Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

nu e din codari, sa il faci cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 EU pentru niste informatii in plus . Auch. :) 

Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Driver Steering Recommendation (DSR) is a feature of the Electronic Stabilisation Program (ESP) system on several recent Volkswagen Group car models, including the SEAT León Mk2 (Typ 1P),[1] Volkswagen Golf Plus,[1] andVolkswagen Scirocco.[2] The system is supplied by Continental Automotive Systems.[1]


Sensors detect when the car is starting to skid and the steering's electronic control unit (ECU) provides a prompt to the driver to correct the problem by making the steering wheel move slightly. Since most drivers find the idea of a car steering itself troubling, VW Group stresses that the robotic nudge is merely a suggestion, which the driver is free to override.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica DSR  e inactiv.O sa-l activez sa vad diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chestia asta mi se pare ca o am activa din fabrica. Cred ca dupa 2008 au fost de serie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu curios sa stiu ce face aceste DSR ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ABS-ul vostru este produs de Continental?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e vro imbunatatire sa te trezesti ca iti fuge volanul din mana :D, si mi se pare ca mai intra in functiune cand merg usor pe strada pietruita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am observat asteptand la semafor, eventual cu volanul cateva grade intr-o parte, si frana calcata, ca incet incet imi misca volanul spre centru. Initial am crezut ca mi se pare, apoi am urmarit mai atent. Frana era calcata, deci nu era din cauza ca inainta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine se observa (scrie si in manual ) la franarea, pe suprafete diferite. Directia va corecta prin intermediul esp-ului, tendinta masinii de a trage stanga sau dreapta.

[Valentin] Si eu stiam ca abs-ul si celelalte sisteme ale masinii sunt produse de TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca aici este topicul potrivit sa adresez o Rugaminte:

As vrea sa-mi iau o solutie de ultima ora OBD - WiFi sau Bluetooth - Android (sau, poate imi recomandati)

Am un Passat B6 4-Motion 2.0 TDI 103 KW (140 PS) BMP (ACBMPX1), din 10.10.2006 ... care mai face probleme din cand in cand, se stie.

M-am convins ca apar mereu probleme la Passat B6, si este cel mai sfant sa detectez eu problema inainte de a merge la service.

Va rog recomandati-mi unul (doua) exemple concrete, solutii de scanare si afisare pe un Android smartphone. Telefonul il am, restul nu.

Sau poate imi recomandati altceva (wireless) ? - as vrea sa fie comod de facut log-uri din mers, ma gandesc.

As vrea sa cumpar o interfata ODB si un soft cat mai avansat (nu tin neaparat profi-profi) - il voi folosi doar pentru mine, cand si cand.

Am avut o interfata OBD de la colegul Kisslorand, la vremea ei foarte buna, cu conectare RS 232 la laptop.
Recunosc, nu am mai folositVAG-com de mult, cred ca ultima data 2004-2005, intre timp am schimbat si Passat B5 cu un B6.
Vreau sa ma modernizez :-)

Multumesc f.f. mult !
Alex

P.S.

Ca sa avem VAG-com pe Android, ce ne trebuie ?
O fi mai buna o interfata OBD via WiFi decat via Bluetooth ?
O fi mai bun un soft pe altceva decat pe Android ? ...
Cred ca pe Android 4.0 ar putea rula ceva profesional, dar poate ma insel.

Astept cu nerabdare sfaturile voastre.

P.P.S.
Inteleg ca asta n-ar fi cine stie ce:

http://www.ebay.de/i...=item460d989203

Dar asta ?

http://www.ebay.de/i...=item5aee7da8e0

Sau poate asta WiFi e mai buna pentru transferul de date ?

http://www.ebay.de/i...=item4d0a37fe63
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la repezeala... pe BT - ceva bun - doar VAS - nu merge cu Android. Altfel - VCDS- original - ca ai zis ca vrei ceva bun... dar nu merge nici pe BT nici pe WR.

 

sa fie si comod sa faci log in mers - cel mai bun VCDS...

 

deci, bun si comod, nu este nimic care sa lucreze pe telefon... sau Android sunt doar asa ceva de funky....

 

B6-le - sa stii ca nu e o traditie sa fie plin de erori, mai mult decat oricare alt vag din generatia lui... depinde de masina, de km, de intretinere... de noroc - asta e partea cea mai enervanta a ecuatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasiti ceva serios pt Android tipati la la mine...sau macar pe aici :)

Dar cum a zis si Florin nu exista inca...

Singura varianta facuta serios cit de cit, este Torque si merge cu orice ELM327 pe BT...

Eventual studiezi putin netul...sant variante mai bune sau mai proaste...

Oricum nu poti intra decat pe motor sa citesti erorile si ceva parametri...

Nu cred ca merita sa te stresezi cu WiFi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat! Exista deja topic-uri pe forum care trateaza aceasta problema!

Aici discutat de proceduri si nu despre deviceuri (acestea nu sunt dedicate VW Passat B6)!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Florin, ma limitez.

Multam Dany. Daca poti, te rog frumos da-mi link-ul catre topicul cu device-urile cu pricina, ca sa nu gresesc. Stiu ca nu sunt dedicate B6, vroiam doar sa spun la ce imi trebuie.

Am cautat un pic VCSD, F. tare, dar mi se pare cam scump pentru ce-mi trebuie mie, cate o diagnoza "sporadica".

Vad ca voi tot vorbiti de log-uri, dar eu n-am cu ce. Si mi-ar trebui ba pentru spalatoarele de far, ba pentru Xenon (sa vad daca e vre-un Vorschaltgerät / balast sau altceva), ba pentru ca haraie la drum cand se ridica botul, etc.

Intrebarea mea era "cu ce" ?

Spre exemplu asta e cam scump:

http://www.ebay.de/itm/VCDS-VAG-COM-HEX-CAN-VAG-Ross-Tech-Diagnoseinterface-VCDSpro-Basis-Kit-OBD2-EOBD-/321089207661?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item4ac2687d6d

Desigur, o sa mut subiectul in topicul cu pricina, numai sa-l gasesc ...

Multam fain !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai postat deja acolo ...

http://vwforum.ro/topic/20940-interfata-obd-via-bluetooth/

VCDS nu exista (inca) BT sau WIFI...

Iar ce este BT nu are treaba cu ce vrei tu sa faci...nu intra decat pe engine...

VCDS original gasesti si pe forum...Voinea parca vindea...

Uite aici:

http://vwforum.ro/topic/22777-vand-interfete-diagnoza-vcds-originale-soft-in-limba-engleza/page-27

 

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat 2006 se vad km ECU edc 15 16.

Intrebare: la passat 2010 se mai pot km vedea undeva? Se pot vedea in modulul DSG? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi zici cum pot vedea? Merci!



Adica unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Canal 109 din blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!



Pot sa am certitudinea ca,km din DSG sunt originali? Sau si acesti km se pot modifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nu mai e cum era :)

Pot fi originali , nu prea se baga lumea sa modifice in dsg , mai poti lua in calcul si ca se putea schimba calculator dsg , etc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!