat dar nu am gasit. Nici macar nu stiu cum ii zice in lb. romana. Este vorba de acea prelata care acopera portbagajul la variant.

Problema este ca ieri cand am tras de ea , a pocnit ceva in interiorul ei si de atunci nu se mai infasoara la loc. Cred ca s-a rup sau s-a desprins vrun arc ceva.

Intrebare : Se poate repara? Cum se desface?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ai gasit vreo solutie...m-ar interesa si pe mine am patit la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stie cineva .as avea si eu nevoie de un ajutor pentru un prieten cu aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

S-a rupt ori a scapat arcul de la ruloul de la portbagaj, Golf IV Variant, si nu am gasit niciun topic de solutionare a problemei.

Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici un topic deschis de mine pe aceesi problema.

Pe partile laterale (capacele de plastic) sunt 2 suruburi, cate unul in fiecare capat, care tin patea centrala a tamburului fixa, in tim ce exteriorul acestuia se roteste. Problema este ca se crapa acel plastic in jurul surubului si incepe sa se incarta si centrul tamburului (antrenat de arc). Am incercat sa le lipesc dar nu tine, asa ca schimbat suruburile cu unele cu capul plat si ceva mai mare care sa astupe gaura.

PS: Rog un moderator sa uneasca cele 2 topic-uri.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste dimensiuni ale surburilor ne poti da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum se rupe plasticul. Trebuie sa fie de aceeasi lungime si pas cu cel original, iar capul sa acopere si sa preseze gaura formata. Adica surubul sa tina bine strans capacul de centrul tamburului. La montaj pui un capac, apoi cu prelata rulata inainte de a pune cel de-al doile capac , il rasucesti de cateva ori (sa simti la mana), pentru a tensiona arcul. Api fixezi si cel de-al doilea capac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin ionascu

In loc sa-ti bati capul sa cauti alte suruburi cu acelasi pas, lungime etc., mai bine cauti doua saibe plate si le pui sub capul suruburilor existente. Manevra de tensionare a arcului ramane valabila: fixezi bine un capat si cu ajutorul unui prieten tensionezi arcul din celalalt capat. Functioneaza garantat. Am aproape un an de cand am facut opratiunea si functioneaza fara probleme si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin, la asta ma gandisem si eu, dar nu am avut timp sa ma ocup de asta.

Modificat de felix12xwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut si eu ruloul de la portbagaj si nu am reusit sa-mi dau seama despre ce suruburi este vorba.

Daca ma puteti ajuta cu niste poze v-as fi foarte recunoscator! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu rulou de la Variant si anume cand l-am dat jos am tinut de partea din capat si a cazut.

Daca are cineva o schita din ETKA sa vad cum anume vin acestea pozitionate as fii recunoscator.

Am atasat si o poza cu ce este problema.

post-20958-1246217038_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e vorba de mecanismul de blocare/deblocare a intregului ansamblu pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Rog colegii care au reusit sa repare ruloul de la portbagaj sa faca un DIY , ca eu nu am reusit sa-l repar.

Este foarte suparator faptul ca nu se mai ruleaza si sunt nevoit sa-l pun peste bancheta din spate pentru a aseza lucrurile din portbagaj.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva vreo idee cat costa 'ruloul' asta? Mi-am luat si eu un Golf Variant si lipseste...

Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo idee cat costa 'ruloul' asta? Mi-am luat si eu un Golf Variant si lipseste...

Mersi anticipat

Cel mai ieftin iesi daca iei de la dezmembrari auto...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo idee cat costa 'ruloul' asta? Mi-am luat si eu un Golf Variant si lipseste...

Mersi anticipat

nou destul de scump 174 euro la vw in germania,cea mai ieftina solutie second hand :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, asta aveam si eu in minte... dar vroiam sa stiu un pret STAS cat ar fi... danke schon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am si eu o rugaminte pt. cei care au plasa despartitoare portbagaj-habitaclu: daca poate cineva sa-mi masoare latimea acesteia in partea de sus.

Eu am G3 Variant si masina are suporti pt. aceasta plasa, dar bineinteles ca nu o pot gasi originala si ma gandeam daca s-ar potrivi cea de G4.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
In loc sa-ti bati capul sa cauti alte suruburi cu acelasi pas, lungime etc., mai bine cauti doua saibe plate si le pui sub capul suruburilor existente. Manevra de tensionare a arcului ramane valabila: fixezi bine un capat si cu ajutorul unui prieten tensionezi arcul din celalalt capat. Functioneaza garantat. Am aproape un an de cand am facut opratiunea si functioneaza fara probleme si acum.

salut.

de vre=o 2 zile merg si eu cu ruloul defect. am incercat metoda de mai sus dar probabil am gresit undeva: daca pun saibe, nu mai ajunge sa se infileteze surubul. am cautat un holtz surub mai lung, dar nu strange destul de tare cat sa tina arcul tensionat. a mai "studiat" cineva problema?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Aceasi problema am si eu cu acel rulou s-a rupt. Aveti idee cat costa unul nou in tara? sau la dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo 50 de euro, pe SH. Era unul pe okazii, dar de Passat parca, cu doar 50 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu l-am reparat. e foarte simplu. se pun distantiere la capatul suruburilor pe interior.

am decupat in laterale locas pentru capetele suruburilor in cruciulita si intra perfect acolo cam 2mm.

nu are cum sa mai scape.

multumesc colegului de idee.

Modificat de koko26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut. imi cer scuze ca postez aici, dar am inebunit de cand caut/

am un golf4 variant si imi lipseste ruloul de la portbagaj si perdeaua dintre portbagaj si spatiu pasageri.

Daca e vre-un coleg care are asa ceva in plus astept. Sau o idee de cea as putea pune in locul lor.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

SAlut, pe aceeasi problema. Ce surubelnite ati folosit? sau mai bine zis, cu ce ati desfacut? torx torx, dar are un cap de ghidaj, imi da batai de cap.

Promit un DIY daca reusesc! :Driver:

LE: am reusit cu doi patenti!

Modificat de GabiAB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei ce vor mai avea probleme, un mic ajutor:

Asa arata capetele, rupte:

sam0530u.th.jpg

sam0533z.th.jpg

Se demonteaza capetele si pastrati ghidajul negru din plastic (cel rupt).

Am folosit 2 suruburi cu saibe.A trebui sa scurtez suruburile.

sam0535x.th.jpg

Incepem montarea:

Dupa ce am fixat plasticul, am prins unul din capete pana aproape de finalul curesei surubului(tinand contra in partea opusa cu un patent). In partea opusa se armeaza arcul, iar apoi se strange surubul initial pana la capat. Dupa care Plasticul ramas se monteaza simplu, totul fiind GATA.

sam0544z.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!